Wtorek, 28.11.2023, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Wiceminister Andrzej Śliwka: W Elblągu mamy uczelnię, która kształci lekarzy. To wielka duma dla miasta i regionu

13.07.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wiceminister Andrzej Śliwka: W Elblągu mamy uczelnię, która kształci lekarzy. To wielka duma dla miasta i regionu
Fot. Paweł Friedrich

1 października 2022 r. Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblbągu uruchomiła kierunek lekarski. - Sesja egzaminacyjna jeszcze się nie skończyła, ale już widzimy jakich mamy studentów. Jesteśmy mile zaskoczeni. Zależało nam na zapewnieniu jak najwyższego poziomu nauczania, ale baliśmy się, czy studenci podołają. Jesteśmy zadowoleni i z ich wyników, ale też i z atmosfery wśród studentów – zapewniał Dziekan Wydziału Lekarskiego dr. Jacek Perliński.


Kończący się rok akademicki był dobrym momentem na podsumowań. - Tradycja kształcenia medycznego na naszej uczelni już ma swoją długoletnią tradycję – zaznaczyła Rektor dr Magdalena Dubiella-Polakowska. - To jest niemal 20 lat kształcenia. Kierunek lekarski uruchomiliśmy w październiku 2022 r. To jest grupa, która pokazała się z bardzo pozytywnej strony. Imponująca jest aktywność osób, które podjęły się tych trudnych studiów

 

W tym roku akademickim, prócz kierunku lekarskiego, mamy też inne kierunki kształcenia medycznego. W grupie niemal 450 osób są pielęgniarki i pielęgniarze, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci. To jest ta grupa, która już dołączy do ponad 5 tys. 300 absolwentów kierunków medycznych

– mówiła Magdalena Dubiella-Polakowska.Podczas zorganizowanej dziś (13.07.) konferencji prasowej Prorektor ds. studenckich i kształcenia medycznego dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz zapewniała, że na Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych przywiązuje się ogromną wagę do tradycyjnych, ale także i współczesnych metod kształcenia. - Pokolenia się zmieniają. Dynamicznie zmienia nam się środowisko i świat wokół nas – zauważa. - Chcemy na te potrzeby odpowiedzieć.
 

 

Udało nam się wypracować pewien model, który będziemy rozwijać w następnych latach. Przede wszystkim przyświeca nam wysoka jakość kształcenia. Mamy świadomość, że kształcimy medyków w różnych zawodach, w tym lekarzy, i czujemy za to głęboką odpowiedzialność

– podkreśliła Beata Januszko-Giergielewicz.Ważnym elementem nauczania na AMiSNS jest nie tylko teoria, ale i praktyka. - Zdajemy sobie sprawę, że nasi absolwenci pójdą od razu do pracy i będą musieli wykonywać konkretne czynności. W związku z tym element rozwoju nauczania w kierunku praktycznych umiejętności jest jednym z trzech filarów, do którego przywiązujemy ogromną wagę – zapewniła Beata Januszko-Giergielewicz.


Dziekan Wydziału Lekarskiego dr. Jacek Perliński przyznał, że pierwszy rok kierunku lekarskiego był „jednym wielkim polem doświadczalnym”. - Okazało się, że od 1 października, dla nowo przyjętych studentów, będziemy zmienić niektóre rzeczy – mówił. - Staramy się robić nowe rzeczy i myślę, że to jest idea doskonalenia się i stawiania na jakość.
 

 

Dzięki wielu życzliwym osobom i wieloletniemu działaniu mającemu na celu otworzenia w Elblągu kierunku lekarskiego udało się to zrobić. Korzystając z okazji, że jest pan wiceminister Andrzej Śliwka, który był ogromnym orędownikiem tego projektu chylę czoła. Moim zdaniem teraz nastąpiło o wiele trudniejsze zadanie, czyli pokazanie, że decyzja pana Ministra Edukacji, by wydać zgodę na otwarcie kierunku lekarskiego była słuszna

– mówił Dziekan Wydziału Lekarskiego dr. Jacek PerlińskiWiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka przypomniał słowa Założyciela AMiSNS dr Zdzisława Dubielli, które wypowiedział podczas konferencji inaugurującej rok akademicki z pierwszymi studentami kierunku lekarskiego. - Mówił, że Akademia weszła do Ekstraklasy, ale teraz w tej Ekstraklasie trzeba się utrzymać – mówił Andrzej Śliwka. - Patrząc na działania Pani Rektor, jak i całego zespołu widać, że nie planują plasować się w końcówce stawki, tylko działać, by jakość kształcenia studentów medycyny był bardzo wysoki.

 

Z tego, co wiem z niezależnych źródłem to rzeczywiście poziom kształcenia na AMiSNS w Elblągu jest na wysokim poziomie. To jest dla nas bardzo dobra informacja. W skali kraju już ponad 24 uczelnie kształcą przyszłych lekarzy. W 2015 r. tych uczelni było blisko 14. Skala wzrostu możliwości kształcenia lekarzy jest ogromna

– podkreślił Andrzej Śliwka.Zmianie uległy też limity przyjęć na studia medyczne. - W 2015 r. wynosiły one w granicy 6 tys. 800 miejsc. Dziś mamy w granicach 10 tys. 700 miejsc. Można powiedzieć, że zdecydowanie więcej studentów kształconych jest na kierunkach lekarskich, by w przyszłości móc nam pomagać. Cieszę się, że w Elblągu mamy uczelnię, która kształci lekarzy. To jest wielka duma dla miasta i regionu. Patrząc na historię funkcjonowania tej uczelni to wiemy, że gdyby nie ta uczelnia mielibyśmy ogromny kryzys jeśli chodzi o zawody medyczne, tj. pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne – zauważył Andrzej Śliwka. 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Konferencja w AMiSNS ( zdjęć 12 )
Dodano: 2023-07-24 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Carie
  Czwartek, 13.07

  No w końcu Pana widać! Czas na to!

 2. 2
  +13
  ~ Kibic niedzielny
  Czwartek, 13.07

  Wszędzie go pełno ! W kraju trwa przysłowiowy sezon ogórkowy, a w naszym regionie sezon Śliwkowy ?

 3. 3
  +7
  ~ Wiara czyni cuda
  Czwartek, 13.07

  Maria Skłodowska Curie cyt. " Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć " Uczymy się całe życie. Brawo

 4. 4
  +1
  ~ Do roboty Panie Śliwka
  Czwartek, 13.07

  No i teraz stare dziadki zaczną się pocić że im " gówniarze " -:) zaczynają wchodzić w paradę i odbiorą wieczne stołki ! Ale czas juz dawno na to!

 5. 5
  +1
  ~ obserwator
  Piątek, 14.07

  a gdzie komplementy pod adresem czarnka?przecież to jego zasługa .on jest ministrem edukacji,więc i jego sukces.o prsepraszam-najlepszy minister w najlepszym rządzie.(ironia)

 6. 6
  +5
  ~ Kasa kasa
  Piątek, 14.07

  Na temat brania kasy lepiej nie pisać bo w tym i jedni i drudzy są sobie równi, ostatnie informacje pokazaly to wyraźnie!!!

 7. 7
  --1
  ~ Będzie gorąco
  Piątek, 14.07

  Miejmy nadzieję ze Pan Śliwka trochę tu namiesza towsrzystwu w wyborach, może ktos jeszcze się pojawi ?

 8. 8
  +4
  ~ Matylda
  Piątek, 14.07

  Dzień bez Pana Ministra to dzień stracony

 9. 9
  +3
  ~ Wyborca Świadomy
  Piątek, 14.07

  Od dwóch lat obserwuję sytuację z panem Andrzejem i napisze tak sorry postawił na niewłaściwe otoczenie, doradców i sprawy. Już dziś z tym panem i kolega wice mogę założyć się o wynik ich wyniku w wyborach.......Ubolewam, że POparańcy sa w rozsypce i bez wizji.....Gdzie lista elblaskich misiewiców, gdzie czyszczenie facebooka z PISlamistów?

 10. 10
  +2
  ~ Tragedia
  Piątek, 14.07

  Nie ma juz żadnej rozsądnej opcji , nie ma juz lepszego ani gorszego zła! Jest bagno i pęd za kasą dla siebie! Jedynie konfederacji umożliwiają pęd ku władzy co jest równiez tragiczne! Zniszczyli ten kraj ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3749890327454