Środa, 22.05.2024, Imieniny: Julia, Wieslawa, Helena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Zbierają podpisy,by elbląski port stał się IV portem RP. „Chcemy,aby w Elblągu był port rangi Gdańska, Gdyni, Szczecina"

26.03.2023, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zbierają podpisy,by elbląski port stał się IV portem RP. „Chcemy,aby w Elblągu był port rangi Gdańska, Gdyni, Szczecina"
Fot. Paweł Friedrich

Pod Urzędem Miasta zebrała się dziś (25.03.) grupa elblążan, która jest za tym, aby elbląski port stał się IV portem Rzeczpospolitej. - To nie jest spotkanie przeciwko komuś. To jest spotkanie za czymś. Za tym, aby w Elblągu powstał IV port Rzeczpospolitej. Port, który będzie portem z prawdziwego zdarzenia. Obecnie port miejski jest dofinansowywany w budżecie miasta, w bieżącym roku, kwotą zero złotych od pana prezydenta Wróblewskiego – mówił Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali dziś konferencję prasową. - Zgłosiła się do nas duża grupa elblążan, którzy są bardzo zaniepokojeni tym, co wyprawia prezydent miasta, a mianowicie, że nie chce przyjąć 100 mln zł od polskiego rządu i nie chce rozwoju naszego portu. Ta sytuacja jest niedopuszczalna, dlatego powstał Komitet Społeczny, który ma na celu pokazać panu prezydentowi i władzom miasta, że należy podjąć słuszną decyzję i dokapitalizować port, a następnie ma on się stać portem o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej – mówił radny PiS Rafał Trask.
 

 

Takie spotkanie napawa dużą dawką nadziei, która nam towarzyszy parę lat. Przy idei przekopu Mierzei Wiślanej trochę spędziliśmy, ale dokonaliśmy tego. Przekop nie miał służyć sam dla siebie. Przekop ma służyć gospodarce, rozwojowi regionu. Taka była idea. Trzeba wykorzystać możliwości regionalne, aby wzbogacić ten region, żeby Elbląg stał się miastem portowym. (…) Jesteśmy otwarci na świat. Pierwszy krok zrobiliśmy – przekop Mierzei Wiślanej

 

– stwierdził poseł Leorard Krasulski.Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski przyznał, że dziś Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna w Elblągu kampanię informacyjną dotyczącą przyszłości elbląskiego portu. - W czwartek byłem na spotkaniu, które zorganizował Prezydent (z grupą elblążan, bez obecności mediów – przyp.red.). Zupełnie przypadkiem się o nim dowiedziałem, od jednego z mieszkańców. Pojechałem na nie jako mieszkaniec Elbląga, bo chciałem posłuchać, co prezydent ma do powiedzienia i przez to jakiej ilości manipulacji, zakłamań, kłamstw jakie usłyszałem, nie mogłem nie zabrać głosu.


 

To nie jest prawdą, że rząd chce port ukraść. Portu z Elbląga nie da się ukraść. Trzeba by było zastopować rzekę, pozabierać nadbrzeże, porozbierać hangary. Rząd chce wziąć odpowiedzialność za port. Wszystkie największe porty w Polsce są zarządzane przez państwo. (…) Państwo ma dużo większe możliwości, kontakty i pieniądze. Państwo o ten port zadba. To będzie zawsze port elbląski niezależnie od tego, kto będzie nim zarządzał

 

– podkreślił Piotr Opaczewski.Podczas swojego wystąpienia wicewojewoda przypominał o inwestycjach, jakie były przeprowadzone w porciew ostatnim czasie. - Pan Prezydent zdaje się zapominać, jakie środki zainwestował rząd do tej pory w mieście. 27 mln zł na modernizację nadbrzeży z programu Polski Ład czy około 100 mln zł w budowę najnowocześniejszego biurowca w Elblągu - Porta Mare. To wszystko rządowe pieniądze. Takich pieniędzy nikt w porcie nie inwestował – dodał.


 

Dzisiaj rozpoczynamy kampanię, bo musimy mówić elblążanom jak rzeczywistość naprawdę wygląda. Ten port musi być państwowy, bo to jest największa szansa, jaką Elbląg otrzymał do tej pory

 

– zaznaczył Piotr Opaczewski.


W sierpniu ubr. poseł Leonard Krasulski oraz wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka rozpoczęli procedurę mającą na celu dokapitalizowanie elbląskiego portu kwotą do 100 mln zł. Do tej pory Prezydent Elbląga z tej oferty nie skorzystał.
 

 

To nie jest spotkanie przeciwko komuś. To jest spotkanie za czymś. Za tym, aby w Elblągu powstał IV port Rzeczpospolitej. Port, który będzie portem z prawdziwego zdarzenia. Obecnie port miejski jest dofinansowywany w budżecie miasta, w bieżącym roku, kwotą zero złotych od pana prezydenta. Jeżeli spojrzymy na sytuację związaną z możliwościami przeładunkowymi i udział tego portu w ogólnokrajowym przeładunku to jest to promil, nawet nie procent. Ten port na swojej podstawowej działalności przeładunkowej jest nierentowny. A patrząc na ostatnie kilka lat skumulowana strata w tym porcie sięga blisko 1 mln zł

 

– podkreślił Andrzej Śliwka.


Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy ma być propozycja rządu. - Przekop Mierzei Wiślanej jest olbrzymią szansą na rozwój regionu elbląskiego i całego Elbląga. Rząd proponuje, abyśmy dokapitalizowali port kwotą 100 mln zł, ponieważ miasto nie ma pieniędzy na rozwój tego portu – wyjaśniał Andrzej Śliwka. - Miasto nie występuje o środki, bo w żadnym programie inwestycji strategicznych miasto nie wystąpiło o kwestie związane z pogłębieniem toru wodnego czy też z wybudowaniem obrotnicy, a wszyscy pamiętamy, że pan prezydent Wróblewski wpisał to w swoim programie wyborczym wskazując, że jest to inwestycja miejska. Mając to wszystko na względzie chcemy iść do przodu.


- Chcemy, aby w Elblągu motorem napędowym rozwoju był port rangi Gdańska, Gdyni, Szczecina. Jeżeli spytamy samorządowców z tych miast, czy są zadowoleni, że mają porty państwowe to usłyszymy, że jak mogą być niezadowoleni, jak trafiają do nich gigantyczne wpływy z podatków. (…) Podatki będą płacone w Elblągu, bo port będzie mógł generować nowe miejsca pracy, będzie mógł ściągać przedsiębiorców, biznes. Na tym nam zależy. Na rozwoju Elbląga – zaznaczył Andrzej Śliwka.Dziś rozpoczęto zbieranie podpisów. - Na Targowisku Miejskim w ciągu pół godziny uzbierałem dzisiaj 80 podpisów. To świadczy o tym, że elblążanie doskonale rozumieją, jak ważna jest przyszłość elbląskiego portu, i że przyszłość tego portu jest ważna tylko we współpracy z rządem - mówił rady PiS Marek Pruszak, który został koordynatorem akcji zbierania podpisów.Podpisy za tym, aby elbląski port został portem zarządzanym przez państwo będą zbierane w biurze PiS przy ul. 1 Maja 2 w Elblągu. - Planujemy zbierać podpisy przez trzy tygodnie – dodał Marek Pruszak.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 31

%80.6 %19.4


Galeria / Zbierane są podpisy za przyjęciem przez prezydenta Elbląga finansowania na budowę elbląskiego portu ( zdjęć 36 )
Dodano: 2023-03-25 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (77)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ Bsp
  Sobota, 25.03

  Ludzie, chcecie mieć pracę i wyższy poziom życia w Elblągu? Jeździć tramwajami bez obciachu? Mieć lepsze ulice? Jeśli tak, to nie wybieracie już więcej tego buca i jego towarzystwa. Upór tego człowieka jest zupełnie niezrozumiały, chyba że coś tam jest nie tak z tym portem i paru gości boi się, że się wyda i za nich się wezmą? Czemu w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu nikt nie protestował i nie protestuje że porty są tam spółkami rządu i miasta? A miasta te rozwijają się przy nich niesamowicie bo mają podatki i argumenty dla inwestorów. Elbląg jest zbyt biedny na normalną komunikację a gdzie tu mowa o porcie? Wróblewski i Wcisla wciskają ciemnotę, liczą że mieszkańcy miasta to barany. Pora na zmiany.

 2. 2
  --10
  ~ ewelina
  Sobota, 25.03

  Już chciałam , ale transparent o Wrotach Królewskich dzieki Jarosławowi Kaczyńskiemu mnie przekonał, by nie ufać ministrowi ,który więcej czasu spędza w Elblągu niż w pracy w ministerstwie . Od poczatku tematu ,gdy kilkanaście lat temu pani Elżbieta Gelert na elbląskiej Starówce zbierała podpisy za przekopem , wraz z całą rodziną podpisaliśmy się za bo uważalismy to za swój obowiązek , by uniezależnić się od rosyjskich fochów. . Od najazdu Rosji na Ukrainę przekop wydaje się czymś naturalnym i nie rozumiem jego ciągłych przeciwników. Być może ludzie z W-wy i odległych od Elbląga regionów Polski nie rozumieją tego co dla nas jest oczywistością , ale ja zawsze będę broniła słuszności przekopu . Ale nie akceptowała przejęcia portu przez PiS ,bo nie wierzymy w ich szczere działanie .

 3. 3
  +9
  ~ Anty-Wróbel
  Sobota, 25.03

  @ewelina A jak wygra PO czy Lewica nadal będziesz tak konsekwentnie bronic tego, żeby port nie był rządowy?

 4. 4
  +22
  ~ Elbląg
  Sobota, 25.03

  Jestem za tym zeby port w części był portem panstwowym. Jeżeli włodarze nie potrafią niczym zarządzać w tym mieście, i tak nic nie zrobią tylko mogą sprzedać... Uważam że nasze miasto podniesie się z kolan, dzięki portowi.

 5. 5
  +8
  ~ POlak
  Sobota, 25.03

  Kto jest Polakiem powinien złożyć podpis aby port był państwowy. Gwarantuje to rozwój miasta. Tak jak jest w Gdańsku. Tylko towarzystwo skupione wokół PO I Tuska będą działać na szkodę Elbląga gdyż pilnują interesów Niemiec. Dla nich po co port w Elblągu skoro jest w Hamburgu.

 6. 6
  +19
  ~ Będzie gorąco
  Sobota, 25.03

  Wladza tutejsza ma jak widać konkretnego przeciwnika ! Napocą się dziadki !

 7. 7
  +5
  ~ Wet
  Sobota, 25.03

  Ewelina bez sensu wywody. Jest Pani za rozwojem miasta czy nie. Politykę niech Pani zostawi. Wróblewski swoim uporem pracuje na odejście w niesławie i Eweliny mu nie pomogły.

 8. 8
  +19
  ~ Pechowiec
  Sobota, 25.03

  Miejmy nadzieję ze przypadkiem nikt znany lub nie daj boze jakis pracownik nie przechodzil tamtędy bo zostanie pomówiony o udział w pikiecie i osądzony i zesłany!niektorzy budują opinię na domyślach i pomówieniach!

 9. 9
  +10
  ~ GK
  Sobota, 25.03

  Temat przekopu NIEDOKĄCZONY! Z litery prawa wynika kto ma za to zapłacić.

 10. 10
  --10
  ~ Iwonka z Zawady .
  Niedziela, 26.03

  Gdzie i kiedy mogę podpisać ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92734289169312