Wtorek, 13.04.2021, Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

W środku ferii, bez taryfy ulgowej. Rozpoczęły się egzaminy zawodowe

11.01.2021, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W środku ferii, bez taryfy ulgowej. Rozpoczęły się egzaminy zawodowe

W środku ferii i w reżimie sanitarnym uczniowie szkół branżowych i techników dziś (11 stycznia) rozpoczęli egzaminy zawodowe. Nie mogą jednak liczyć na taryfę ulgową, podobną do tej, którą rząd przygotował dla maturzystów i ósmoklasistów. Jak im pójdzie? Wyniki poznamy dopiero 31 marca.

 

Uczniowie w całej Polsce mają jeszcze tydzień ferii. Nie wszyscy jednak cieszą się odpoczynkiem. Uczniowie szkół branżowych, techników oraz szkół policealnych, również tych elbląskich, rozpoczęli dziś (11 stycznia) egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Młodzież, aby go zaliczyć, musi zdobyć minimum 50 proc. z części pisemnej i min. 75 proc. z części praktycznej. Mimo wcześniejszych apeli w tej sprawie rząd nie zdecydował się na zmniejszenie zakresu wiedzy potrzebnej do zdania tego egzaminu, podobnie jak uczynił to w przypadku matur i egzaminu ósmoklasisty. 

To są trudne egzaminy. Poprzeczka zawieszona jest wysoko, aby zdać nie wystarczy tak, jak na maturze, zdobyć 30 proc. Oczywiście ze względu na pandemię przygotowania w tym roku wyglądały inaczej niż w latach poprzednich. Część zajęć odbywała się zdalnie, a część na terenie szkoły, po to, aby wspomóc uczniów w przygotowaniu się do tego trudnego egzaminu. Myślę, że dla uczniów szkół branżowych i techników to najważniejszy egzamin. Życzę naszym uczniom, aby poszedł im jak najlepiej, żeby żaden z nich nie musiał przystępować do sesji poprawkowej w czerwcu

- mówi Beata Tuzimek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu.

W naszej szkole w tym roku do egzaminu zawodowego podejdzie łącznie 118 osób. Pierwsi uczniowie przystąpili do niego już dziś o godz. 9. Cała sesja zakończy się po feriach. Nie mieliśmy sygnałów od uczniów, że są niezadowoleni z takiego terminu egzaminu. To nie pierwsza taka sytuacja. Zdarzało się już, że egzaminy zawodowe wypadały w dni wolne od nauki. Nasi uczniowie mają świadomość tego, jak ważny jest to dla nich egzamin, że jego wyniki, potwierdzone certyfikatem, przydadzą im się podczas poszukiwania pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą

- podkreśla Maria Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. 

 

Ze względu na pandemię COVID-19 egzaminy zawodowe, podobnie jak przeprowadzone w sesji letniej w 2020 roku matura i egzamin ósmoklasisty, odbywają się w zaostrzonym reżimie sanitarnym. -  Pomieszczenia były ozonowane. Mamy wystawione płyny do dezynfekcji, a młodzież na egzaminy będzie wchodziła w maskach. Myślę, że jest wszystko to, co powinno być. Pod tym względem do tego egzaminu przygotowujemy się już od tygodnia - zapewnia Beata Tuzimek.

 

Egzamin zawodowy składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej i przeprowadzanych jest w formule 2012, 2017 i 2019. Część pisemna dla wszystkich zdających w formule 2012 lub 2017 odbędzie się 12 stycznia, a w formule 2019 w terminie 12 – 16 stycznia. Część praktyczna  w formule 2012 i 2017 odbywa się  w terminie 11 stycznia – 19 lutego, a w formule 2019 w terminie 11 stycznia – 5 lutego 2021 r. Po zdaniu egzaminu (obu części) zdający otrzymuje w formule 2012 i 2017 świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, a w formule 2019 certyfikat kwalifikacji zawodowej. Po zdaniu egzaminów ze wszystkich kwalifikacji wchodzących w skład danego zawodu oraz po uzyskaniu odpowiedniego poziomu wykształcenia wydawany jest formule 2012 i 2017 dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a w formule 2019 dyplom zawodowy.

Klucze odpowiedzi z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zostaną opublikowane na stronie internetowej CKE www.cke.gov.pl w dniu  14 stycznia 2021 roku od godz. 16. Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną  świadectw/certyfikatów/dyplomów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie/ dyplomów zawodowych do szkół nastąpi w dniu 8 kwietnia 2021 r.

- informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ :)
  Poniedziałek, 11.01

  To najtrudniejsze egzaminy do przeprowadzenia. Dyrektorzy szkół zawodowych-brawo.

 2. 2
  0
  ~ :)))))
  Poniedziałek, 11.01

  To najtrudniejsze przygotować do egzaminu na 75% żeby uczeń zdał, nauczyciele szkół zawodowych BRAWO

 3. 3
  0
  ~ :)
  Poniedziałek, 11.01

  Oczywiście

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0447640419006