Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Wybory 2024: Kto powinien zostać kandydatem KO na Prezydenta Elbląga? Głosowanie tylko do środy

12.01.2023, 19:35:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybory 2024: Kto powinien zostać kandydatem KO na Prezydenta Elbląga? Głosowanie tylko do środy

Referendum nie odbędzie się w Elblągu po raz drugi. Jednak ilość zebranych podpisów i fakt, że zabrakło ich niewiele daje do myślenia. Czy mieszkańcy naszego miasta widzą potrzebę zmiany na stanowisku Prezydenta Elbląga? Kogo widzieliby w tej roli? Postanowiliśmy to sprawdzić.


 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów, które miały być przeprowadzone jesienią 2023 roku, odbędą się wiosną 2024 roku.
 

Politycy mają zatem rok, by przekonać do siebie wyborców. Jakie obecnie w Elblągu panują polityczne nastroje? Kto swoim dotychczasowym działaniem zraził do siebie elblążan, a kto zaskarbił sobie ich sympatię?


Raz w tygodniu, na łamach naszego dziennika będziemy publikować ankietę, w których zapytamy o to, kto ich zdaniem powinien reprezentować daną partię w walce o fotel Prezydenta Elbląga. Zwycięzcy poszczególnych ankiet staną w szranki w ostatniej, finałowej ankiecie.


W pierwszej ankiecie skupiliśmy się na politykach Koalicji Obywatelskiej/ Platformy Obywatelskiej. Ta partia w naszym mieście wiodła prym w 2010 r. Wówczas elblążanie postawili  na młodego, 45-letniego, elokwentnego polityka Platformy Obywatelskiej, który niczym kiedyś Donald Tusk był promowany jako „nadzieja na nowoczesny, prężnie rozwijający się Elbląg”.


Od 1996 r. do  2010 r. Elblągiem rządziła Lewica. Henryk Słonina przegrywając z Grzegorzem Nowaczykiem miał 71 lat. Mieszkańcy postanowili, że jest to czas, w którym chcą postawić na zmiany. Polityk PO wziął to jednak za bardzo do serca zmieniając zbyt dużo, zbyt szybko.


W ciągu dwóch lat prezydentury Grzegorza Nowaczyka w Elblągu nastała prawdziwa rewolucja, której słowem przewodnim były inwestycje. Zdaniem opozycji było ich zbyt dużo naraz. Frustracja mieszkańców spowodowana m.in. rozkopaniem Elbląga (modernizacja drogi 503 i 504 – strategicznym ulic miasta) została podgrzana przez grupę referendalną. Doprowadziło to do zorganizowania pierwszego w naszym mieście referendum, w którym odwołano nie tylko Prezydenta Elbląga, ale także Radę Miasta (większość w RM mieli radni Platformy Obywatelskiej).


Od tego czasu radni Platformy zmienili się w radnych Koalicji Obywatelskiej i powoli, cierpliwie czekali na kolejną szansę od wyborców. Czekali, czekali, aż się doczekali. Choć ich kandydatom (najpierw Elżbieta Gelert, potem Michał Missan) nie udawało się wygrywać wyborów na włodarza naszego miasta, to jednak udało się KO nawiązać koalicję z obecnym Prezydentem Witoldem Wróblewskim (razem mają większość w RM).


Niewątpliwie politykiem przez duże „p” elbląskiej Koalicji Obywatelskiej jest 67-letnia Elżbieta Gelert, która jest członkiem PO od 22 lat. Zasiadała ona w Radzie Miasta w latach 2002-2005 i 2006-2011.


O fotel Prezydenta Elbląga ubiegała się dwa razy (w 2006 i 2013 r.) jednak bezskutecznie.  Od 2011 r. jest posłanką, a jeszcze dłużej (do chwili obecnej) jest dyrektorką Wojewódzkiego Szpitala zespolonego w Elblągu.


Kolejną silną postacią w strukturach elbląskiej KO jest 63-letni Antoni Czyżyk. To postać, która od lat kojarzona jest przez mieszkańców naszego miasta ze sportem i kulturą. Antoni Czyżyk to założyciel Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar", trener tańca sportowego i sędzia klasy międzynarodowej w tańcu towarzyskim, wielokrotnie wyróżniany przez marszałka województwa oraz MKiDN. Od ponad 30 lat jest związany z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, którego jest dyrektorem od 2003 r.


Antoni Czyżyk w politykę zaangażował się w 2010 r., gdy Platforma potrzebowała nowych, dobrze kojarzonych twarzy. Mandat radnego udało mu się zdobyć od razu. W Radzie zasiada trzecią kadencję. Obecnie spełnia się w roli Przewodniczącego Rady Miasta.


Mówiąc o stosunkowo młodych politykach silnie osadzonych w strukturach tej partii, nie można nie powiedzieć o 47-letnim Michale Missanie. Przez prawie 20 lat pracował on jako koordynator ratownictwa medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu oraz jako nauczyciel w szkole policealnej w Elblągu.


To kolejna nowa twarz, która zasiliła szeregi Klubu Radnych PO po referendum. Do Rady Miasta Michał Missan dostał się w 2013 r. Od tego czasu udało mu się wspinać kolejno po szczeblach politycznej drabiny. Zastąpił on Elżbietę Gelert w walce o fotel Prezydenta Elbląga. Choć przegrał starcie z Witoldem Wróblewskim ostatecznie został jego zastępcą. W 2021 r. został szefem lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej.


Powoli, ale konsekwentnie swój wizerunek buduje też 42-letni Robert Turlej. Pracujący na co dzień w Akademii Nauk Stosowanych (znanej do niedawna jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) w politykę zaangażował się w 2010 r.


Wówczas jako zaledwie 29-latek spróbował swoich sił w wyborach i zdobył mandat radnego. Od tego czasu nieprzerwanie zasiada w Radzie Miasta czynnie uczestnicząc w sesjach, aktywnie wyrażając swoje zdanie, składając liczne interpelacje.


Czy któraś z tych postaci powinna zostać kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach w 2024 r.? A może KO powinna postawić na kogoś innego (może zupełnie nowego)? O zdanie postanowiliśmy zapytać naszych czytelników.
 

Kto powinien zostać kandydatem KO w wyborach na Prezydenta Elbląga?


Głosować można od dziś, 12 stycznia, do środy, 18 stycznia, do godz. 20.00.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 22

%63.6 %36.4


Komentarze do artykułu (89)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +51
  ~ Tylko nowi, inni!!!
  Czwartek, 12.01

  Na pewno nikt ze zdjęcia! Niektorych bez obrazy ale sam wiek wyklucza bo to sprzeczne z naturą! Bez jaj ! Tylko nowe twarze i osobowości! Wszystko przeczyścić i wtedy moze coś drgnie ! Ilez mozna babrać się w tym samym środowisku!!! Zapewne będzie się działo bo przymiarka referendalna dała temu początek!

 2. 2
  +38
  ~ Piotr
  Czwartek, 12.01

  Ale rozbawiliście mnie tym radnym-bezradnym

 3. 3
  +35
  ~ Cyrkowo
  Czwartek, 12.01

  Ta ankieta moze tylko niektórych ośmieszyć!

 4. 4
  +36
  ~ Nowy i nieskażony
  Czwartek, 12.01

  Najbardziej interesuje mnie kogo namaści tradycyjnie PO ??? Choc nigdy na nikogo z PO nie oddam juz głosu po tym co tu pokazali najpierw plując i krytykując a potem kadząc od którego normalnych ludzi mdliło !

 5. 5
  +49
  ~ tragedia
  Czwartek, 12.01

  O rany Żadne z nich

 6. 6
  --31
  ~ ja
  Czwartek, 12.01

  Jedyny normalny kandydat, który rzeczywiście zetknął się z problemami ludzkimi bezpośrednio niejednokrotnie ratując im życie, mający tytuł doktora, czyli chłop wykształcony i nie taki stary. Moim zdaniem może być Prezydentem. Zgadnijcie kto.

 7. 7
  +48
  ~ EDI
  Czwartek, 12.01

  Dla elblaga najlepiej bedzie wtedy jesli nie bedzie to nikt z KO. Oni juz byli i zostali wywiezieni na taczkach z gnojówką w 2013 roku. Nigdy więcej KO i PO! jurij motorowka z PO jest chorobliwie wsciekly na PIS, on ciegle pluje i szczuje na PIS anic dla elblaga nie robi. wstyd!

 8. 8
  +36
  ~ dax
  Czwartek, 12.01

  Jak wygra PO to Elbląg znowu kasy nie dostanie na rozwoj

 9. 9
  +32
  ~ fiefiur
  Czwartek, 12.01

  jeden z tych ze zdjecia 13 lat temu na łamach telewizji podkastowej obiecywal zieloną falę w elblagu. niestety 13 lat okazalo sie za krotkim czasem do zrealizowania obietnicy wyborczej i biedaczyna nie mial okazji jej spelnic. oni wszyscy rzucaja obietnice bez pokrycia.

 10. 10
  +31
  ~ Kazdy inny
  Czwartek, 12.01

  Nikt kto ma cokolwiek wspolnego ze starą nomenklaturą Jezeli rzekomo prawie 50 letni młodzieniec funkcjonuje w tych starych, wytartych strukturach jest nimi przesycony i nic nowego nie wniesie i będzie tak jak jest ! A tego wlasnie juz nie chcemy!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1879088878632