Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Prezydent Wróblewski zakazuje urzędnikom wyrażania negatywnych opinii o pracy przełożonych i UM! (opinia nadesłana)

12.12.2022, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Wróblewski zakazuje urzędnikom wyrażania negatywnych opinii o pracy przełożonych i UM!
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

30 listopada br. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski wprowadził do Kodeksu Etyki zarządzenie dot. „lojalności”, według którego urzędnicy m.in. mają zakaz wyrażania negatywnych opinii o pracy przełożonych oraz wyrażania publicznie i PRYWATNIE opinii, które mogą zaszkodzić pozytywnemu wizerunkowi Urzędu i jego pracownikom. O takiej sytuacji został powiadomiony pełnomocnik Grupy Referendalnej Stefan Rembelski, który postanowił to skomentować.

 Poniżej publikujemy treść przesłanego materiału.

 


„Jaką moc sprawczą ma w sobie instytucja Referendum, że w cztery tygodnie od jej wszczęcia w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Elbląga i Rady Miejskiej w Elblągu, prezydent Witold Wróblewski podejmuje decyzję o wprowadzeniu zamordyzmu wobec wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz osób odbywających staż  lub praktykę.
 

Zarządzeniem Nr 539/2022 z dnia 30 listopada 2022 koku w sprawie Kodeksu Etyki, prezydent zakazuje bezwzględnie pracownikom Urzędu Miejskiego w Elblągu:
- komentowania i prowadzenia rozmów na temat sfery życia prywatnego przełożonych,współpracowników i podwładnych;
- wyrażania negatywnych opinii o pracy przełożonych, współpracowników i podwładnych
-  wyrażania publicznie i prywatnie opinii, które mogą zaszkodzić pozytywnemu wizerunkowi Urzędu i jego pracownikom.

 

Prezydent swoją zamordystyczną władczość nad pracownikami rozciąga na ich czas pracy i na ich czas prywatny, wolny od pracy, w oparciu o opisaną w punkcie siódmym Zasadę Lojalności, której nie było w poprzednim Kodeksie Etyki z roku 2013. Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorom, a nadzór nad wykonaniem Sekretarzowi Miasta. W jakiej formule będzie to robione dzisiaj nie wiemy, ale trąci czasami wzywania na dywanik i składania samokrytyki.
 
Wprowadzona  Zasada Lojalności gwałci wolność wypowiedzi, która została zagwarantowana w Konstytucji RP w rozdziale „Wolności i prawa osobiste” w art. 54. Zgodnie z tym przepisem każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. To samo czyni artykułowi 10 europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, którego brzmienie jest następujące: - Każdy ma prawo do wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.
 

Lojalność to termin pochodzący od łacińskiego legalis oznaczającego szacunek dla prawa. Lojalność jest cnotą, jest jakością. Lojalność wytwarza poczucie silnego zaangażowania, które może być wyrażone lub milczące wobec innej osoby. To poczucie rodzi się z przyjaznego uczucia i sympatii do drugiej istoty – jest przeciwieństwem autorytaryzmu i zamordyzmu. Lojalność to spełnienie tego, co zostało obiecane, ale nie tylko z moralnego obowiązku, ale również z uznania dla danej osoby.

Zatem lojalność tak rozumiana nie ubliża wolność słowa, wyrażanej bezpośrednio jako tradycyjna wolność konstytucyjna. Artykuł 54 gwarantuje, że wyrażenie „pogląd” należy w tym wypadku rozumieć jak najszerzej, jako wyrażanie osobistych ocen, prezentowanie opinii czy przypuszczeń, informowanie o faktach etc. Wolność ta ma zastosowanie zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej (choć szczególnego znaczenia nabiera na gruncie przestrzeni publicznej, życia społecznego, a zwłaszcza politycznego), obejmuje osoby fizyczne i prawne. Forma wyrażania poglądów może być dowolna. Natomiast wolność pozyskiwania informacji dotyczy również zbierania danych z dowolnych sfer życia publicznego (art. 61 Konstytucji nakłada na władze obowiązek udzielania odpowiednich informacji) lub prywatnego.
 
W Polsce organem nadzorczym na samorządami  jest wojewoda. Inicjatorzy Referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Elbląga i Rady Miejskiej w Elblągu zwrócą się do Wojewody Warmińsko – Mazurskiego o uchylenie  Zarządzenia Nr. 539/2022  Prezydenta Miasta Elbląga z dnia 30 listopada 2022 roku w sprawie Kodeksu Etyki pracowników Urzędu Miejskiego w Elblągu, jako niezgodnego z art. 54 z Konstytucji RP w rozdziale „Wolności i prawa osobiste”.  Czynimy to w trosce o spokojne, pozbawione presji wykonywanie pracy i bezpieczeństwo osobiste pracowników Urzędu Miejskiego w Elblągu.
 

 

Pełnomocnik Inicjatorów Referendum
Stefan Rembelski
"

 

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (41)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +80
  ~ ja ci każę mi się kłaniać
  Poniedziałek, 12.12

  I tak oto objawił się publicznie i bez krawata piękny obraz osobowości, stosunku do człowieka, przestrzegania demokracji i dbałości o miasto i mieszkańców. pytam długo o to skąd pochodzi rodzina Wróblewskiego i jakie ma on wykształcenie. Tylko człowiek zdesperowany - Łukaszenka, Puin, Nowogrodzka, - są w stanie taki wyrok na siebie napisać. konstytucja gwarantuje każdemu prawo do powiedzenia prawdy o Wróblewskim . ETPCz i ETS wydały już wyroki w takich sprawach. Ta decyzja upoważnia RM aby choć raz w kadencji poczuła honor i godność i podjęła uchwałę o opróżnieniu urzędu Prezydenta Miasta ze względu na stan zdrowia aktualnie pełniącego tą funkcję. słupowanie podwładnych, przyjmowanie wpłat od podwładnych "na wylocie", sądy o 300 zł, bucowatość. Chłop stracił rozum.

 2. 2
  +115
  ~ Madagaskar
  Poniedziałek, 12.12

  Wstrzymywałem się od podjęcia decyzji w sprawie referendum dotyczącego odwołaniem Prezydenta Miasta Elbląga wraz z Rada tego miasta. Teraz gdy czytam Panskie rozporządzenie Panie Wróblewski mam nadzieję że szybko Pana z tego stanowiska odwołamy. Czyta Pan dokumenty pod którymi Pan się podpisuje? Chyba nie. Mam nadzieję że już żałuję Pan swoich decyzji. Po tym co tu przeczytalem, zyczę Pany szybkiego odwołania. Zamykanie ludziom ust jest największym błędem jaki Pan popełnił w Swojej karierze. Jest Pan dla nas. Nie my dla Pana. Kiedy będzie referendum?

 3. 3
  +19
  ~ Kalafior
  Poniedziałek, 12.12

  Nikt normalny nie obmawia pracodawcy! Zasada tez powinna obowiązywać w 2 strony! Natomiast sam pomysl wydania" carskiego dekretu" bardzo nieudany treściowo!

 4. 4
  +33
  ~ metody czerepaka
  Poniedziałek, 12.12

  Objawiła się przerażająca obrzydliwość . Ten gostek nawet w UM nie ma krztyny klakierskiego szacunku i boi się pracowników. Słupy też czują wzrok pracowników, uczniów i ich rodziców. to co wyczynił ten "prezydent" zdejmuje z każdego chęć traktowania go obojętnie. Jak doprowadził się do takiego stanu pod nadzorem Michasia, Antka, Januszka? Nie potrafię i nie chcę mu współczuć, ale gdybym mógł to bym go kazał leczyć bo jego stan zagraża nie tylko jemu. Panie Rembelski, to są podstawowe przyczyny dla referendum, a nie ekonomia - teraz Pan rozumie? Co może wywinąć za tydzień, miesiąc? Panu to odpowiada - niech się pogrąża a wyjedzie taczką, ale dla ludzi i miasta te ostatnie miesiące przed taczką będą gehenną. Urzędowo lub medycznie należy usunąć pacjenta z urzędu.

 5. 5
  +17
  ~ na ulicy mówia
  Poniedziałek, 12.12

  ... a nie mówiłem Wam, że tak będzie?

 6. 6
  +25
  ~ A za tem
  Poniedziałek, 12.12

  To jest paragraf i artykuł na te zakazy.

 7. 7
  +29
  ~ Referendum na Tak
  Poniedziałek, 12.12

  Widzę że stare przyzwyczajenia z czasów minionej epoki są w Panu prezydencie bardzo silne. Przywiązanie do zamordyzmu. Co będzie kolejne gulagi zesłania publiczny lincz ? Piękna data na wprowadzenie tego zarządzenia 12/13 grudnia. Jutro co bedzie aresztowania za te komentarze ? Ludzie ... ten człowiek tak panicznie boii sie utraty stołka ze to jest żenujące i tragiczne. Jak najszybciej trzeba tego człowieka odwołać raz na zawsze. Myślę ze na Białorusi lub u ruskich pan prezydent będzie się czuł dobrze tam takie praktyki to standard.

 8. 8
  +27
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 12.12

  "które mogą zaszkodzić pozytywnemu wizerunkowi Urzędu i jego pracownikom" - ale jakiemu pozytywnemu wizerunkowi? :) Nasz sołtys myśli, ze ma jescze jakikolwiek poztywny wizerunek? :) Ten człowieczek totalnie już odleciał i zamknął się w swojej bańce informacyjnej i urojeniach. Mieszkańcy nim gardzą za to do czego doprowadził miasto, więc niech nie zgrywa ćwierćinteligentna, ze to wina pracowników UM. Żenada. Kolejny powód, że refereendum musi sie odbyć, bo inaczej takie coś nadal będzie "zarządzać" naszym miastem. Tego człowieka nie da się nawet rozszyfrować, gdy się wypowiada, bo to tylko bełkot i mozna zrozumieć co drugie słowo. To właśnie on i jego wiejska mentalność niszczy pozytywny wizerunek miasta. Dość! Gdzie mozna się podpisać?

 9. 9
  +35
  ~ Poinformowana
  Poniedziałek, 12.12

  Najpierw jeszcze wyrównał do przyszłorocznej minimalnej krajowej płace - bo musiał, a potem chciał uciszyć takim idiotyzmem ludzi. Razem z sekretarzem miasta są siebie warci. Cyrk z urzędu zrobili jegomoście. A ludzi mają za nic.

 10. 10
  +22
  ~ oko
  Poniedziałek, 12.12

  Sekretarz UM to szwagier W. Wróblewskiego .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9185838699341