Sobota, 6.03.2021, Imieniny: Róza, Wiktor, Jordan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Ciągniki na ulicach. Rolnicy protestowali przeciw "piątce dla zwierząt"

21.10.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Ciągniki na ulicach. Rolnicy protestowali przeciw "piątce dla zwierząt"
Fot. Adrian Sajko

Trwa protest rolników przeciw "piątce dla zwierząt". Dziś (21 października) hodowcy blokowali drogi w całym kraju. Blisko pięćdziesiąt oflagowanych ciągników wyjechało również na ulice Elbląga. - Domagamy się, aby ta ustawa w całości została odrzucona. To jest bubel, który z dnia na dzień spowoduje, że gospodarstwa będą znikać, rolnicy zaczną bankrutować i zostaną z niespłaconymi kredytami - mówi Damian Pawłyk, rolnik z powiatu elbląskiego, uczestnik dzisiejszej manifestacji.

W środę, 21 października, rolnicy po raz kolejny protestowali przeciw tzw. piątce dla zwierząt. Przez kilka godzin blokowali drogi w wielu miejscach w kraju, również w Elblągu. Kierowcy mogli napotkać utrudnienia w ruchu m.in. w ciągu al. Grunwaldzkiej, na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Żuławskiej oraz przy wjeździe na Most Unii Europejskiej.

Nie jesteśmy tutaj, aby utrudniać życie ludziom. Nie chcemy też nastawiać do siebie wrogo mieszkańców Elbląga, ale musimy w jakiś sposób wyrazić swoje niezadowolenie, a innej możliwości protestu nie mamy. Rząd nie pozostawił nam innego wyjścia

- mówi Mariusz Abramowski, rolnik z gminy Markusy, jeden z uczestników protestu.

Rolnicy sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (nazywanej piątką dla zwierząt, a także piątką Kaczyńskiego), która ma wprowadzić między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz znacznie ogranicza ubój rytualny. Zdaniem rolników przez nowe przepisy ucierpią nie tylko gospodarstwa hodujące bydło mięsne, ale też pozostałe, a w konsekwencji również i przeciętny Kowalski, który będzie musiał więcej płacić za mięso kupowane w sklepie. - To dotknie każdego. Przykładowo, jeśli zablokujemy hodowlę zwierząt futerkowych cały odpad z rzeźni, który obecnie trafia na karmę dla zwierząt futerkowych, będzie musiał zostać zutylizowany. W Polsce nie w tej chwili firmy, która byłaby w stanie to zrobić. Takie firmy mają nasi sąsiedzi, jeśli będziemy musieli im za to zapłacić, to na pewno zostanie to doliczone do kilograma ceny mięsa w sklepie. Mięso będzie droższe i to odczuje każdy - podkreśla pan Damian.

Nasze stanowisko jest jasne. Nie zgadzamy się na ustawę "piątka dla zwierząt". Naszym zdaniem ta ustawa nie ma na celu dobra zwierząt, to bubel legislacyjny, od początku do końca zły. Według różnych statystyk łączna wartość polskiego eksportu futer i mięsa pochodzącego z uboju rytualnego szacuje się między 7 a 10 mld zł. Takie będą straty, a nowelizacja uderzy nie tylko w hodowców, ale i wiele innych firm. m.in. paszowe czy doradztwo. W tak trudnym okresie, w jakim jesteśmy w tej chwili, podcinanie takiej gałęzi przemysłu jest irracjonalne

- przekonuje pan Mariusz.

W Elblągu hodowcy z powiatu elbląskiego i braniewskiego spotkali się również z senatorem Jerzym Wcisłą (Koalicja Obywatelska). Przypomnijmy. Senat przyjął w ubiegłym tygodniu ponad 30 poprawek do oprotestowanej noweli o ochronie zwierząt. "Za" głosował również parlamentarzysta z Elbląga. Teraz poprawki Senatu rozpatrzy Sejm. Rolnicy domagają się jednak całkowitego wycofania z planowanych zmian i wyrzucenia projektu do kosza.

Gospodarka zwalnia, budżet jest pusty, a politycy jeszcze go drenują o kolejną pulę podatków. Minister obiecuje odszkodowania, a nie są one ujęte w budżecie, więc to płonne nadzieje, że coś będzie wypłacane. Mówicie, że niehumanitarne jest zabijanie zwierząt rytualnie, wbijcie sobie, raz na zawsze, w te zakute łby na Wiejskiej, że nie da się bezboleśnie zabić żadnego zwierzęcia. Zabójstwo to zabójstwo i każde wiąże się z cierpieniem. Czy któryś z senatorów i posłów widział, jak się zwykle zabija zwierzęta? Uwierzcie, że dużo mniej męczy się zwierze, przy rytualnym uboju, jak przy tym ogłuszaniu, gdzie krowa czasami miota się z rurą. Podejmujecie decyzję, nie mając o tym pojęcia. Co więcej, nie było w tej sprawie konsultacji społecznych

- mówił rolnik z gminy Markusy. 

Senator przekonywał rolników, że choć nowela z poprawkami przyjęta przez Senat nie jest idealnym rozwiązaniem, to i tak jest lepsza niż to, co zaproponowali posłowie.

- To jest zła ustawa. To, co wyszło z Senatu, też jest złe, ale dla was lepsze niż to, co wyszło z Sejmu. Taki było nasze założenie, żeby pogodzić różne interesy, wam dać większą szansę, a jak Kaczyński bardzo chce zamknąć ubój rytualny i hodowlę zwierząt futerkowych niech wam zapłaci. (...) Moje zdanie jest takie, że jeśli trafia do nas (Senatu - przyp. red.) bubel staramy się go poprawić. Ta ustawa była o tyle trudna, że stanowiska są bardzo różne. Dlatego tu trzeba nie miesiąca, ale pół roku, roku, abyśmy to przedyskutowali. Liczę na to, że ta ustawa zostanie zrzucona tak jak w 2017 roku i rozpoczniemy normalne rozmowy, z różnymi środowiskami, poparte badaniami, kosztami - dodał senator. 

Relację ze spotkania znajdziemy tutaj.

Rolnicy przekonują, że nowelizacja będzie zabojcza dla większości hodowców i zapowiadają, że będą protestowali aż do skutku.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Protest rolników w Elblągu ( zdjęć 64 )
Dodano: 2020-10-21 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ mmmm
  Środa, 21.10

  Biedacy wyruszyli na ulice . Co zwykły Kowalski ma z tym wspólnego .

 2. 2
  +6
  ~ Elblążanin
  Środa, 21.10

  Wieśniacy niech jadą blokować swoje pola a nie utrudniać życie mieszkańcom!!

 3. 3
  +6
  ~ Elblążanin
  Środa, 21.10

  Wieśniacy niech jadą blokować swoje pola a nie utrudniać życie mieszkańcom!!

 4. 4
  --2
  ~ Czytelnik gazet
  Środa, 21.10

  Widzę następną grupę społeczną, zawiedzioną działaniami Bezprawia i Niesprawiedliwości. Czego elektoracie mogłeś się spodziewać po nich ? Słowa dotrzymują, obiecali Polskę w ruinie i taką będziecie mieli !

 5. 5
  --11
  ~ ZDEJM KAGANIEC, WŁĄCZ MYŚLENIE
  Środa, 21.10

  Mieszczuchom sie wydaje,że wystarczy żarcie kupić w sklepie, bo jedzenie poch0dzi ze...sklepu, a nie od rolnika. Te ciągniki są na kredyt lub w leasingu, baranie. A czym polski rolnik w pole wyjedzie, jak polski przemtsł motoryzacyjny zarżnięty przez władze centralne, myśl, zanim coś powiesz. Prawidłowo, niech protestują.

 6. 6
  +29
  ~ Były rolnik
  Środa, 21.10

  Te ciągniki i sprzęt rolniczy oraz hektary pól są warte więcej niż niejedne firmy w Elblągu i mercedes s klasa oraz penhause w Gdańsku. Ja rozumiem że braliście kredyty ale proszę ciągle nie marudzić jak Wam źle. Macie potężne hektary ziemi, a zwykły Kowalski musi tyrać za grosze nie dostając tysięcy dopłat. Obecne cały kraj na problem,nie tylko rolnicy.

 7. 7
  +7
  ~ Rolnik
  Środa, 21.10

  A senatorem to jak głosował? A kolega Jacuś i koleżanka Ela byli za czy przeciw? A ten bubel PO w sejmie to chyba poparło? I tu. PIS ramie w ramie. A teraz ma pan czelność stać przed rolnikami, ma pan ich za kogo????

 8. 8
  +17
  ~ Energizer
  Środa, 21.10

  ZDEJM KAGANIEC, WŁĄCZ MYŚLENIE- Chłopie a Ty myślisz że inne zawody nie istnieją tylko rolnik daje nam jeść? Huty, zakłady energetyczne itp,więcej nie muszę wymieniać. Poza tym tyle w tym waszej uprawie jest chemii i nawozów że później z tej pszenicy powstaje mąka a co za tym idzie masa produktów. Co myślisz że nie wiem ile pcha się na pole oprysków i nawozów żeby ładnie urosło?? Ach zapomniałem powiedzieć że dostarczam Tobie prąd do tej ziemianki która masz

 9. 9
  +1
  ~ Rolnik
  Środa, 21.10

  A senatorem to jak głosował? A kolega Jacuś i koleżanka Ela byli za czy przeciw? A ten bubel PO w sejmie to chyba poparło? I tu. PIS ramie w ramie. A teraz ma pan czelność stać przed rolnikami, ma pan ich za kogo????

 10. 10
  +14
  ~ mieszkaniec
  Środa, 21.10

  Ten protest to polityczna manipulacja. Ilu rolników w naszym regionie upadnie po zaprzestaniu hodowli norek czy lisów a ilu po zakazie uboju zwierząt bez ogłuszania?.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0644760131836