Sobota, 13.04.2024, Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Afera na sesji RM z portem w tle? Radni "za" konsultacjami z mieszkańcami, o których nic nie wiedzą

14.02.2023, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Afera na sesji RM z portem w tle? Radni "za" konsultacjami z mieszkańcami, o których nic nie wiedzą
fot. Paweł Friedrich

W czwartek (9 lutego) podczas sesji nadzwyczajnej radni jednogłośnie przyjęli uchwałę intencyjną zgłoszoną przez Przewodniczącego RM Antoniego Czyżyka. Dotyczyła ona potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga w sprawie przyszłości portu morskiego w Elblągu. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy konsultacje mają się odbyć, kto je przeprowadzi i dokładnie czego mają dotyczyć. -  Myślę, że mieszkańcy będą mnie pytali jak te konsultacje mają wyglądać i co mam powiedzieć? Mam powiedzieć, że nie wiem, bo pan prezydent za to odpowiada? A ja jako radna nic nie wiem, a za tym głosowałam? Coś tu jest nie tak – mówiła tuż przed głosowaniem radna PiS Jolanta Lisewska.

 


Uchwałę intencyjną w sprawie  potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga dotyczącej przyszłości portu morskiego w Elblągu Antoni Czyżyk przedstawił radnym podczas czwartkowej sesji. Radni mieli zagłosować za bądź przeciw zorganizowaniu takich konsultacji. Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłaszali swoje uwagi. Dotyczyły one... braku jakichkolwiek informacji na temat szczegółów konsultacji.

 

 

W ważnych kwestiach dotyczących rozwoju miasta powinniśmy wcześniej być zapoznawani jako radni. A ta sprawa jest dosyć istotna. Brakuje tu informacji, w jakiej formie chcemy konsultować z mieszkańcami, w jakim terminie. Terminy są bardzo ważne dla Miasta i Rządu jeśli chodzi o kwestie rozwoju portu. Powinno być to konkretnie przedstawione – Kto? Kiedy? W jaki sposób? To jest bardzo ważne

 

– podkreślił radni PiS Marek Pruszak.


- Pan Pruszak wchodzi w kompetencje prezydenta. Pytanie jest o potrzebę zasięgnięcia opinie, a nie o tryb. (…) Przepisy stanowią, że tryb, procedury to jest kompetencja prezydenta – stwierdził Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.


Radny nie zmienił zdania. -  Jeżeli Rada ma podjąć uchwałę to powinna wiedzieć, w jaki trybie będą przeprowadzane konsultacje. To powinno być od razu powiedziane – zaznaczył Marek Pruszak.

 


- Ta uchwała jest intencyjną, proszącą o to, żeby takie działanie prezydent podjął – dopowiadał Antoni Czyżyk (KO).


Rafał Traks, radny PiS, stwierdził, że brakuje w uchwale konkretnych informacji. - Problem jest w tym panie przewodniczący, że w tej uchwale nie ma nawet napisane, że to pan prezydent ma zrobić konkultacje. (…) Nie ma tutaj, że wykonanie tej uchwały powierza się prezydentowi – zauważył. - Jako radni dobrze też, żebyśmy wiedzieli w jakiej formie to będzie organizowane. Nawet w uzasadnieniu mogłoby być to napisane.

 


Radna Elżbieta Banasiewicz (PiS) również krytycznie odniosła się do treści uchwały. - Wydaje mi się, że pan prezydent z własnej woli wielokrotnie mówił o potrzebie konsultacji różnych ważnych projektów z mieszkańcami. W ważnej sprawie portu jak najbardziej, wręcz oczywistą sprawą, jest konsultacja – stwierdziła. - Dziwie się, że pan prezydent za pośrednictwem kolejnego wniosku pyta się, czy ma konsultować się z mieszkańcami. To jest tak oczywiste i tak wielokrotnie temat był podnoszony przez prezydenta, że w jakiej sprawie mamy się wypowiadać? Warto byłoby to uściślić, w jakiej konkretnie sprawie?

 


Wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Adamowicz (KO) nie widziała problemu. - Konkretną sprawą jest przyszłość portu. Pan prezydent przygotuje w przyszłości... a my teraz jako radni mamy za zadanie zgodzić się albo nie przyjąć tej uchwały w sprawie zasięgnięcia opinii mieszkańców – dodała. - Chcemy zastanowić się nad tym, czy jest to potrzebne Elblągowi. Chodzi o przyszłość portu, bo ona jest niejasna. Mamy niepełne informacje.

 


Paweł Kowszyński, radny PiS, wrócił do kwestii, komu powierza się wykonanie tej uchwały.

 

Przy tej uchwale intencyjnej, jeżeli tak ją przyjmiemy, to chyba każdy będzie mógł ją przeprowadzić. Czy to pan przewodniczący będzie przeprowadzał tą rozmowę z mieszkańcami czy pan prezydent?

 

- pytał.Antoni Czyżyk stwierdził, że w interesie każdego radnego będzie zaangażowanie się w proces konsultacji. - Nie moim i nie naszym zadaniem jest wytyczać zadania, które będzie realizować Prezydent Miasta Elbląga – zaznaczył. - We wniosku chciałem zapytać, czy radni chcą rozmawiać z mieszkańcami Elbląga i czy chcą zapytać mieszkańców o port elbląski. (…) Nie widzę powodu, abyśmy dzisiaj roztrząsali to, w jakiej formie to będzie.

 


Radna PiS Jolanta Lisewska zapewnia, że radni rozmawiają z mieszkańcami. - Myślę, że to nie jest tajemnica gdybyśmy wcześniej wiedzieli, jak mają wyglądać te konsultacje. Myślę, że mieszkańcy będą mnie pytali jak te konsultacje mają wyglądać i co mam powiedzieć? Mam powiedzieć, że nie wiem, bo pan prezydent za to odpowiada? A ja jako radna nic nie wiem, a za tym głosowałam? To coś tu jest nie tak – podkreśliła.


Ani Przewodniczący RM, ani Prezydent Elbląga nie odnieśli się do słów radnej. Dyskusja została zakończona. Przewodniczący przeszedł do głosowania.

 


Ostatecznie radni zagłosowali za przyjęciem tej uchwały.


Przypomnijmy, że Rząd zadeklarował, że wyłoży na doinwestowanie elbląskiego portu do 100 mln zł, w zamian za przejęcie przez Skarb Państwa pakietu  kontrolnego w spółce zarządzającej. Na to od miesięcy nie zgadza się elbląski samorząd. Brakuje jednak innego rozwiązania. Skąd Miasto miałoby wziąć takie środki na rozwój elbląskiego portu?

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Galeria / Przypominano sobie o mieszkańcach? Radni chcą zapytać elblążan o przyszłość portu ( zdjęć 44 )
Dodano: 2023-02-13 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ MAREK
  Poniedziałek, 13.02

  Najgorsza dziura w PL

 2. 2
  +18
  ~ 100% elblążanin
  Poniedziałek, 13.02

  Stagnacja Elbląga cd......

 3. 3
  +26
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 13.02

  Ojej, jacy nagle dobrodzieje. Z mieszkańcami chcą konsultować, bo im niewygodnie wybrać przejęcie portu. To mają być kuźwa władze miasta? Ludzie którzy boją się podjąć decyzję, żeby nie było na nich. Za co Elbląg zasłużył sobie, żeby takie coś nim rządziło? Bezpłciowość, beznadzieja bierność na każdym poziomie. Krynica morska, największy wróg przekopu, rozbudowuje sobie marinę z myślą o ruchu na zalewie. Tolkmicko i Frombork inwestują. Tylko u nas jak zwykle bezradnie rozkładają ręce. Nie oszukujmy się, ci ludzie od początku byli przeciw przekopowi. Nie udało im się zatrzymać to chociaż chcą utrudnić rozwój portu. Gdyby im zależało to już OD LAT by biegali jak nakręceni szukając inwestorów. A nie, przepraszam, przecież od lat negocjują Żywcem teren :) No nie wyszło no :)

 4. 4
  +1
  ~ parismatch
  Poniedziałek, 13.02

  Kto nie wie, to nie wie

 5. 5
  +19
  ~ Farsa
  Poniedziałek, 13.02

  Kompromitacja i nieudolność oraz co najgorsze brak odwagi i decyzyjnosci i zrzucenie odpowiedzialności na mieszkańców !!!

 6. 6
  +24
  ~ Stefan Rembelski
  Poniedziałek, 13.02

  Od Krynicy Morskiej po Pasłęk występują złoża uranu a na Suwalszczyźnie występują największe w Europie złoża wolframu, wanadu, tytanu i metali ziem rzadkich. Dlaczego ich nie wydobywamy - ponieważ się jeszcze na dzisiaj nie opłaca. Podobniie jest z portem - inwestycje w port dzisiaj musiałyby być na poziomie 500 mln złotych aby to miało sen i było kompleksowe bez gwarancji powodzenia i zwrotu środków. Środków których miast nie ma i mieś nie będzie jeszcze przez wiele lat. Zatem niech miasto nie wkręca mieszkańców w puste konsultacje i przekaże to zadanie skarbowi państwa do puki jest jeszcze tym zainteresowany, bo po wyborach to zainteresowanie zniknie i zostawi prezydent Wróblewski Elbląg z ręką w nocniku. Małe zadanie jakim jest naprawa dziur w jezdniach przerasta miasto - a port??

 7. 7
  +11
  ~ I co jeszcze
  Poniedziałek, 13.02

  PR,estańcie ćwiczyć P O i PSL i SLD to przez was cyrk i zastój w Elblągu. Port pod skrzydła rzadu i ruszy rozwój. A tak gadanie i czekanie tylko na co. Parodie ROBICIE.

 8. 8
  +13
  ~ Bezczelni do końca
  Poniedziałek, 13.02

  Zostalo tylko parę miesięcy tego towarzystwa , ktore ulegające wzajemnej nienawiści, zawisci i zlosliwosci przestalo myśleć o nas mieszkancach i o Elblągu i przesciga się w tym; aby być, trwać i zostać mimo że spuscizną tych kadencji jest degradacja miasta! Z tym będą kojarzeni i tak oceniani więc może wystarczy tej miernoty i farsy za pieniądze podatników Drodzy Państwo! Wstydu nie macie bo stanowiska i pieniądze oczy wam przeslonily i zapomnieliście co nalezalo do waszych obowiązków!

 9. 9
  +8
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 13.02

  Najważniejsze, że kasę dodatkową przytulili, darmozjady, a że nie wiedzieli nawet nad czym głosują? A kogo to obchodzi, skoro leniwi mieszkańcy i tak nie chcieli odwołać bumelantów w referendum? Jaki pan, taki kram. Możecie im teraz nagwizdać.

 10. 10
  +3
  ~ pop
  Poniedziałek, 13.02

  jak w radzie będą tacy debile jak pan na 13 zdjęciu to nic w Elblągu nie będzie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1406388282776