Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii FELIETONY

Większość radnych to sterowane z zewnątrz samorządowe kukiełki (felieton)

25.08.2016, 10:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
Większość radnych to sterowane z zewnątrz samorządowe kukiełki
fot. archiwum

Rada Miejska w Elblągu nie ma ostatnio dobrej passy, a przecież, jakby nie patrzeć, to najlepsi z najlepszych, wybrańcy elbląskiego ludu. Przynajmniej tak powinno być w teorii. Przebieg głosowania podczas czerwcowej sesji nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Elbląga pokazuje jednoznacznie, że większość radnych to jednak nie najlepsi z najlepszych, lecz sterowane z zewnątrz samorządowe kukiełki.

Uchwała z 23 czerwca, na której suchej nitki nie pozostawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie uchylając ją w całości, została przyjęta – właściwsze jest określenie zmanipulowana -  głosami 13 radnych PiS-u. Dla niewtajemniczonych zacytuję krótką sentencję z orzeczenia RIO, w którym czytamy że: „ o treści uchwały w sprawie nieudzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Elbląga za rok 2015 z tytułu wykonania budżetu, zdecydowały przesłanki inne  niż wynikające z wykonania tego budżetu …, stan taki jest sprzeczny z prawem, gdyż w sposób istotny narusza art.18 ust.2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym …, Rada Miejska w Elblągu wykazała się brakiem obiektywizmu i konsekwencji w podejmowaniu decyzji”  

Tyle RIO o uchwale Rady Miejskiej a właściwie o zachowaniu radnych PiS-u. Żeby było śmieszniej to przed głosowaniem radny PiS Paweł Fedorczyk Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM przedstawił wniosek komisji o udzielenie Prezydentowi Miasta Elbląga absolutorium z wykonania budżetu za rok 2015, a sam zagłosował przeciw. Inna ważna persona elbląskiego PiS-u, radna Halina Sałata Przewodnicząca Komisji Finansowo – Budżetowej przedstawiła pozytywne stanowisko komisji odnośnie wykonania budżetu, natomiast w głosowaniu wstrzymała się od głosu, nie zajmując tym samym żadnego stanowiska. Czyżby znaczyło to, że komisja wiedziała a ona nie czy budżet został wykonany czy też nie.  

Pytam się zatem radnych PiS-u: czy potrafią czytać ze zrozumieniem, czy potrafią słuchać ze zrozumieniem, czy reprezentują interesy elblążan, czy może są tylko bezwiedną masą polityczną koniunkturalnie sterowaną przez grupę frustratów, którym elblążanie odmówili mandatu do sprawowania władzy w mieście? Pozbyć się negatywnych emocji płynących z  goryczy porażki wyborczej.

Prezydent miasta Witold Wróblewski nie musi być z naszej bajki, ale jednego trzeba mu pogratulować - odziedziczony  po poprzednikach beznadziejny projekt budżetu na rok 2015 i pustą kasę miejską z nieopłaconymi fakturami, zamienił w budżet realny z mniejszym deficytem. Wypracował nadwyżkę operacyjną oraz zmniejszył zadłużenie miasta.

Nie można być głuchym i ślepym na takie pozytywne i wymierne efekty pracy prezydenta naszego miasta. Nie można tej pracy cynicznie deprecjonować. Nie może tego robić największy klub radnych, a tym bardziej nie może tego robić Przewodniczący Rady Miejskiej. Marek Pruszak, któremu prezydent Wróblewski publicznie zarzucił kłamstwo, zaraz po głosowaniu zwołał konferencję prasową i z pełną świadomością wprowadził elblążan w błąd podając informację o podjętej przez Radę Miejską uchwale nie udzielającej prezydentowi  absolutorium.

Dżentelmeni przyłapani na kłamstwie przepraszają wyrażając ubolewanie, kłamcy idą w zaparte nie mając odwagi wnieść pozwu o zniesławienie. Zbliża się specjalna sesja Rady Miasta i elblążanie powinni na niej usłyszeć rzetelne wyjaśnienia po decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz magiczne słowo „przepraszam”. Jak na tej sesji zachowa się przewodniczący Marek Pruszak i klub radnych PiS-u?  Czy zachowają się jak do dżentelmeni? Czy jak kłamcy?


Stefan Rembelski

Oceń tekst:

Ocen: 24

%91.7 %8.3


Komentarze do artykułu (59)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +56
  ~ Henia
  Czwartek, 25.08

  Delikatnie bo delikatnie ale w końcu ktoś tych rozmodlonych cwaniaków nazwał po imieniu - prezydent powinien rozwiązać taką radę bo ona tylko sypie piasek w tryby!!!

 2. 2
  +49
  ~ czytelnik
  Czwartek, 25.08

  Dobrze panie Stefanie . Podziękowania dla info że opublikowało te trafne określenia

 3. 3
  +36
  ~ babajaga
  Czwartek, 25.08

  nareszcie coś dobrego przeczytałam o panu prezydencie Elbląga.

 4. 4
  +50
  ~ Kazik 68
  Czwartek, 25.08

  O rozwiązaniu Rady Miejskiej dawno mówił pan radny Ryszard Klim i mał rację. A przy okazji Panie radny Klim kiedy zostaną wyjaśnione nieprawidłowości w EPEC , czyżby nie dyło winnych.Oj coś tu nie tak.

 5. 5
  --26
  ~ Marcelini Kot
  Czwartek, 25.08

  Swoją drogą zapraszamy młodzież na najbliższą sesję rady, będzie tam około 30-tu pokemonów do schwytania :) Jestem jednocześnie ciekaw, czy autor tego artykułu stara się o jakąś posadę w UM ?

 6. 6
  +49
  ~ Jon
  Czwartek, 25.08

  Czy tym co pociąga za sznureczki jest ten pan co załatwił żonie prace w Urzędzie Morskim w Elblągu? To chyba jakiś poseł co ma zdaje się nazwisko W czy jakoś tak?

 7. 7
  +40
  ~ Tańczący z wilkami
  Czwartek, 25.08

  Panie Prezydencie czy nie pora złożyć wniosek za odwołaniem tej skompromitowanej Rady Miasta!

 8. 8
  +36
  ~ Edek
  Czwartek, 25.08

  To dobra lekcja dla mieszkańców by w wyborach lokalnych do Rady Miasta nie głosować t partie ale na ludzi, na obywateli niezależnych od żadnego partyjnego kacyka - na ludzi odpowiedzialnych przed wyborcami i sumieniem

 9. 9
  +43
  ~ wniosek
  Czwartek, 25.08

  Nigdy PIS w Elblągu.

 10. 10
  +38
  ~ marionetkowa formacja
  Czwartek, 25.08

  W artykule jest jasno napisane - skompromitowali się radni z Pisu. Ale to przecież nic nowego. Powtarzają schemat z centrali - tam rządzi Kaczyński, a reszta bezrozumnie podnosi w Sejmie ręce i glosuje. Kto rządzi radnymi PiSu w Elblągu. Teoretycznie Pruszak, a w praktyce raczej nie on.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0661871433258