Wtorek, 3.10.2023, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Uczelnia wpisuje się do elitarnego grona". Inauguracja roku akademickiego w AMiSNS (zobacz zdjęcia)

01.10.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Uczelnia wpisuje się do elitarnego grona". Inauguracja roku akademickiego w AMiSNS (zobacz zdjęcia)
Fot. Paweł Friedrich
REKLAMA

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu zainaugurowała dziś, 1 października nowy rok akademicki. Uczelnia rozpoczyna kształcenie na kierunku lekarskim. - Bez wątpienia dla akademii jest to moment wyjątkowy, historyczny. Państwa uczelnia wpisuje się do bardzo elitarnego, wąskiego grona polskich uczelni kształcących przyszłych lekarzy - mówił podczas uroczystości wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

 

 

Dla Ministerstwa Edukacji i Nauki jest to niezwykle ważne. Dziś, na wszystkich uczelniach medycznych w Polsce, na pierwszym roku na kierunku lekarskim będzie studiować ok. 10 tys. studentów. To niezwykle ważna rzecz. Dzięki temu luka pokoleniowa, to wielkie zapotrzebowanie, którego najbardziej doświadczyliśmy w okresie pandemii COVID-19 zostanie uzupełnione. Wystarczy nam lekarzy - to jeden z ważniejszych, a jednocześnie mniej docenianych sukcesów naszego ministerstwa. Od dwóch lat minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek postawił to, jako jedno z ważniejszych zadań. Dziś to zadanie zostało wykonane, między innymi dzięki państwa Akademii, za co chciałbym podziękować

 

- dodał wiceminister Rzymkowski.

 


Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych (wcześniej Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna) odbyła się w sobotę (1 września). Uczelnia rozpoczyna jednocześnie całkiem nowy okres w swojej historii. Po siedmiu latach starań otrzymała zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego i rozpoczyna kształcenie przyszłych medyków. 

 

 

Przygotowanie do wykonywania zawodów medycznych, wymaga nowoczesnego i profesjonalnego kształcenia, owa nowoczesność i profesjonalizm wyraża się nie tylko w zakresie rozbudowy infrastruktury uczelni, ale również w zasobach intelektualnych, czyli profesjonalnie wykształconej i kompetentnej kadrze naukowo-dydaktycznej. (...) Nasza uczelnia może poszczycić się posiadaniem zarówno potencjału kadrowego, jak i również infrastrukturalnego. Wszystko to jest efektem wielu lat starań i bardzo znaczących nakładów finansowych. W tym miejscu nie sposób pominąć ogromnego wsparcia ze strony otoczenia zewnętrznego, parlamentarzystów, władz samorządowych, wojewódzkich, marszałka województwa, kierownictwa elbląskich szpitali i innych placówek medycznych, z którymi uczelnia współpracuje. To właściwy moment, aby złożyć podziękowanie wszystkim osobom, które zaangażowały się w ten projekt, wspierały nas i nie straciły wiary w jego powodzenie

 

- mówiła rektor uczelni dr Magdalena Dubiella-Polakowska, prof. AMiSNS.

 

Przed nami istnieją potrzeby dalszego rozwoju naszej uczelni, zwłaszcza w zakresie infrastruktury - dodała rektor. - To są działania inwestycyjne, w kierunku stworzenia własnej bazy prosektoryjnej. Nowoczesna uczelnia, a taką jesteśmy, patrzy w przyszłość. Naszym priorytetem, oprócz kształcenia, jest dynamiczny rozwój badań naukowych, czego efektem, mamy nadzieję, będzie otrzymanie, po kolejnym okresie parametryzacji, w roku 2025 pełnych praw akademickich.

 

 

Uroczystość z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego w AMiSNS odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele rządu - oprócz wiceministra Rzymkowskiego, w Elblągu z tej okazji pojawił się również Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, parlamentarzyści: posłanka Elżbieta Gelert (KO), poseł Leonard Krasulski i senator Jerzy Wcisła, przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych, służb mundurowych i placówek medycznych oraz pracownicy Akademii i studenci. 

 

 

Bardzo się cieszę, że dziś mogę z państwem być. To olbrzymia praca, którą wykonywała pani rektor, cala społeczność akademicka, również pan rektor założyciel (dr Zdzisław Dubiella, prof. AMiSNS - przyp. red.), który wymarzył sobie powstanie kierunku lekarskiego w Elblągu. Dziś te marzenia się spełniają. To również dobry prognostyk dla studentów, całej społeczności akademickiej, że w swoje marzenia warto wierzyć

 

 

- mówił wiceminister Andrzej Śliwka.  

 

 

Elbląg zyskuje wydział lekarski. To niezwykle ważne, bo rzutuje nie tylko na rozwój Akademii. To nie tylko prestiż dla uczelni, to również prestiż dla szpitali, dla całego miasta. Elbląskie szpitale będą musiały się dostosować. W tej chwili spełniamy wymogi uczelni, bo inaczej uczelnia nie miałaby takiej wysokiej oceny. Myślę jednak, że zawsze można lepiej, zawsze można więcej, zawsze dzięki uczelni, również dla studentów, można remontować nasze szpitale. To jest naszym celem. Życzę wszystkim studentom, nie tylko wydziału lekarskiego, aby spełniali swoje marzenia

 

- dodała Elżbieta Gelert, posłanka i dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

 

 

Tradycyjnie, podczas wydarzenia, nie zabrakło immatrykulacji studentów I roku. Studenci, którzy wyróżnili się w ubiegłym roku akademickim dobrymi wynikami, otrzymali nagrody. 

 

Warto dodać, że AMiSNS od lat kształci na kierunkach medycznych, m.in. przyszłych fizjoterapeutów, ratowników medycznych, pielęgniarki i psychologów. Do tej pory uczelnia przygotowała do zawodów medycznych łącznie 5 tys. 88 osób. W ofercie Akademii są również inne kierunku, m.in. administracja, pedagogika czy bezpieczeństwo wewnętrzne. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 EUHE ( zdjęć 48 )
Dodano: 2022-10-01 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ zaoczny
  Sobota, 01.10

  Czy to tak trudno się porozumieć i wspólnymi siłami czterech elbląskich szkół wyższych stworzyć miejsce spotkań dla studentów i wykładowców ,oraz absolwentów tak potrzebne w naszym miescie . Kiedyś nazywano je Klubami Studenckimi lub Uczelnianymi

 2. 2
  +9
  ~ kij
  Sobota, 01.10

  Głos zabierał również poseł Krasulski dlaczego nie zacytowano jego wypowiedzi? Ile osób studiuje na studiach dziennych i ilu zostało przyjętych na wydział lekarski?

 3. 3
  0
  ~ można
  Sobota, 01.10

  Pięknie! Niezwykła konstatacja - po latach zachęt okazało się, że czerepak powiedział to co miał przeczytać! No i na frontonie to wszystko co wiąże się z tematyką wydarzenia - nie było płachty "oto ja, prezydent miasta". Taka to jest różnica między ludźmi nauki a politykierami. Wystarczy chcieć i zaczyna o mieście być głośniej w nauce. Teraz tylko trzeba zadbać o poziom, bo o tym jeszcze się dyskutuje.Powodzenia!

 4. 4
  +8
  ~ Kryspin
  Sobota, 01.10

  Z zaciekawieniem wysłuchałbym wykładu posła Leonarda. Był za mównicą i chyba coś powiedział (?) Na twarzy posła rysuje się napięcie - pewnie z natłoku myśli. To musiało wywołać oszałamiające wrażenia wśród słuchaczy. Ach, szkoda że nie zacytowali.

 5. 5
  --6
  ~ Magnat Biznesu
  Sobota, 01.10

  Wyglądają zabawnie w tych średniowiecznych łachach. Trudno ich poważnie traktować jak się to zobaczy raz.

 6. 6
  +3
  ~ Student
  Niedziela, 02.10

  A tle zdalnych, hybrydowych zajęć te cale show traci sens I klimat

 7. 7
  +5
  ~ Serio
  Niedziela, 02.10

  Boję się chorować

 8. 8
  +9
  ~ do @kij
  Niedziela, 02.10

  A po co dzbana cytować , Krasulski przecież ma ...nie pełne podstawowe wykształcenie. Lepiej go nie cytować na uczelni wyższej, wstyd dla Elbląga mieć takiego posła reprezentującego nasze miasto, nieuka, dzbana i z wyrokiem za kradzierze w jednostce wojskowej i jazdę po pijaku. I co, cytować teraz tego " elitarnego idiotę "?

 9. 9
  +3
  ~ nhj
  Poniedziałek, 03.10

  Kabaret.A czy naprawdę wydział lekarski powstanie? Przecież jest głośny protest środowisk akademickich. No ni gratuluję eksperta, pana posła, z wykształceniem...podstawowym?

 10. 10
  +1
  ~ ell
  Poniedziałek, 03.10

  czy dla miasta lepiej, że jest taki kierunek czy lepiej żeby nie było?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2268788814545