Poniedziałek, 22.07.2024, Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląg: Debata wyborcza. Bez Prawa i Sprawiedliwości, bez większych emocji?

03.10.2023, 22:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Debata wyborcza. Bez Prawa i Sprawiedliwości, bez większych emocji?
Fot. Paweł Friedrich

Uzdrowienie służby zdrowia i systemu edukacji, polityka migracyjna Polski, czy przyszłość elbląskiego portu to tematy, które poruszono podczas debaty wyborczej w Elblągu. Udział w niej wzięli kandydaci: Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi oraz Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Zabrakło reprezentanta Prawa i Sprawiedliwości... a także emocjonującego starcia?

 

 

 

Kandydaci do Sejmu i Senatu z pięciu ugrupowań uczestniczyli w debacie wyborczej, która odbyła się we wtorek (3 października) w Bibliotece Elbląskiej. W dyskusji zorganizowanej przez Elbląską Gazetę Internetową portEl.pl udział wzięli: Monika Falej (Nowa Lewica), Jarosław Lesiakowski (Bezpartyjny Samorządowcy), Konrad Sajkowski (Konfederacja), Jerzy Wcisła (Koalicja Obywatelska) i Zbigniew Ziejewski (Trzecia Droga). Z zaproszenia nie skorzystał natomiast kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Podczas wydarzenia politycy odpowiadali na pytania prowadzących, publiczność oraz internautów, przepytywali się również nawzajem. Debata przebiegła w spokojnej atmosferze. Ci, którzy spodziewali się emocjonującego starcia politycznych oponentów mogli trochę się zawieść.

 

 

 

Najwięcej czasu podczas wydarzenia poświęcono działaniom koniecznym do uzdrowienia służby zdrowia, a także systemu edukacji, wraz z zapewnieniem dzieciom dostępu do opieki psychologicznej.

 

 

 

- Konkretne rozwiązania są bardzo trudne. Cały system jest chory, od 30 lat podejmowane są próby polepszenia sytuacji w służbie zdrowia. Wszystko się zasadza o składkę zdrowotną. Ona jest obecnie dosyć duża, tylko jej dystrybucja nie jest prawidłowa. W tym zakresie Bezpartyjni Samorządowcy chcą prześledzić drogę tej składki, od zebrania po dystrybucję i trafianie do samorządów. Jeśli te pieniądze trafią właściwie do samorządów, będziemy mogli zwiększyć finansowanie służby zdrowia, w wielu różnych aspektach - przekonywał Jarosław Lesiakowski.

 

 

 

Chcemy, żeby opieka zdrowotna była skoncentrowana na szczeblu powiatowym, aby w każdym powiecie pacjent dostawał podstawową opiekę zdrowotną i nie musiał szukać specjalistów, na tym podstawowym poziomie. Chcemy również, aby wszędzie rozbudowane były centra geriatryczne. Dziś wiemy, że za chwilę będziemy mieli więcej osób w wieku emerytalnym, niż w wieku produkcyjnym. Będziemy się bardzo mocno koncentrowali na tym, aby te osoby w wieku emerytalnym otrzymały właściwą opiekę. Wykorzystamy w tym celu do maksimum środki unijne, które dziś zostały zatrzymane, a które czekają na nas i na to, żeby Polska była krajem praworządnym

 

 

- mówił Jerzy Wcisła.

 

 

Monika Falej, kandydatka Lewicy, pytana o problemy systemu edukacji, podkreśliła, "że największym marzeniem i priorytetem jest wyprowadzenie religii ze szkół". 

 

 

 

 

Elbląg musi płacić za lekcje religii ponad 3 mln zł rocznie, za jednego ucznia wychodzi 192 zł i 24 grosze. W gminie Elbląg jest to 230 zł za jednego ucznia. Te pieniądze mogą być przekazane na psychologa, który powinien być w każdej szkole, na ciepły posiłek - aby nie dyskryminować i nie napiętnować dzieci, które są w trudniejszej sytuacji, te posiłki powinny być dla wszystkich dzieci. Szkoła przede wszystkim musi być bez Czarnka, bez ideologii czarnkowej, PiS w kuratoriach, żeby dyrektorzy mogli sami decydować o tym, jakie będą zajęcia, żeby się nie bali wprowadzać organizacji pozarządowych do środowiska szkolnego, ponieważ one wypełniają lukę w edukacji

 

 

- podkreśliła kandydatka Lewicy.

 

 

 

Poruszono również tematy aktualne, jak głośna afera wizowa, czy polityka migracyjna Polski, a właściwie jej brak. O plany swojego ugrupowania w tej sprawie zapytany został jej kandydat Konfederacji. 

 

 

 

Konfederacja zawsze stała na stanowisku obrony naszych granic. Zawsze twardo mówiliśmy, że żadnej nielegalnej migracji w Polsce nie będzie. Żałuję, że nie ma tutaj przedstawiciela PiS, bo bardzo chętnie wygarnąłbym mu hipokryzję całego jego ugrupowania. Afera wizowa pokazuje dokładnie, na czym PiS gra. Na emocjach, które mają do przekazania przez swoje tuby propagandowe. Napędzają strach w ludziach, a sami robią coś dokładnie odwrotnego i sprowadzają imigrantów. Konfederacja jest za tym, żeby kontrolować nasze granice. Nikt nielegalnie do Polski nie może wejść. Od tego mamy straż graniczną, od tego mamy wojsko, aby pilnować naszych granic. Jeżeli chodzi o granice Unii Europejskiej, bo wiemy, że ci nielegalni imigranci dostają się do nas przez południe, jestem za tym, żebyśmy wspierali te kraje w obronie granic, to są nasze wspólne granice, to są granice Schengen

 

- mówił Konrad Sajkowski.

 

 

 

Z kolei do kandydata Trzeciej Drogi trafiło pytanie dotyczące polskiego problemu z ukraińskim zbożem.


 

 

 

Takiego dramatu, że polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać swojego zboża, nie byłoby, gdy Polska uruchomiła korytarze tranzytowe. Jesteśmy w tej chwili na końcówce żniw, zbieramy kukurydzę. W ubiegłym roku kukurydza kosztowała od 900 zł do ponad 1 tys. zł. Dziś kosztuje 400 - 500 zł. Jak rolnicy mają pokryć koszty, przy takim zalewie zboża ukraińskiego? Musimy wszystko zrobić, owszem kanały tranzytowe, aby Ukraina mogła wywozić to zboże na cały świat, a przede wszystkim do krajów Afryki północnej

 

 

- przekonywał Zbigniew Ziejewski. 

 

 

 

Nie zabrakło tematów bardziej lokalnych, wśród nich również tego dotyczącego portu w Elblągu i sporu o pogłębienie ostatniego odcinka rzeki Elbląg zapewniającego do niego dostęp.  - Czekamy na 15 października, na porażkę Prawa i Sprawiedliwości. Następny rząd, utworzony z ugrupowań opozycyjnych, dokończy ten kanał. Te 900 metrów to jest koszt 70 mln zł i dokończenie tej drogi wodnej jest obowiązkiem państwa. Tak samo jak obowiązkiem państwa jest budowanie autostrad, kolei. Zadaniem właściciela portu jest budowanie infrastruktury portowej. Rząd nie wypełnia swojego zadania. Mamy już przygotowany proces, przez znakomitego prawnika i ci, którzy zawiedli staną przed sądem - przekonywał Jerzy Wcisła. 

 

 

Do wyborów parlamentarnych pozostało już tylko 11 dni. Odbędą się one, razem z referendum, 15 października. Listę kandydatów do Sejmu i Senatu, spośród których swoich przedstawicieli na nową kadencję wybiorą elblążanie, znajdziemy tutaj

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Galeria / Debata wyborcza PortEL.pl ( zdjęć 28 )
Dodano: 2023-10-03 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (51)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ Kara Mia
  Wtorek, 03.10

  Sluchalam i szczerze im bliżej wyborów emocje opadają i jak pokazują foty małe zainteresowanie mieszkańców tymi męczącymi juz debatami o wszystkim i o niczym! Po prostu kolejny lans kandydatów, aby udało się dostać do niezłej kasy !! Co mnie zmęczyło? Jako kobietę ciagly nacisk na kobiety! Z calym szacunkiem ale jako kobieta nie czuję się dyskryminowana ! Pracuję , zarabiam tak jak i mężczyźni ale tez chcę czuć się kobietą a nie facetem w spodniach ! Przez takie pieprzenie faceci zniewiescieli a kobiety zmężniały co wcale fajne nie jest! Kobiet ani w polityce ani na istanowiskach nie brakuje! Poza tym potrafią być złośliwe, zazdrosne wobec siebie a mniej mlode i urodziwe przelozone potrafią uprzykrzyć życie fajniejszym ! Jedyny problem to decyzja w sprawie aborcji a to decyzja tylko kobiet

 2. 2
  +24
  ~ Mefisto!
  Wtorek, 03.10

  Tłumy zainteresowanych -:) oprócz elektoratu i to w mniejszej części frekwencja zerowa , po prostu to towarzystwo juz się tu zużyło i za dużo o kobietach a za mało o konkretach dla miasta i regionu ! Złapali się emancypacji jakby odkryli świat ciemiężonych kobiet ! Opamiętania

 3. 3
  +19
  ~ Wyborca
  Wtorek, 03.10

  Czy prawdą jest, że właściciel rzekomo niezależnego portalu organizatora debaty cyklicznie bierze udział w tzw. wieczorach wyborczych organizowanych przez jedną z partii politycznych ?

 4. 4
  +19
  ~ gruchnęło
  Środa, 04.10

  debatę prowadzi jawnie zaangażowany po stronie jednego KOmitetu dziennikarz - czyżby innych nie było

 5. 5
  +15
  ~ POlak
  Środa, 04.10

  PO i Gelert I Wcisla oferują Elblagowi ściągnięcie tysięcy imigrantow oraz ponownie emerytury od 67 roku a także pozostawienie Elbląga i Polski do Wisły na rzez przez Ruskich. PsL mamy w Elblągu od wielu lat w postaci Wroblewskiego I sami widzimy jak miasto upadło. Lewica Falej z Olsztyna dalej okrążać będzie Elbląg kosztem Olsztyna a nam przyśle Lempart. Głosujmy tylko na PIS. Jedyna polska partia.

 6. 6
  +14
  ~ Marszalek Koperta
  Środa, 04.10

  Pakt senacki pada bo ja mam kolejne zarzuty postawione przez prokuraturę. Imunitet mi zabiorą. Wcisla zbieramy się i jak Giertych uciekamy do Włoch .

 7. 7
  +12
  ~ Chester
  Środa, 04.10

  A Gelert byla? Ona mówi jak będzie po wyborach gdyby Tusk doszedł do władzy. Miliony imigrantow na ulicach, zamachy bombowe i gwałty. Dlatego won z PO.

 8. 8
  +8
  ~ Imigranci z maczetami
  Środa, 04.10

  My imigranci czekamy już aby robić u was zadymy dlatego macie głosować na Gelert I Wcisle.

 9. 9
  --1
  ~ POLak
  Środa, 04.10

  A ja już mam azyl na Dominikanie-moi tchórze jak zwykle rozwinęli ogon i bolało debatę

 10. 10
  +3
  ~ Obserwator
  Środa, 04.10

  ~Chester(ten falszywy),nie wiem jak bedzie z imigrantami,ale wiem ze wiezienia beda pelne pisowcow,a psychiatryki takich idiotow jak ty.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1203861236572