Wtorek, 19.01.2021, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Zakaz przebywania w parkach, limity w sklepach i 2 metry odstępu. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

31.03.2020, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zakaz przebywania w parkach, limity w sklepach i 2 metry odstępu. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Przy kasie jednocześnie będą mogły przebywać tylko 3 osoby, zamknięte zostaną hotele i zakłady fryzjerskie, a dzieci i młodzież do 18. roku nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. To tylko niektóre z dodatkowych obostrzeń wprowadzanych przez rząd. - Musimy ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego. To jest jedna i podstawowa zasada, która pozwoli nam zwalczyć tę chorobę - mówił premier Mateusz Morawiecki.

W walce z pandemią koronawiursa w Polsce mają pomóc kolejne kroki podjęte przez rząd. O nowych obostrzeniach poinformował dziś (31 marca) premier Morawiecki. - Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało państwa Europy Zachodniej . Nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – podkreślał szef rządu, podczas konferencji z udziałem ministra zdrowia. 

Pomóc w tym mają dodatkowe ograniczenia, związane głównie z wychodzeniem z domu.

Najważniejsza zasada, to zasada dystansu społecznego, to 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem, gdy mama lub tato opiekuje się dzieckiem na spacerze, czy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami. Ponadto osoby poniżej 18 roku życia będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą

- poinformował premier.

Wprowadzono również zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Dotyczy on: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. To miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie, przekonują rządzący. Zakaz obejmuje również korzystanie z rowerów.

Od jutra obowiązują ograniczenia związane z liczbą klientów przebywających jednocześnie w sklepach, na targach i poczcie. W sklepach i osobach usługowych mogą to być max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Do każdego sklepu, a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. W placówkach pocztowych to są już 2 osoby na 1 okienko pocztowe. Wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, w godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Dotyczy to również hoteli i innych miejsc noclegowych. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także, gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy obecnie przebywają w tych obiektach, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Musimy ograniczyć nasze kontakty o 80 proc. Dopiero wtedy mamy szansę wpłynąć na zahamowanie wzrostu liczby zachorowań i zgonów. (...) Bądźmy rozsądni i najbliższe dwa tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji. Dzięki temu mamy szansę uratować życie innych

- podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.

Najważniejsze obostrzenia:

1. Wprowadzenie limitu osób przebywających w sklepie – do 3 osób na 1 kasę. Na targowiskach – 3 klientów na 1 punkt handlowy. W placówkach pocztowych – 2 osoby na 1 okienko.

2. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe będą mogły przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia (w pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów).

3. Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

4. W weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.

5. Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (z wyjątkiem dzieci do 13. roku życia oraz osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać).

6. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.

7. Kwarantanną będą automatycznie objęci wszyscy domownicy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę od 1 kwietnia br.

8. Nie będzie można korzystać z parków, plaż, czy bulwarów. Zamknięte będą wypożyczalnie rowerów miejskich.

9. Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe, a także salony kosmetyczne i fryzjerskie.

10. Zawieszone zostają zabiegi rehabilitacyjne i masaże – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych (z wyjątkiem sytuacji, w których rehabilitacja jest bezwzględnie konieczna).

11. W miejscach pracy będzie musiał być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji. Limit miejsc dla pasażerów obowiązywać będzie także przewoźników prywatnych.
Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.

Informacje na temat wszystkich obostrzeń dotychczas wprowadzonych przez rząd znajdzimy tutaj.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Rozsądek
  Wtorek, 31.03

  Jestem za. Wszyscy dziękują pielęgniarką i lekarzom, a co z pracą kierowcy, kuriera, listonosza, sprzedawcy? Czemu nikt nie ograniczy płatności gotówką, bezsensownych zakupów typu nowe adidasy, czy klocki. Ci ludzie nie mają możliwości odstepu 2 m. Ludzie bezmyślnie zamawiają online z nudów. Te osoby są narażone na kontakt z chorymi bardziej niż inni. Sami roznoszą zarazki. Paczkomaty też obsługują ludzie, Ci sami co wcześniej że 100 paczek do domów zaniesli. Każdy ma prawo być chroniony . Każdy chce być zdrowy pani w sklepie, pracownik w biurze, minister, lekarz,pielęgniarka,pracownik na budowie i kierowca. Zastanówmy się kupując kolejny produkt. To tak samo jak z wychodzenie na rower. Można przeżyć bez. Zdrówka

 2. 2
  +15
  ~ do rozsądek
  Wtorek, 31.03

  a w jakim stopniu komus zagrazam jadac rowerem samemu gdzies za maisto czy do lasu? wieksze prawdopodobienstwo zlapania wirusa jest w kazdym sklepie,stacji benzynowej niz podczas jazdy rowerem.

 3. 3
  +1
  ~ darek153
  Wtorek, 31.03

  Dzwonił do mnie pracownik jednego z ministerstw. Planowane są kolejne obostrzenia, związane z koronawirusem a dotyczące możliwością seksu z żoną, mężem, partnerką, partnerem, kochanką, kochankiem, prostytutką kobiecą i męską. Obostrzenie będzie rygorystycznie sprawdzane, poprzez obowiązkową instalacje kamer w sypialniach, łazienkach, pokojach dziecięcych i innych pomieszczenia. Obywatel będzie musiał podać numer IP kamery, a przestrzegania nakazu będzie pilnował nowoczesny izraelski system monitorowania społeczeństwa. Obostrzenie nie do tyczy osób powyżej 80 roku życia.

 4. 4
  +8
  ~ Gisc
  Wtorek, 31.03

  Zobaczymy czy w Biedronkach bedzie to przestrzegane bo dzis byl kociol jeden na drugim tylko 2 kasy czynne sklep caly ludzi zero odstepow miedzy nimi

 5. 5
  +4
  ~ xvxvx
  Wtorek, 31.03

  Ludzie stojący przed wejściem do sklepu w skupisku będą się zakażać. Tak jak do niedawna przed Lidlem. Czy policja będzie pilnować zachowanych odstępów w kolejkach przed sklepami?

 6. 6
  +2
  ~ elba
  Wtorek, 31.03

  W interesie każdego jest zachować odległość od siebie , a nie Policja ma się tym zajmować- bez przesady!

 7. 7
  +4
  ~ Gość
  Wtorek, 31.03

  Niech się zmieni w biedronkach!!bo to co dziś w jednej się działo to jakiś dramat. Niego że ciasno na sklepie to ludzi od groma, każdy na plecach każdemu. Nie było żadnych kolejek przed sklepem. Chore poprostu

 8. 8
  +5
  ~ Ploterek
  Środa, 01.04

  Wprowadzony zostanie obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Trochę taka głupota co nie? Idąc z żoną chodnikiem muszę trzymać odstęp 2 metry, ale już w domu nie? Pamiętajcie panowie, odległość nie może być większa niż długość! :) Mam nadzieję, że ludzie trochę zmądrzeją i nie będą się tłoczyć w sklepach tak jak to miało miejsce wczoraj. Pinokio nałożył kolejne ograniczenia i naród dziarsko ruszył na wykupywanie ryżu, makaronów i papieru toaletowego.

 9. 9
  +2
  ~ Gnoom
  Środa, 01.04

  Dlatego jeżdżę do lasów które nie są parkami.

 10. 10
  +1
  ~ Gnoom
  Środa, 01.04

  Chory naród

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0804619789124