Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Port miejski czy rządowy?

06.04.2023, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Port miejski czy rządowy?

Witold Wróblewski miał osiem lat na rozwój portu. Niestety, jego niechęć podejmowania strategicznych i odważnych decyzji doprowadziły do ogromnej stagnacji miejskiego portu - przekonuje Andrzej Śliwka w ulotce, która ma zachęcić mieszkańców do "zagłosowania" za przejęciem elbląskiego portu przez rząd.

 

 

Spór między elbląskim samorządem a rządem przybiera na sile. Teraz już nie chodzi tylko o pogłębienie ostatnich 900 metrów toru dostępowego do portu, ale o to w czyich rękach znajdzie się port. Rząd zaproponował, że dofinansuje Zarząd Portu Morskiego w Elblągu kwotą do 100 mln zł, w zamian za przejęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego w spółce komunalnej. Władze miasta nie chcą się na to zgodzić i twierdzą, że pogłębienie toru dostępowego do portu to obowiązek rządu. Teraz w konflikt zaangażowani zostali również elblążanie.

 

 

Ratusz zamierza przeprowadzić badanie opinii publicznej. Wtedy mieszkańcy zostaną zapytani o to, czy chcą, aby port nadal był komunalny, czy rządowy. Na razie trwa kampania informacyjna, ulotki "Powiedz tak miejskiemu portowi" rozdawane są elblążanom przy każdej możliwej okazji n.in. podczas miejskiego święta sportu.

 

Swoją akcję rozpoczęła również druga strona. Społeczny komitet powołany przez Prawo i Sprawiedliwość zbiera podpisy elblążan pod "deklaracją poparcia dla dokapitalizowania 100 milionami złotych portu w Elblągu i uczynienia go IV portem morskim RP o podstawowym znaczeniu dla gospodarki", co miałoby się wiązać z przejęciem portu przez Skarb Państwa. Komitet ma również swoją ulotkę. Czytamy w niej, m.in. że "Pan Witold Wróblewski uparcie odrzuca oferowaną pomoc. Bardziej zależy mu na tym, kogo mianuje dyrektorem portu, niż na rozwoju całego miasta?".

 

 

Rząd ma przygotowane 100 mln zł na inwestycje w porcie. Wiemy, że Elbląg stoi przed historyczną szansą! Jest nią budowa IV Portu Morskiego RP w Elblągu. Obecnie port wegetuje, na tle krajowych i zagranicznych konkurentów wygląda on dramatycznie, a prezydent miasta nie przedstawia wizji jego rozwoju

 

 

- Cytat z ulotki. Pod tekstem podpisany jest Andrzej Śliwka.

 

 

Wydrukowaliśmy zaledwie trzy, cztery tysiące sztuk tych ulotek. Osoby, które zbierają podpisy, przekazują je mieszkańcom, tak aby mieli oni pełną wiedzę, za czym podpisują deklarację. Zbieramy podpisy dopiero od tygodnia, idzie nam nadzwyczaj dobrze

 

- mówi Rafał Traks, przewodniczący społecznego komitetu.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 35

%82.9 %17.1


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +70
  ~ Wymowne i widoczne !
  Niedziela, 02.04

  Na twarzy wychodzi to co mamy w środku!

 2. 2
  +31
  ~ Artykuł przewazył wybór
  Niedziela, 02.04

  Po sensacjach opisanych przez Rembelskiego i komentarzach będę głosować za portem państwowym!

 3. 3
  +11
  ~ POlak
  Niedziela, 02.04

  Władze Elbląga tak jak PO Tuska dbają o interes Niemiec. Po co w Elblągu ma dynamicznie rozwijać się port jak mamy port w Hamburgu.

 4. 4
  +7
  ~ widziałem to co napisałeś
  Niedziela, 02.04

  Piszesz barany. A kim ty jesteś .Schowałeś się za ekran komputera i wypisujesz inwektywy, i oceny portalu podpisując się za każdym razem innym nickiem i chamskim językiem. Kim jesteś tchórzu. Powinni to co napisałeś przekazać do odpowiednich służb Podpisz się i pokaż że jesteś odważny. Żal że nie trzymają palca w d...e gr...

 5. 5
  +11
  ~ Zaburzeni wyborcy Zaburzanie. Co wy robicie?
  Niedziela, 02.04

  Pomimo, że nie ufam takim ludziom jak radni PiS, cieszę się bardzo, że mogę wreszcie zobaczyć aktualne zdjęcia prezydenta w pełnej krasie; uważam, że wygląda bardzo groźnie. Jak Iwan Groźny. Jako były pracownik urzędu przestałem się dziwić, że ktoś taki jest włodarzem miasta. I nie wynika to z tego, że jest taki mocny, tylko z faktu, że opozycja z pisiorkami na czele w kadencji 2014-2018, na to mu pozwoliła. A mogła zrobić wszystko. Ale nie z radnym listonoszem na czele. Politykiem trzeba się urodzić, ciężko się tego nauczyć. Mimo wszystko szacunek za fotę i nie pokazujecie jej dzieciom przed spaniem. Tak na wszelki wypadek.

 6. 6
  0
  ~ mieszkaniec
  Niedziela, 02.04

  Moim zdaniem Jak rząd z panem Kaczyńskim i Wilkiem zaczęli od wbicie łopaty w ziemię na plaży i wytyczenie trasy to niech ją dokończą i oddadzą ją w gotowości do użytku a nie przerzucanie obowiązków na kogoś innego .Jak tak to powinnością było spotkanie się oficjeli , uzgodnienie obowiązków podpisanie umów i byłby spokój

 7. 7
  +12
  ~ Truso
  Niedziela, 02.04

  Brawo Panie ŚLIWKA i brawo wszystkim ludziom dobrej woli,bez względu na orientacje polityczne,za to że przemawia przez was logika i lokalny patriotyzm.Czas skończyć z marazmem i niszczeniem naszego miasta przez ludzi,którzy niszczą Elbląg.

 8. 8
  +13
  ~ 100% elblążanin
  Niedziela, 02.04

  A może czas na spotkanie dwóch Panów: twarzą w twarz .....

 9. 9
  +7
  ~ Brednie
  Poniedziałek, 03.04

  Elbląski port czy będzie miejski czy państwowy zwróci się z przekopem za jakieś 500-600 lat. A mydlenie ludziom oczu politycznymi bredniami to idealna pożywka przed wyborami.

 10. 10
  +4
  ~ Alex
  Poniedziałek, 03.04

  Brawo Panie Śliwka. Oddaję swój głos za przejęciem Portu przez Rząd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1842441558838