Piątek, 30.09.2022, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Obowiązkowe mandaty? "Skandaliczny pomysł, krok w stronę państwa policyjnego"

13.01.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Obowiązkowe mandaty? "Skandaliczny pomysł, krok w stronę państwa policyjnego"
Fot. Adrian Sajko/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu zakłada kontrowersyjny projekt, który trafił do Sejmu. Opozycja wprost mówi, że to krok w stronę państwa policyjnego, narzędzie, które najpewniej ma uderzyć w uczestników antyrządowych protestów. Jak pomysł części posłów PiS i Solidarnej Polski oceniają parlamentarzyści z okręgu elbląskiego?

 

Zmianę w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładającą zniesienie możliwość odmowy przyjęcia mandatu, proponuje grupa posłów PiS reprezentowana przez Jana Kanthaka z Solidarnej Polski. Projekt ustawy trafił w miniony piątek do Sejmu i wywołał prawdziwą burzę. Pomysł ostro krytykuje opozycja. Platforma Obywatelska wprost nazywa go kolejnym krokiem PiS w kierunku opresyjnego państwa. Takim planom sprzeciwia się również Porozumienie Jarosława Gowina, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości. Co na ten temat sądzą parlamentarzyści z okręgu elbląskiego?

To kolejne narzędzie do represji, które ma otrzymać policja. Skandaliczny pomysł rodem z Białorusi i Rosji, który ma wywrzeć nacisk na osoby, które protestują, niezgadzające się z polityką PiS. Taki jest podtekst tego pomysłu, ale jeśli wejdzie w życie, uderzy nie tylko w protestujących. Koalicja Obywatelska nie poprze tego rozwiązania. W każdym cywilizowanym kraju można odmówić przyjęcia mandatu i potem to sąd decyduje o tym, która ze stron ma rację

 

- przekonuje Jacek Protas, poseł Koalicji Obywatelskiej. 

 

To kolejny krok w stronę państwa policyjnego. Tak się nie robi. Straszak, za który zapłacimy wszyscy, jeśli te zmiany się urzeczywistnią, a szczególnie każdy, kto będzie miał wówczas niesłusznie wystawiany mandat. To skandal, że taki projekt niedługo może być prawem

 

- komentuje projekt posłanka Monika Falej, we wpisie który pojawił się m.in. na fanpag'u Elbląskiego Strajku Kobiet. 

 

Projekt autorstwa grupy posłów - podpisało się pod nim 32 przedstawicieli PiS w Sejmie, ich reprezentantem jest poseł Solidarnej Polski Jan Kanthak - nie do końca przekonuje również innych posłów partii rządzącej. 

 

Myślę, że raczej powinno pozostać, tak jak jest. Na razie ten projekt trafi do komisji sejmowych i to one powinny się nim zająć. Ja z podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie wstrzymam się do czasu, kiedy poznam opinie rządu i prawną. To będzie  dla mnie wskazówka. W tej chwili nie firmuję swoim nazwiskiem tego projektu. Nie podpisałem się pod nim

 

- mówi Jerzy Wilk, poseł PiS z okręgu elbląskiego. 

 

Jeżeli zmiana zaproponowana przez PiS i Solidarną Polskę wejdzie w życie mandaty będą obowiązkowe. Trzeba będzie je przyjąć i zapłacić w ciągu siedmiu dni. Dopiero potem będzie można zaskarżyć do sądu i ewentualnie udowodnić swoją niewinność. Obecnie jeśli nie zgadzamy się z mandatem, możemy go nie przyjąć. To policja występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. 

 

Projekt ustawy znajdziemy TUTAJ.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ jan-49
  Środa, 13.01

  na władze nie poradze krzywo spojrzysz na pana policjanta i dostaniesz mandat i wtedy sobie mozesz zakladac sprawe w sadzie a wyrok za kilka lat

 2. 2
  +25
  ~ I am still waiting
  Środa, 13.01

  A ja czekam z niecierpliwością na komentarz posła Krasulskiego. Milczy uparcie jak zaklęty, na każdy temat! Reprezentant narodu? Po co on jest posłem? Stary schorowany tetryk z objawami wczesnej demencji... Jedyne, co potrafi, to łupież zgarniać z kołnierza Kaczyńskiego i zmieniać dane w swoim "antykomunistycznym" życiorysie...

 3. 3
  +17
  ~ kazik
  Środa, 13.01

  w najbliższej przyszłości - podatek od zużywanego tlenu , podatek od soli , podatek od słońca , podatek od soli , i jeszcze kilka innych podatków i opłat oraz datków dla państwa w imię i chwałę jedynej i słusznej partii....., obowiązek przyjęcia mandatu , następnie obowiązek uczestniczenia w mszy świętej i obowiązek tacy łącznie z nr pesel....., Białoruś i wschód niech się uczy jak można wydusić z podatnika kasę...... , w imię jedynej i słusznej władzy.....

 4. 4
  +12
  ~ wasyl
  Środa, 13.01

  Jeden wieli wstyd na całą Europę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. 5
  +15
  ~ Stoicki Obserwator
  Środa, 13.01

  To kolejny taki krok po tzw. ustawie antyprzemocowej, na podstawie ktorej policjant na "gębę" moze wywalić człowieka z jego wlasnego mieskzania, wg wlasnej arbitralnej decyzji, nie wnikając nawet czy jest to próba wyłudzenia mieszkania, bo jakiejś dziuni znudził się chłopak. Wbrew podstawowym zasadom prawa wlasności. Teraz znów robią z policjanta sędziego.

 6. 6
  --17
  ~ Jan Kowalski
  Środa, 13.01

  I bardzo dobrze.

 7. 7
  --5
  ~ Kat
  Środa, 13.01

  ojj idą ciężkie czasy dla tych co niesłusznie będą starać sie wypisywać mandaty

 8. 8
  +18
  ~ mafija
  Środa, 13.01

  Pisowcy i elektoracie pisowski ,to dzięki wam. Mam nadzieje ze odczujecie to na własnej skórze i kieszeni !!!!Sprzedaliście Polskę za marne grosze.WSTYD !!! Wy zapewne jeszcze tego nie rozumiecie.Kto nami rzadzi?!

 9. 9
  +6
  ~ Kargul
  Środa, 13.01

  Skąd wezmą tyłu piszących psów

 10. 10
  +17
  ~ Kryspin
  Środa, 13.01

  Śmieszy mnie deklaracja Posła Wilka, bo koniec końców zagłosuje jak mu Kaczyński każe. Krasulskiego lepiej nie pytać. A swoją drogą takie pomysły jak mandaty czy zakup przez Orlen wydawnictw lokalnych (tak jak to zrobił Gazprom), zachowanie Policji na protestach itp. - krok po kroku zbliżają nas do standardów putinowskiej Rosji. Nawet rosyjskie seriale w TVP Kurskiego już robią atmosferę. Dla wyborców PiS - zaczadzonych propagandą i 13 (14) emeryturami - to nie będzie nic nowego - wróci to co było w ich młodości. Niestety młodości im to nie przywróci, a młodym Polakom zgotuje wstyd i beznadzieję.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2303929328918