Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OSOBOWOŚĆ REGIONU

Młodzi elblążanie wybrali Osobowość Regionu. XI Gala odbędzie się w środę w Teatrze

09.04.2022, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Młodzi elblążanie wybrali Osobowość Regionu. XI Gala odbędzie się w środę w Teatrze

- Chciałam, żeby młodzież znalazła wzory do naśladowania z naszego regionu. Nie trzeba ich szukać w dużych miastach czy w historii. Współcześnie również znajdują się osoby z których możemy brać przykład – mówiła  Anna Daczkowska, autorka projektu.
 

Procedury wyboru kandydatów do tytułu „Osobowość Regionu są niezmienne od lat. Wybory do Xi Gali odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym. - Uczniowie z co najmniej 10 klas byli informowani o programie – wyjaśniała Anna Daczkowska. - Najpierw proponowali kandydatury osób, które ich zdaniem mogą być wzorem do naśladowania i przedstawili je za pomocą prezentacji.

 

Zgłaszane były różne osoby i po rekomendacji ucznia oraz charakterystyce proponowanej postaci, uściślane było grono do 3 osób. Uczniowie przygotowywali prezentacje medialne o 3 kandydatach i przedstawiają się na auli innym uczniom

– opowiada Anna Daczkowska.


Wybory zwycięzcy XI Gali odbyły się w listopadzie 2019 r. - Wybór był dokonywany w auli w obecności ok. 150 uczniów, nauczycieli, dyrekcji oraz mediów elbląskich – dodała Anna Daczkowska. - Po prezentacji 3 kandydatów odbyło się tajne głosowanie. Każdy uczeń anonimowo na kartce wpisywał  kandydata, który powinien wygrać. Głosy są od razu liczone były komisyjne, po czym został ogłoszony wynik.
 
Kandydatami byli Marlena Szwemińska, Juliusz Stanisław Marek i Michał Tatarek.  - W głosowaniu udział wzięło 145 uczniów I LO. Pani Marlena Szwemińska zdobyła 24 głosy, pan Michał Tatarek 51, a pan Juliusz Marek 70 – podała Anna Daczkowska.


Dlaczego młodzież wybrała Juliusz Marka? - Uczniowie mieli wybrać taką osobę,  która ich zdaniem zgodnie z motto Programu - nie żyje dla siebie, a więc interes społeczny  i życie  poświęca dobru wspólnemu i innym ludziom. Swoją działalnością i życiem może być przykładem dla innych. Podejmuje  inicjatywy ważne dla drugiego człowieka, a jego  działalność  ma duży zasięg i zapotrzebowanie – zaznaczyła Anna Daczkowska.
 
Juliusz Marek to nie tylko założyciel Telewizji Elbląskiej. - Oczywiście to twórca setek audycji TV i filmów o Elblągu oraz archiwista historii Elbląga. To także popularyzator wiedzy historycznej o Elblągu w mediach lokalnych i w innych województwach, twórca spotkań kinowych „Elbląg na Dużym Ekranie”, pomysłodawca corocznych Koncertów  Noworocznych – wymieniała Anna Daczkowska. - To twórca programu telewizyjnego „Historie z tej ziemi”.

 

To aktywny  działacz w instytucjach pozarządowych tj. ZHP, Stowarzyszenie Karan, Polskie Towarzystwo Historyczne, Stowarzyszenie Polskiej Telewizji Lokalnej i Regionalnej, Elbląska Rada Działalności Pożytku Publicznego. W 2000 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Elbląga, w 2013 r.  Srebrny Krzyż Zasługi – Prezydent Rzeczypospolitej,  a w 2014 r. Medal  Za zasługi  dla Elbląga

– wymieniała Anna Daczkowska.


Z powodu pandemii koronawirusa 11. Gala „Osobowości Regionu” musiała zostać kilkukrotnie przesunięta w czasie. Na szczęście sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwala już na zorganizowanie Gali. Odbędzie się ona już 13 kwietnia, o godz. 12.00, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.


Tegoroczną Galę przygotowują uczniowie II LO: Laura Kamecka, Klaudia Banaś, Michalina Józefowicz, Juliusz Chmielewski, Mateusz Zabiegała, Michał Gorbaczewski, Martyna Socha, Mirela Kłosińska, Kamila Pater, Marika Kuriata, Martyna Zimna, Nikola Wójcik, Martyna Kociełowicz, Michał Muraszko, Konrad Koperczak  i Zuzanna Bracka.

 

Patronat nad Galą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ 100% elblążanin
  Sobota, 09.04

  Zacne osoby, ale zdecydowanie nie z kręgów zainteresowań i znajomości młodych ludzi. To chyba nie są propozycje licealistów....?

 2. 2
  +1
  Lewandowski Mariusz2
  Sobota, 09.04

  Pan Julisz Marek jest jedyną osobą którą znam z tej trójki więc wynik wyborów przesądzony w dniu podania kandydatów. Taki rodzaj wyborów niszczy demokrację i jest rodzajem manipulacji. Gdyby do konkursu dopuścić młodych ludzi to zapewne wygrałby Gęsek. Demokracja nie powinna być zdalnie sterowana a wydaje się że niestety jest. 70 osób z tak na oko pięciuset uczniów pokazuje że młodzi ludzie tej formuły nie kupili. Czas zacząć traktować młodych poważnie i nie robić protez dając im wybór którego w zasadzie nie ma....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0385649204254