Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

„Świętujemy podwójną uroczystość”. AMiSNS rozpoczęła nowy rok akademicki – zobacz zdjęcia

01.10.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Świętujemy podwójną uroczystość”. AMiSNS rozpoczęła nowy rok akademicki – zobacz zdjęcia
Fot. Agnieszka Klatt

Dziś, 1 października, odbyła się inauguracja roku akademickiego w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Tym razem naukę rozpoczęło ok. 400 nowych studentów. - Uroczysta inauguracja roku akademickiego w tradycji i obyczajach uczelni posiada najwyższą rangę, a w historii naszej Akademii odbywa się ona po raz 22 – mówiła Rektor AMiSNS dr Magdalena Dubiella-Polakowska.W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m. in. poseł Leonard Krasulski, starosta elbląski Maciej Romanowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski, radna Halina Sałata, przewodniczący Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Janusz Hajdukowicz.

 


W minionym roku akademickim mury uczelni opuścili studenci kierunku położnictwo oraz pierwsi magistrowie kierunku fizjoterapia. 

 

 

W dniu dzisiejszym świętujemy podwójną uroczystość. Po raz pierwszy studia ukończyli absolwenci kierunku fizjoterapia, jednolitych studiów magisterskich. Przy okazji chciałabym powiedzieć, że jesteśmy szalenie dumni i cieszymy się z faktu, że aż 50 proc. absolwentów kierunku położnictwo zasiliło już szeregi kadry medycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

– mówiła dr Anna Tałaj, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.Podczas inauguracji odbyło się przyrzeczenie położnych, pierwszych absolwentów tego kierunku. Studia pierwszego stopnia ukończyło 20 osób (wśród nich był jeden mężczyzna). Dodatkowo jednolite studia magisterskie na kierunku fizjoterapia ukończyło 8 osób.

 

Dr Magdalena Dubiella-Polakowska podsumowała działalności Akademii.

 

Miniony rok akademicki przeniósł nas niespodziewanie w zupełnie inną erę rozwoju, uwolnił drzemiący w niej potencjał, otworzył drzwi do nowych projektów i dał nam szansę do dołączenia do wielkiej rodziny pnących się w górę uczelni, ubiegających się o status akademicki. Nie możemy tej szansy zmarnować

- zaznaczyła Rektor AMiSNS.


 

Otwarty w zeszłym roku kierunek lekarski pozwolił uczelni na rozwinięcie skrzydeł.

 

Radość mieszała się z niepewnością mając na względzie realizację tak trudnego i ambitnego planu. Dodał nam pewności fakt, że kierunek lekarski wyrósł na solidnych fundamentach kształcenia medycznego, które rozpoczęliśmy niemal 20 lat temu

– dodała Magdalena Dubiella-Polakowska.Liczba nowych studentów wynosiła ok. 400 osób. To jednak może się jeszcze zmienić, gdyż dziś rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca. Potrwa ona dwa tygodnie.

 

Wykład inauguracyjny „Innowacje w chirurgii i nauce” poprowadził nowy prorektor ds. nauki dr hab. Karol Połom.


Nie zapomniano również o tym, by uczcić minutą ciszy pamięć prof. dr hab. Andrzeja Sylwestrzaka, który przez 17 lat był Dziekanem Wydziału Administracji i Nauk Społecznych.

 

 

Życie naszej Akademii obfituje w chwile radosne i całe szczęście, że tych chwil radosnych jest znaczenie więcej wśród osób, które tworzą naszą społeczność akademicką. Zdarzają się też chwile smutne dla Akademii. One są okazją do głębszej refleksji. W maju tego roku pożegnaliśmy pana profesora doktora habilitowanego Andrzeja Sylwestrzaka, który w latach 2004-2021 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. Straciliśmy wybitną osobowość, wspaniałego człowieka

– zaznaczył Prorektor ds. kształcenia i organizacji dr Maciej Bogusławski
Prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak w 1964 roku  ukończył studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i na kolejnych dziesięć lat związał się zawodowo z tamtejszym Wydziałem Prawa i Administracji. W  1967 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a następnie w roku 1973 uzyskał habilitację. W 1989 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1994 r. uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk prawnych. Przez wiele lat był związany z wieloma ośrodkami naukowymi takimi jak Uniwersytet Gdański, Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski pełniąc rolę dziekana, prodziekana i kierownika Katedr. W latach 2004 – 2021 na stałe związał się z Akademią Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych pełniąc w tym okresie funkcję Dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. Jego zainteresowania naukowe obejmowały historię doktryn politycznych i prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem myśli politycznej epoki Oświecenia oraz doktryny podziału władzy, historię instytucji kontrolnych w Polsce, szczególnie pozycję Najwyższej Izby Kontroli w II i III Rzeczypospolitej, a także kontrolę w Unii Europejskiej. Był autorem przeszło trzystu publikacji naukowych i dydaktycznych, w tym wielokrotnie wznawianego podręcznika "Historia doktryn politycznych  i prawnych". Wypromował 24 doktorów nauk prawnych.

 


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / ,,Świętujemy podwójną uroczystość". AMiSNS rozpoczęła nowy rok akademicki ( zdjęć 24 )
Dodano: 2023-10-01 | Fot. Agnieszka Klatt
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Dziady, cz.23
  Niedziela, 01.10

  W takiej wiosce jak Elbląg też definitywny podział na "my" i "wy". Usiąść, stanąć obok siebie plemiona nie mogą ani w katedrze, ratuszu, uczelni, teatrze, "obchodów". Zobaczycie, że za to wszystko, za podziały i łajdactwo, smród wam te wschodnie nogi powykręca , bo karma wraca. Prymitywne zachowania . Nawet u Borysa wrogie plemiona zgodnie chwalą sukces który widzą, nabywają i wspólnie spożywają. W elbląskiej "elicie" nie ma jednego Człowieka.

 2. 2
  +9
  ~ er-ce
  Niedziela, 01.10

  A Krasulski co studiował?

 3. 3
  +8
  ~ Ce_er
  Niedziela, 01.10

  Beczkologię

 4. 4
  +4
  ~ Autor
  Niedziela, 01.10

  Cytat z szarej ramki: W maju tego roku pożegnaliśmy pana profesora doktora rehabilitowanego Andrzeja Sylwestrzaka (...). Habilitowanego...

 5. 5
  --7
  ~ POlak
  Niedziela, 01.10

  PO I Tusk to zdrajcy Polski.

 6. 6
  +6
  ~ Padłam
  Niedziela, 01.10

  He he doktor rehabilitowany

 7. 7
  +1
  ~ zaoczny
  Niedziela, 01.10

  Cieszymy się z rozwoju naszej uczelni i czekamy na obiecany akademik z klubem studenckim .

 8. 8
  +5
  ~ chester
  Poniedziałek, 02.10

  nawet tutaj pisowski troll i wazeliniarz POLak/haha/musiał swoje wypociny opublikować-a w Katowicach byłeś czy nie dali przepustki?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2313799858093