Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Prof. Balcerowicz: Należałoby przywrócić emeryturę od 67. roku życia

25.01.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prof. Balcerowicz: Należałoby przywrócić emeryturę od 67. roku życia
Fot. archiwum redakcji

Prof. Balcerowicz nie odpowiedział wprost na pytanie czy 500 plus powinno zostać zlikwidowane. "Uważam, że z punktu widzenia poziomu życia, perspektyw dla rozwoju lepiej ograniczać wydatki, które nie są prorozwojowe" - powiedział ekonomista.

 

Za główny tego typu wydatek uznał koszty poniesione przez państwo w związku z obniżeniem wieku emerytalnego z 67 lat do 60 i 65 lat. "Wiek emerytalny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie i trzeba ludziom pokazać: macie do wyboru - utrzymujemy to, co PiS wprowadził, ale w związku z tym będziecie musieli płacić wyższe podatki, albo będziemy mieli nadal bardzo ograniczone inwestycje czy wydatki np. na edukację" - tłumaczył były minister finansów.

 

Według niego, należałoby przywrócić wprowadzony w czasach rządów PO-PSL wiek 67 lat przechodzenia na emeryturę. "Tak, żeby Polska nie miała jednego z najniższych w Europie, bo za to jest kilkanaście miliardów złotych co roku, których nie ma na to, żebyśmy mieli mniejszy deficyt, albo nieco większe wydatki na oświatę" - przekonywał prof. Balcerowicz.

 

Krzysztof Berenda zwrócił uwagę, iż z sondaży wynika, że ludzie nie chcą podniesienia wieku emerytalnego. "Ja też czytam sondaże i nie znam sondażu, który by pokazywał ludziom: coś za coś. Jeżeli ludzi pytamy tylko o coś, co im się wydaje dobre, ale nie mówimy jak za to zapłacą, to jakich odpowiedzi pan oczekuje?" - dziwił się ekonomista.

 

"Ludzie będą w większości wybierać to, co uważają za dobre, nie mając zbyt wiele czasu, żeby pomyśleć, że to jest bezpłatne. Politycy dają fałszywe dary" - ocenił były minister finansów.

 

Prof. Balcerowicz: PKN Orlen? Sprywatyzować

 

W Rozmowie w południe w RMF FM padło też pytanie o PKN Orlen, który w zeszłym roku połączył się z Lotosem i PGNiG. Prof. Balcerowicz przypomniał, że własność państwową mieliśmy w PRL-u. "Jeżeli mamy dużo państwowego, to mamy też dużo politycznej korupcji i nieudolności" - wskazał ekonomista.

 

Zapowiedział, że niedługo jego fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przedstawi program demonopolizacji i odpolitycznienia polskiej gospodarki. "Pokażemy gdzie może być więcej konkurencji" - zaznaczył Balcerowicz.

 

Odnosząc się do kwestii prywatyzacji, były minister finansów przekonywał, że nie ma lepszego sposobu na odpolitycznienie gospodarki. Według niego, przekazany w ręce inwestorów prywatnych powinien zostać także PKN Orlen.

 

Prof. Balcerowicz: Euro w Polsce tak, ale nie za szybko

 

Ekonomista opowiedział się ponadto za wprowadzeniem w Polsce wspólnej unijnej waluty, jednak - jak zastrzegł - nie za szybko. "Szybkie wprowadzenie euro nie zastąpi reform, czy też odwracania tych szkód, które zrobił PiS - poprzez nacjonalizację, poprzez upolitycznienie gospodarki. Natomiast wprowadzenie euro powinno być jednym z istotnych celów" - podkreślił b. minister finansów i b. prezes NBP.

 

Według niego, odpolitycznić należałoby w Polsce nie tylko gospodarkę, ale także media i wymiar sprawiedliwości.

 

Prof. Balcerowicz: Gdybym mógł wrócić, reformy gospodarcze wprowadzałbym szybciej

 

Na koniec rozmowy Krzysztof Berenda zapytał swego gościa czy żałuje czegokolwiek z czasów kiedy wprowadzał reformy gospodarcze w Polsce. "Rozmawia pan z człowiekiem, który wprowadził reformy po których PKB wzrosło ponad dwukrotnie" - powiedział prof. Balcerowicz. Za "kłamstwo" uznał stwierdzenie, że po 1989 roku w Polsce trzeba było "zaciskać pasa". Jak tłumaczył, gospodarka polska wymagała transformacji po okresie PRL-u, do tego ówczesny rząd musiał walczyć gigantyczną inflacją.

 

Jak dodał, z perspektywy czasu uważa, że reformy wolnościowe po 1989 roku trzeba było wprowadzić szybciej. "Gdybym mógł wrócić, to bym szybciej wprowadzał odpolitycznienie gospodarki" - powiedział Balcerowicz.

 

Rozmowa na RMF24.pl

 

Oceń tekst:

Ocen: 7

%28.6 %71.4


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Arc
  Środa, 25.01

  PO co w ogóle cytujecie tego thebila? Mam bardzo głęboko to, co on sobie bredzi! W kółko w mediach od lat te same thebile i ciągle promowani, mimo, że wielokrotnie udowodnili pustactwo mózgowe i antypolskość.

 2. 2
  +3
  ~ Elblazanka
  Środa, 25.01

  Od 67? Chyba do 67 roku życia....

 3. 3
  +10
  ~ Wet
  Środa, 25.01

  O co walczą Francuzi. Wiek emerytalny 62 lata , aktualny, a chcą podnieść do 64 lat. Balcerowicz jeden z największych szkodników ekonomicznych. Pasuje pod trybunał stanu.

 4. 4
  --3
  ~ VM
  Środa, 25.01

  Jaki megalomański zrobił się ten "elblong" cytowanie ogólnopolskiej rozgłośni na głównej stronie. I żeby coś o Elblągu tam było, a to tylko pierdu-pierdu o tym co zawsze.

 5. 5
  --3
  ~ obserwator elblaga
  Środa, 25.01

  Chcialabym zeby wrocil i zrobil porzadek

 6. 6
  +9
  ~ Może do 80 tki?
  Środa, 25.01

  Super w biurze bedxie się prezentować 70 letnia babcia i dziadek niedowidzącą z demencją i parkinsonem! Będzie git!tu juz wystarczsjsco duzo starszyzny i

 7. 7
  +17
  ~ po przejściach
  Środa, 25.01

  żeby móc pracować do 70 tki najpierw niech wprowadzą porządne pensje, lecznictwo i reformę kodeksu pracy w zakresie kar za mobbingowanie pracowników! juz dzis pracownicy w wieku 60 lat uciekają na emeryturę ochoczo bo maja tak zryte łby już przy 40 tce! Zanim dojdą do siebie po przebytym stresie to będą spowodowanym przez przełożonego ,( który będący namaszczony zazwyczaj partyjnie lub koleżeńsko lubi znęcać się psychicznie nad pracownikami lub jakieś podstarzałe nieszczęśliwe życiowo i mało urodziwe przełożone znajdują taką ekscytującą podnietę w maltretowaniu psychicznym pracowników,) to będą przy 70 tce! tak to wygląda !

 8. 8
  +10
  ~ elblążąnin_66
  Środa, 25.01

  Jeżeli w nadchodzących wyborach do parlamentu wybierzemy opcję, która jest za podniesieniem wieku emerytalnego to będzie on podwyższony. Natomiast kiedy wybierzemy opcję która mówi, że wieku przechodzenia na emeryturę nie odniesie, tak zostanie jak jest obecnie. To jest nasz wybór.

 9. 9
  --1
  ~ Wet
  Środa, 25.01

  Do obserwator Elblaga moze zeby wrocil i zrobil porzadek , lepiej robic porzadek z takimi thebilami jak ty przed jego powrotem

 10. 10
  +11
  ~ won
  Środa, 25.01

  Jak te pracusie z PO nic nie robili tylko wojaże po całym świecie to cóż.Nic sie nie na robili to tyrać powinni do śmierci za 1 zł.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1048312187195