Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii JEDNOŚLADEM PO ELBLĄGU

Jednośladem po Elblągu (odc. 1)

16.07.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jednośladem po Elblągu (odc. 1)
Fot. Nadesłane
Chcąc zwrócić uwagę na plagę nieprawidłowo parkowanych samochodów w Elblągu stworzyliśmy cykl "Mistrzowie Parkowania". Niestety coraz częściej dochodzą do nas sygnały, że także rowerzyści łamią  przepisy. Dlatego tym razem pod lupę bierzemy osoby poruszające się po naszym mieście jednośladami.
 
Kodeks drogowy dla rowerzystów jasno określa zasady, jakimi powinien kierować się każdy, kto porusza się jednośladem. Art. 26, pkt 3. mówi, że "Kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych." W naszym mieście bez problemu można jednak dostrzec rowerzystów, którzy zamiast przeprowadzać swoje rowery przez przejścia dla pieszych po prostu przez nie przejeżdżają.
 
Często łamany jest także art. 33. pkt 1. informujący, że "Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.".
 
Oczywiście są wyjątki, w których rowerzyści mogą korzystać z chodników. Taka jazda dozwolona jest, gdy kierujący "opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)".
 
Niestety niejednokrotnie rowerzyści korzystający w wyjątkowych okolicznościach z chodnika nie zachowują szczególnej ostrożności. Jeżdżą za szybko i za blisko pieszych stwarzając potencjalne zagrożenie.
 
Zachęcamy naszych czytelników do przesyłania zdjęć ukazujących, jak niektórzy jednośladem przemierzają Elbląg. Może publikacje przesłanych zdjęć sprawią, że będzie ich coraz mniej.
 
Zdjęcia można przesyłać na adres zdjecie_dnia@info.elblag.pl w tytule wpisując „Jednośladem przez Elbląg”, a w treści podając miejsce i czas wykonania zdjęcia oraz (jeśli się chce) autora zdjęcia.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%28.6 %71.4


Galeria / Rowerzysci ... ( zdjęć 16 )
Dodano: 2020-07-16 | fot. BJ
0

Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ tykk
  Czwartek, 16.07

  Zrobcie moze serię dla rowerzystow pt. Ebnji sie edalem, czyli o prawidlowym korzystani z obowiakow, uprawnien i glowy na codzien - poradnik dla rowerzystow nie dla edalarzy

 2. 2
  +3
  ~ Super
  Czwartek, 16.07

  Jeżdżą rowerami jak święte krowy po chodnikach po przejściach dla pieszych robią co chcą.Zeto tolerancji dla innych.Zwroc uwagę to ku...mi rzucają. Dobrze że zajeliscie się tym Jeszcze jakby te osłony zdjąć z twarzy

 3. 3
  +6
  ~ Gdzie!!!!
  Czwartek, 16.07

  Pytam się gdzie SM gdzie policja.??????

 4. 4
  +2
  ~ rower
  Czwartek, 16.07

  Wolę jechać po chodniku niż oberwać z lusterka w głowę albo w łokieć.

 5. 5
  +4
  ~ Ciekawski
  Czwartek, 16.07

  Najpierw zajmijcie się oznakowaniem przejść i przejazdów. Jechałem rowerem przez hmm . . . przejazd dla roweru (takie oznakowanie widzi rowerzysta), samochód zaś wyjeżdżający z marketu na Żeromskiego w Grunwaldzką ma/miał oznakowanie iż jest to przejście, w razie kolizji/wypadku czyja wina??

 6. 6
  +1
  ~ Mix
  Czwartek, 16.07

  To teraz poproszę o zdjęcia kierowców, którzy nie zachowują bezpiecznego odstępu od rowerzystów na ulicy oraz tych kierowców, którzy specjalnie spychają rowerzystów z drogi.

 7. 7
  +13
  ~ Rowerzystka
  Czwartek, 16.07

  Ja poprosze zdjecia pieszych którzy chodzą po ścieżce dla rowerów i sa oburzeni kiedy rowerzysta zwróci im uwagę taka sytuacja ma miejsce najczęściej przy hali elzam

 8. 8
  +4
  ~ Anty
  Czwartek, 16.07

  Nareszcie! moje modły zostały wysłuchane! O ile kierowca dostaje mandat za wykroczenie to czemu nie rowerzysta. A widzieliście kiedyś rowerzystę jadącego ulica i zatrzymującego się, żeby ustąpić pieszemu? Bo kierowców takich się widuje -dość często. Najczęstsza sytuacja jest taka, że samochód się zatrzymuje, a rowerzysta slalomem przejeżdża, zupełnie olewając kulturę na drodze.

 9. 9
  --4
  ~ hłe hłe
  Czwartek, 16.07

  A weź traf grubą babę (dziada w sumie też) na rowerze. Strach się bać- sapie, dyszy, śmierdzi potem. Nie wiadomo gdzie uciekać, bo i tak jak spadnie to zabije.

 10. 10
  --2
  ~ korba666
  Czwartek, 16.07

  Zajmijcie sie edukowaniem imbecyli w samochodach w temacie wyprzedzania rowerzysty na jezdni. Większość imbecyli w samochodach ma zerową wyobraźnię i wyprzedzają na milimetry. Takim ludziom należy odbierać dożywotnio prawo jazdy. Samochód yo nie zabawka. Trzeba galabow przesadzać do komunikacji miejskiej i pks.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.