Niedziela, 2.10.2022, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elblążanom się spodoba? Wiemy, jak będzie wyglądał biurowiec na Wyspie Spichrzów

28.05.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanom się spodoba? Wiemy, jak będzie wyglądał biurowiec na Wyspie Spichrzów
Fot. nadesłane/wizualizacja elbląskiego biurowca "Porta Mare"

Budowa nowoczesnego biurowca na Wyspie Spichrzów może ruszyć już na przełomie 2021 i 2022 roku. Dziś, 28 maja, poznaliśmy projekt inwestycji. - Przeszłość tego miejsca zainspirowała nas do zaprojektowania obiektu, który będzie się wpisywał w historyczne założenia zabudowy Wyspy Spichrzów - mówiła Małgorzata Golenko z pracowni architektonicznej PAS Projekt.  Czy to się udało?

 

Dwa lata temu Elbląg został wytypowany do realizacji Programu Fabryka Agencji Rozwoju Przemysłu, którego efektem ma być budowa nowoczesnego biurowca na Wyspie Spichrzów. Teraz inwestycja nabiera coraz realniejszych kształtów. Dziś (28 maja) podczas konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądał obiekt, który powstanie nad rzeką Elbląg. Projekt opracowywany przez pracownię PAS Projekt zakłada powstanie budynku składającego się z siedmiu połączonych ze sobą brył o łącznej powierzchni ok. 10 tys. m2. Na parterze znajdzie się miejsce na usługi m.in. sklepy, restauracje, trzy piętra zajmą przestrzenie biurowe, a na ostatnich kondygnacjach powstanie hotel. Inwestycja będzie realizowana zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Budowa biurowca ma kosztować ok. 90 mln zł. 

Przeszłość tego miejsca zainspirowała nas do stworzenia obiektu, który wpisuje się w historyczne założenia zabudowy, która była na Wyspie Spichrzów. Po pierwsze poprzez to, że będzie się on składał z siedmiu segmentów, które inspirowane były zabudową historyczną. Będą miały spadziste dachy, zwrócone w kierunku rzeki. Chcieliśmy, aby obiekt nawiązywał do historii tego miejsca, ale równie ważne były parametry użytkowania, które mają wpływ na to, czy będzie on przyjazny dla użytkowników

- wyjaśnia Małgorzata Golenko.

 

Biurowiec będzie posiadał parking podziemny na około 130 miejsc. - Mimo skomplikowanych warunków gruntowych, które niewątpliwie wpłyną na to, że parking podziemny podroży inwestycję, chcieliśmy uniknąć skomasowania miejsc parkingowych na terenie przylegającym do obiektu i udostępnić go użytkownikom - dodaje projektantka. 

 

Projekt już znamy. Kiedy rozpocznie się budowa? - W tej chwili jesteśmy na etapie pozyskiwania pełnego finansowania inwestycji. Do końca trzeciego kwartału tego roku planujemy uzyskać pozwolenie na budowę. Samą budowę zamierzamy rozpocząć na przełomie 2021 i 2022 roku - poinformował Mariusz Domeradzki, prezes Operator ARP sp. z o.o.

 

Przypomnijmy. Budowa nowoczesnego biurowca realizowana przez ARP, przy współpracy z Miastem, ma pobudzić potencjał gospodarczy Elbląga, przyciągnąć do naszego miasta firmy z zewnątrz i pomóc w rozwinięciu skrzydeł tym lokalnym.

Jestem przekonany, że dzięki realizacji tego projektu miasto i jego mieszkańcy zyskają bardzo atrakcyjną przestrzeń, która może stać się wizytówką Elbląga. Nie bez znaczenia jest też impuls gospodarczy, który będą niosły za sobą nowoczesne powierzchnie biurowe odpowiadające potrzebom nawet najbardziej wymagających najemców

- dodaje Mariusz Domeradzki.

 

- Mam nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu na Wyspie Spichrzów, Elbląg stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla osób młodych. Co do samej lokalizacji to przestrzeń Wyspy Spichrzów wymaga rewitalizacji oraz szeroko pojętego przystosowania do współczesnych potrzeb. Inwestycja Porta Mare, której propozycja architektoniczna zawiera kod identyfikujący ją z dawną zabudową spichlerzową i tworzy wokół bardzo atrakcyjną, publiczną przestrzeń nadwodną jest pierwszym krokiem w tym kierunku – podkreśla Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

  

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ człowiek
  Piątek, 28.05

  budować

 2. 2
  +21
  ~ Jurek z Fałata
  Piątek, 28.05

  Budować I jeszcze raz budować.

 3. 3
  --25
  ~ po co
  Piątek, 28.05

  I komu to potrzebne? Urzędasom z UM? W całej PL te molochy stoją puste bo się corpo zorientowały ze taniej im wychodzi pracownik on-line. Tu jak zawsze. Nie ma żadnych firm to po co komu biurowce?

 4. 4
  +22
  ~ zkm
  Piątek, 28.05

  a kto zrobi nadbrzeże ?

 5. 5
  +11
  ~ adx
  Piątek, 28.05

  do po co: zdejmij elbonski dres i znajdż sobie jakie hobby

 6. 6
  +18
  ~ Maro
  Piątek, 28.05

  Super budować nareszcie coś fajnego😊

 7. 7
  +16
  ~ fajnie
  Piątek, 28.05

  Jeśli będzie wyglądała zabudowa tak jak pokazano, to jestem "za", nawet jeżeli będzie stał pusty. Tylko jak będzie pasował tamten brzeg rzeki do tego z napisem Elbląg w krzakach i na dziurawym chodniku. Wituś zostaw śmietnik i weź łopatę i grabie.

 8. 8
  +17
  ~ papa
  Piątek, 28.05

  Bardzo fajny projekt, ciekawe czy zostanie zrealizowany?

 9. 9
  --13
  ~ obserwator elblaga
  Sobota, 29.05

  Przeciez to widac ze to przekret jest Radze przyjrzecsie sprawie poki nie jest za pozno

 10. 10
  --5
  ~ Skok
  Sobota, 29.05

  A nie lepiej za tą kasę kupić sobie lepszego Harleya ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2884559631348