Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Nowe przepisy dot. kar dla kierowców. Elblążanie nie dbają o pieniądze? Sypią się mandaty za przekraczanie prędkości

05.02.2023, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nowe przepisy dot. kar dla kierowców. Elblążanie nie dbają o pieniądze? Sypią się mandaty za przekraczanie prędkości

Elblążanom nie straszne wysokie kary za przekraczanie prędkości? Są kierowcy, którzy nie zdejmują nogi z gazu, nawet wtedy gdy na drogach panują wyjątkowo trudne warunki. Mandaty się sypią. Tylko w miniony weekend elbląska drogówka zatrzymała ponad 90 kierowców, którzy przekroczyli prędkość. 

 

 

Nowe przepisy dotyczące kar dla kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego, weszły w życie w ubiegłym roku. Regulacja zaostrzyła kary dla sprawców wykroczeń drogowych, podwyższając m.in. wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant za przekroczenie prędkości. Dodatkowo kilka miesięcy temu wprowadzono nowy taryfikator punktów karnych i podwójne stawki mandatów dla kierowców, którzy popełnią wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. Zmiany miały zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Czy elblążanie rzeczywiście zdjęli nogę z gazu?

 

 

Część kierowców rzeczywiście wyraźnie zwolniła. Widać to było już w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów. Zmniejszyła się również liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h. Mandaty są w tej chwili dużo wyższe, szczególnie dotkliwa dla kierowców jest tzw. recydywa - osoba, która raz otrzymała za przekroczenie prędkości mandat np. 800 zł, jeśli w ciągu 2 lat zostanie zatrzymana przez drogówkę za to samo przewinienie, będzie już musiała zapłacić 1600 zł. To kwota, której strata w domowym budżecie może być bardzo odczuwalna

 

- mówi nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. 

 

 

Jak podkreśla oficer prasowy, nadal jest sporo osób, które naruszają przepisy. Brak wyobraźni kierowców, szczególnie zimą, może mieć niebezpieczne konsekwencje.

 

 

Niestety nadal jest sporo osób, które jeżdżą na szybko. Dziwi nas to szczególnie teraz, kiedy na drogach panują naprawdę trudne warunki i takie łamanie przepisów bardzo często kończy się kolizjami. Widać to po liczbie komunikatów o zdarzenia drogowych, które zamieszczamy na stronie czy FB Komendy. Większość z nich jest spowodowana za szybką jazdą

 

- dodaje nadkom. Krzysztof Nowacki.

 

Tylko w miniony weekend policjanci zatrzymali 92 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość, wśród nich 3 osoby ponad 50 km/2. 

 

 

Jakie dokładnie kary grożą obecnie kierowcom? Policja przypomina, a kierowcy powinni zapamiętać te kwoty. Zgodnie z przepisami kary za przekroczenie prędkości od tego roku wynoszą:

 

50 zł – do 10 km/h (1 punkt karny),
100 zł – od 11 do 15 km/h (2 punkty karne),
200 zł – od 16 do 20 km/h (3 punkty karne),
300 zł – od 21 do 25 km/h (5 punktów karnych),
400 zł – od 26 do 30 km/h (7 punktów karnych),
800 zł – od 31 do 40 km/h (9 punktów karnych),
1000 zł – od 41 do 50 km/h (11 punktów karnych),
1500 zł – od 51 do 60 km/h (13 punktów karnych),
2000 zł – od 61 do 70 km/h (14 punktów karnych),
2500 zł – o 71 km/h lub więcej (15 punktów karnych).

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 24.01

  Bo Elblążanie to bogaty naród. W końcu kraina mlekiem i miodem płynąca. Po zaspokojeniu wszystkich palących potrzeb mieszkańców, władza mogła się wziąć za remont pomnika, a już niedługo ogrzeje płytę boiska i wybuduje tężnię.

 2. 2
  --9
  ~ Arc
  Wtorek, 24.01

  PO znalazło sobie sposób na reperowanie dziury budżetowej poprzez agonki gliniarzy i strażników miejskich na każdym kroku, za każdym krzakiem z fotoradarami. PiS to ukrócił ale żeby nie było tak pięknie (bo przecież też muszą budżet reperować - ukraina czeka na kolejną kase), to zwiększyli mandaty kilkukrotnie i w ten sposób łoją Polaków - PiS PO - jedno zło!

 3. 3
  +14
  ~ zorro
  Wtorek, 24.01

  ciekawe czy tak samo płacą posłowie , senatorzy, prokuratorzy

 4. 4
  +8
  ~ A straz miejska spi snem zimowym ?
  Wtorek, 24.01

  Gdzie raport z pracy Steazy Miejskiej w Elblągu ?

 5. 5
  +9
  ~ Oczy
  Środa, 25.01

  I bardzo dobrze.idiotow trzeba karac

 6. 6
  +11
  ~ borys
  Środa, 25.01

  za szybko przesiedli się z furmanek na samochody.

 7. 7
  +8
  ~ Maciuś z klanu
  Środa, 25.01

  Witam -proszę o udzielenie ile osób zostało ukaranych za rozmowy przez tel przechodzących przez przejścia ilu użytkowników hulajnogi zostało ukaranych za jazdę w dwie osoby prześladujecie kierowców z chorą satysfakcją.

 8. 8
  +4
  ~ Gość
  Środa, 25.01

  To jeszcze dołożyć wybiórczej kontroli trzeźwości - szczególnie między 6-7 rano. Bo w centrum tylko na pokaz pod publikę takie rzeczy . Zdziwili by się ile osób jeszcze nie wytrzeźwiało a już za kółkiem rano do pracy jedzie, bo blisko to nie złapią.

 9. 9
  +8
  ~ obserwator elblaga
  Środa, 25.01

  Na Starym Miescie na ulicy Walowej Studziennej Wigilijnej obowiazuje predkosc 20/h a kierowcy samochodow pedza 50 /h To kilka tysiecy aut dziennie Droga Policjo pieniadze leza na ulicy

 10. 10
  +7
  ~ VraiN
  Środa, 25.01

  Dobrze @ARC piszesz. Z jednej suki obaj wyszli. Zresztą premier to doradca Tuska, który u Sowy, ku uciesze folksdojcza tłumaczył, że ludzie mają zasuwać do samej śmierci za miskę ryżu. A i Pinokio i Maliniak pochodzą z UW, czyli de facto, partii-matki KO. To nie jest już PiS z lat 2004-2005 i później w opozycji. Tamten prawie cały siedzi teraz w SP i udaje, że się nie zgadza. Ale kiedy przychodzi głosowanie w parlamencie, to bierze udział w przestępstwie na Narodzie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3028450012207