Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Na Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny biurowiec. Program „Fabryka" w Elblągu

16.01.2019, 11:16:00 Rozmiar tekstu: A A A
Na Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny biurowiec. Program „Fabryka" w Elblągu
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Elbląg jest piątym miastem zakwalifikowanym do realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. programu „Fabryka". Strony porozumienia planują wybudowanie na Wyspie Spichrzów biurowca klasy A o powierzchni 10 tys.m2. Dla miasta i regionu może to oznaczać stworzenie 1200 stanowisk pracy. Przewidywana wartość inwestycji to prawie 50 mln zł.
 

Program Fabryka został stworzony z myślą o wsparciu miast średnich, które w wyniku odpływu wykwalifikowanych kadr tracą funkcje gospodarczo-społeczne. Pod uwagę brany był poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, takich jak bezrobocie, odpływ wykwalifikowanych kadr, czy powierzchnia biurowa przypadająca na jednego mieszkańca. Projekt rozpoczął się w połowie 2018 roku i do tej pory objął: Radom, Mielec, Zamość i Stalową Wolę. Elbląg jest piątym miastem, w którym powstanie nowoczesne centrum biurowo-usługowe.
 

Elbląg to miasto z dużymi możliwościami. Nie tylko ze względu na planowane inwestycje rządowe, ale także dzięki dobremu położeniu geograficznemu i walorom turystycznym. To jedno z najstarszych miast w Polsce, które niestety nie wytrzymało konkurencji o pracownika z trójmiejską aglomeracją. Program Fabryka może ten trend odwrócić. Dzięki niemu, zgodnie z planami, do połowy 2022 roku powstanie nowoczesny, kilkukondygnacyjny budynek, który oprócz przestrzeni biznesowych, będzie miał też część usługową, dostępną dla mieszkańców Elbląga. Jestem przekonany, że ta inwestycja pomoże miastu rozwinąć skrzydła, zapewniając przestrzeń dla rozwoju biznesu i miejsca pracy dla mieszkańców

– powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
 

Porozumienie w sprawie rozpoczęcia programu Fabryka w imieniu Miasta podpisał prezydent Witold Wróblewski.

 

Udział w programie „Fabryka" jest dla naszego miasta bardzo ważny. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Rozmowy prowadziliśmy od czerwca ubiegłego roku, prezentując walory inwestycyjne oraz ofertę spędzania czasu wolnego. Bardzo się cieszę, że nasze argumenty i potencjał rozwojowy Elbląga zostały dostrzeżone. Dysponujemy bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi zarówno pod zakłady produkcyjne, jak i usługi biznesowe. Wyspa Spichrzów, którą proponujemy na lokalizację tej inwestycji jest idealnym miejscem pod tego typu projekty i liczę, że w końcu ten teren zostanie zagospodarowany. Mam również nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu, Elblag stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla młodych, wykształconych ludzi i ich rodzin

-  podkreślał Prezydent Witold Wróblewski.

 

Wybór kolejnej lokalizacji w ramach „Fabryki" wynika przede wszystkim z dobrego położenia geograficznego Elbląga (wygodne połączenia z Trójmiastem), czy dostępności kadr – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ale także dobrej jakości życia – m.in. bogata oferta spędzania czasu wolnego. Spośród kilku proponowanych lokalizacji wybrana została działka na Wyspie Spichrzów, która znajduje się pomiędzy ulicą Warszawską a rzeką Elbląg. Takie położenie zapewnia dobry dostęp do komunikacji (zarówno pieszej jak i publicznej), a to kluczowe czynniki dla powodzenia całej inwestycji. Tereny, które zgodnie z podpisanym porozumieniem mają zostać udostępnione dla realizacji projektu dają możliwość zorganizowania parkingów obsługujących biurowiec. Dodatkowym atutem jest atrakcyjne położenie w pobliżu starówki oraz rzeki Elbląg. Teren ten jest dotąd w większości niezabudowany, co jest szansą dla dalszej rozbudowy, a być może nawet stworzenia nowej dzielnicy biznesowej w Elblągu, która będzie rozwijać się na sąsiednich wolnych terenach.

 

Agencja Rozwoju Przemysłu, realizując działania na rzecz rozwoju ośrodków miejskich, zgodne z Pakietem dla Miast Średnich, w połowie 2018 roku rozpoczęła Program Fabryka. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, w których działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. W ramach programu ARP S.A. podpisała dotychczas porozumienia z czterema miastami: Mielcem, Stalową Wolą, Zamościem i Elblągiem.

Z kolei sam program został zainaugurowany w Radomiu. Miasto to stanowi wyjątek, ponieważ tam nie powstanie nowy budynek, a zostanie zrewitalizowana dawna Fabryka Broni i przebudowana na nowoczesny obiekt biurowy. To właśnie od niej otrzymał nazwę cały program.

 

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP S.A. znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i Wrocławiu.
 

Joanna Urbaniak
Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
 

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ Oby
  Środa, 16.01

  Jeśli to się spełni wreszcie ta dzielnica zacznie zmieniać swoje oblicze. Już tyle razy tyle obiecywali i figa.

 2. 2
  +17
  ~ Andrzej
  Środa, 16.01

  Brawo. W końcu powierzchnie biurowe w Elblągu, a nie tylko mieszkaniówka.

 3. 3
  +16
  ~ Określić
  Środa, 16.01

  Przybliżony plan,wizualizacja możliwa.

 4. 4
  +5
  ~ kwadrat
  Środa, 16.01

  super. Na Modrzewinie buraki, ziemniaki to zdaje się jest SSE. Sad wcisniety pomiędzy bloki a teraz jako staromiejska atrakcja biurowiec z widokiem na rzekę i Katedrę... Co ja tam marudzę.

 5. 5
  0
  ~ kolo
  Środa, 16.01

  No to co w tym biurowcu będzie produkowane, panie włodarzu? Bo to co jest prezentowane w zamierzeniach - tegoż biurowca - to powinien robić EPT.

 6. 6
  +11
  ~ kazik
  Środa, 16.01

  zapewne przeniosą się firmy z trójmiasta bo będzie taniej ...., tylko kto będzie wytwarzał produkt...., miedzy słowami MOŻE , a NA PEWNO jest duża różnica , tak jak za słowami być może ,a z pewnością [ Miś] , inwestor który zakupił teren po byłej już Stoczni Elbląg chce budować tam lokale mieszkalne [ chyba ] , bo chce zlikwidować pochylnię , a i tak już polikwidował wiele , może REDAKCJA ZAPYTA UM ELBLĄG jakie ma właściciel plany co do tegoż terenu......

 7. 7
  +3
  ~ mieszkaniec
  Środa, 16.01

  Wlasnie przed wojna bylo tam wiele biurowcow.Wstawcie tam kilka blokow jak w Malborku przy zamku i bedzie piekny klimat zabytkowej starowki po polsku.Przez ostatnie lata starowka zaxzela zyskiwac odpowiedni wyglad,to znajdzie sie taki,co musi cos sknocic.Postawia biurowce i polowa lokali bedzie stala pusta tak jak wiekszosc lokali uzytkowych w centrum miasta.No chyba,ze banki sie tam zainstaluja.

 8. 8
  +14
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Środa, 16.01

  W kontekście budowy kanału na Mierzei Wislanej i ożywienia portu rzeczno - morskiego może się okazać, że brakuje w Elblągu dobrych budynków biurowych. A zatem inwestycja budowana nie za miejskie pieniądze ma szansę na powodzenie. Oby tylko szybko znaleźli się najemcy. Mam nadzieję że obiekt będzie tak zaprojektowany aby współbrzmial z architekturą otoczenia starego miasta i stanowił jego ozdobę.

 9. 9
  +5
  ~ elblong
  Środa, 16.01

  Uwierzę, jak zobaczę. Wtedy naprawdę docenię Wróblewskiego.

 10. 10
  +19
  ~ kovalski
  Środa, 16.01

  Wyspa Spichrzów to też starówka i mam nadzieje że nie wybudują jakiegoś dziadostwa tylko podobny budynek jak był przed wojną .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1552810668945