Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OSOBOWOŚĆ REGIONU

Anna Daczkowska: Ważne jest, aby rozwijać w uczniach poczucie tożsamości regionalnej

17.01.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Anna Daczkowska: Ważne jest, aby rozwijać w uczniach poczucie tożsamości regionalnej
Fot. Ryszard Biel
Projekt społeczno – edukacyjny Osobowość Regionu powstał 2004 r. w Elblągu. Jego autorka, Anna Daczkowska, kieruje się słowami Seneki „Jeśli chcesz żyć dla siebie, trzeba, abyś żył dla innych”.
 
 
Dla młodego pokolenia etap edukacji szkolnej jest okresem wzmożonego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, społecznego. Powinien on być intensywnie wykorzystany przez nauczyciela, który dzięki interesującym formom stymuluje i rozwija aktywność ucznia. Stworzony na potrzeby działań edukacyjnych program: „Osobowość Regionu” pozwala uczniowi wzbogacać wiedzę o istotnych priorytetach w życiu człowieka, uspołecznia i wyzwala różnorodną twórczą ekspresję
 
– opowiada Anna Daczkowska.
 
Głównym celem programu jest wskazywanie młodemu pokoleniu wzorców, autorytetów godnych naśladowania, a także rozwijanie u uczniów zdolności do podejmowania pożądanych społecznie działań, aktywnego udziału w społeczeństwie, dokonywania właściwych wyborów w życiu, samodzielności, asertywności.
 
 
Ważne jest, aby rozwijać w uczniach poczucie tożsamości regionalnej oraz działalności na jej rzecz. Program wyzwala w uczniach kreatywność i skłania do wyszukiwania osób związanych z regionem, z których mieszkańcy mogą być dumni
 
– wyjaśnia Anna Daczkowska.
 
Do kogo skierowany jest program Osobowość Regionu? - Program wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodego pokolenia, stwarza możliwość wyboru własnego rozwoju oraz wzorów postępowania, a w przyszłości ich aktywnego udziału w życiu społeczno-kulturalnym w miejscu zamieszkania – dodaje Anna Daczkowska.
 
Program Osobowość Regionu współtworzą uczniowie. - Program uwzględnia indywidualne potrzeby, zainteresowania i uzdolnienia. Rozwija społecznie pożądane cechy osobowości – kulturę bycia, sumienność w działaniu, odpowiedzialność za dzieło, zgodną i przyjazną współpracę w zespole, tolerancję, życzliwość, otwartość – wymienia Anna Daczkowska. - Dzięki niemu uczniowie poznają ciekawych ludzi, społecznie zaangażowanych w środowisku zamieszkania i kreatywnie wykorzystują swoje możliwości intelektualne i uzdolnienia w realizację dzieła. Uczeń poznaje swoje możliwości i potrafi wskazać, w której roli czuje się najlepiej - aktora, dziennikarza, wokalisty, prezentera.
 
 
Uczeń wyraża własną opinię nt. zjawiska, problemu, sytuacji, dokonuje wyboru kandydata do Programu, bierze odpowiedzialność za własne decyzje. Aktywnie i z właściwą postawą reprezentuje szkołę publicznie. Kształtuje wrażliwość i rozbudza wyobraźnię poprzez pracę z tekstem. Program rozbudza postawę zaciekawienia sobą i drugim człowiekiem, pomaga w określeniu swego miejsca dla siebie, w wyborze zawodu, zainteresowań i pasji, a także rozwija cechy szczególne – empatię, solidarność, przedkładanie własnych potrzeb nad potrzeby drugiego człowieka
 
– zaznacza Anna Daczkowska.
 
 
Zasady Programu są proste. Laureat Osobowości Regionu wyłaniany jest w konkursie. - Zgodnie z sentencją Programu szukamy osoby, która interes osobisty, a nawet życie, poświęca dobru wspólnemu i innym ludziom – tłumaczy Anna Daczkowska. - Przesłaniem konkursu jest pokazanie społeczeństwu elbląskiemu pięknej postawy życiowej, wyłonionej w konkursie osoby, w stosunku do innych ludzi, gdzie drugi człowiek stanowi wartość najważniejszą. Życie i dokonania takiej osoby mogą być drogowskazem dla dążeń młodego pokolenia.
 
Laureata wybierają uczniowie szkół średnich. - Do 11. edycji wybór i głosowanie odbywało się w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu – mówi Anna Daczkowska. - Od 12. edycji wybór kandydatów i ostatecznie laureata przebiegać będzie z udziałem wielu szkół ponadpodstawowych w Elblągu. Konkurs przyjmuje nazwę konkursu międzyszkolnego.
 
- Propozycje osoby jako kandydata do tytułu Osobowość Regionu może złożyć każdy uczeń w swojej szkole. Samorządy szkolne ze szkół ponadpodstawowych składają propozycje 1 kandydata, wyłonionego z głosowania w swojej szkole, w terminie do 30 października każdego roku, do przewodniczącego Kapituły. Wytypowane szkoły do końca października typują 1 kandydata do dalszego głosowania, w postaci prezentacji mulitmedialnej, przygotowanej w PowerPoint. - wyjaśnia Anna Daczkowska.
 
Od 12. edycji pieczę nad przebiegiem konkursu przejmie Kapituła Konkursu pod przewodnictwem pomysłodawczyni Anny Daczkowskiej. - W skład Komisji będą wchodzić po 3 członków samorządu szkolnego, z każdej szkoły, która typuje kandydata, 3 przedstawicieli z Młodzieżowej Rady Miasta, 2 przedstawicieli mediów elbląskich – info.elblag.pl oraz Truso TV. Kapituła w tajnym głosowaniu wyłania laureata.
 

Obecnie trwają przygotowania do 11. Gali Osobowości Regionu, która na cześć Juliusza Marka odbędzie się 23 kwietnia, o godz. 12.00, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Przypominamy, że w sobotę odbędzie się casting dla osób, które chcą współtworzyć część artystyczną Gali.

 

Zapraszam wszystkich młodych artystów z zacięciem kabaretowym na casting, który odbędzie się 18 stycznia (sobota), między 11.00 a 13.00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych. Poszukiwane są osoby, które nie boją się nowym wyzwań bądź mają doświadczenie w występach na scenie. Ważna jest dykcja i umiejętność poruszania się na scenie. Zapraszamy osoby od 16 do 20 lat

- dodała Anna Daczkowska.

 

 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ bugi
  Piątek, 17.01

  Ania o jakim ty regionie mówisz , a gdzie twoje dzieci? w Elblągu Nie rób propagandy nieudacznikom

 2. 2
  +3
  ~ Piekny program
  Piątek, 17.01

  Do bugi, jakim nieudacznikom, to że ci w życiu nie wyszło to nie znaczy że innym nie wyszło, cieszmy się że u nas jest taki piękny program, który docenia innych

 3. 3
  +2
  ~ Cuda
  Piątek, 17.01

  Elbląski region to wybrzeże Gdańskie ,Żuławy a na bagna wali,y.

 4. 4
  +1
  ~ As Wywiadu
  Piątek, 17.01

  Najlepiej bez komentarza!

 5. 5
  +1
  ~ bugi
  Piątek, 17.01

  ania nie pronuj czegoś czego twoje dzeci odrzucili nie chca żyż w szuwarach i bagnie ,, nie propaguj innych k iedy niepografiłas swoich dzieci zatrzymać w tym regionie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93299794197083