Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Zarzut dla policjanta. Znęcał się psychicznie nad przesłuchiwaną 18-latką?

23.01.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Zarzut dla policjanta. Znęcał się psychicznie nad przesłuchiwaną 18-latką?

Prokuratura zarzuca policjantowi z Elbląga przekroczenie uprawnień. Chodzi o głośną sprawę przesłuchania 18-latki. Funkcjonariusz, w jego trakcie, miał się m.in. znęcać psychicznie nad dziewczyną.

 

Do zdarzenia miało dojść w ubiegłym roku. 18-latka została wezwana na komendę policji w Elblągu w charakterze świadka. Dziewczyna nagrała to, co działo się podczas przesłuchania i przesłała materiał do jednego z lokalnych mediów. Nagranie trafiło do sieci. Słychać na nim wulgaryzmy i groźby kierowane pod jej adresem, m.in. zwroty "gówniaro" i "bo ci zapodam klapsa". Kobieta złożyła w elbląskiej prokuraturze zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez policjantów. Sprawę ostatecznie przekazano Prokuraturze Rejonowej w Kościerzynie, która w styczniu tego roku przedstawiła policjantowi zarzut przekroczenia uprawnień. 

 

Na podstawie zebranego materiału dowodowego prokurator przedstawił  funkcjonariuszowi Policji zarzut przekroczenia uprawnień w toku czynności rozpytania świadka m.in. poprzez  psychiczne znęcanie się nad świadkiem,  w celu uzyskania  określonych informacji oraz zeznań, czym działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego świadka

 

- informuje Grażyna Wawryniuk, Rzecznik  Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

 

Czyn ten, jak informuje prokuratura, zakwalifikowany z art.  231 kodeksu karnego (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza), w zbiegu z art. 246 k.k., w związku z art. 216 § 1 k.k. oraz art. 11 § 2 k.k. i  zagrożony jest karą pozbawienia wolności  do lat 10.

 

 

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień. Postępowanie w tej sprawie pozostaje w toku

 

- dodaje rzeczniczka PO w Gdańsku. 

 

Przypomnijmy. 18-latka trafiła na policję, jako świadek awantury w taksówce. 21-letni mężczyzna miał wtedy uszkodzić drzwi auta, uderzając w nie pięścią. 

 

- Policjanci z Wydziału Zwalczania Przestępczości Przeciwko Mieniu KMP w Elblągu ustalili sprawcę oraz cały przebieg zdarzenia, do którego doszło w marcu tego roku. Jak się okazało, wówczas taksówką z ulicy Władysława IV około północy jechała trójka pasażerów – dwie kobiety i mężczyzna. Zdaniem taksówkarza wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Mężczyźnie nie podobało się to, że kierowcą taksówki jest osoba pochodząca z innego kraju. Gdy wysiedli, mężczyzna mocno trzasnął drzwiami auta. Taksówkarz zwrócił mu uwagę, by tak więcej nie robił, co jeszcze bardziej rozzłościło młodego mężczyznę. Wrócił w kierunku samochodu, uderzył pięścią w drzwi auta i… odszedł. Doprowadził w ten sposób do uszkodzenia, które ze względu na wartość powstałej szkody wypełnia znamiona przestępstwa. Wezwani na miejsce policjanci spisali dane zgłaszającego i ustalili numer telefonu młodej dziewczyny, która zamawiała kurs. W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili też dane sprawcy uszkodzenia taksówki. Mężczyzna usłyszy zarzut uszkodzenia mienia... siedząc za kratami. Jak się bowiem okazało, był poszukiwany do sprawy prowadzonej przez policjantów z innego miasta - informował w czerwcu ubiegłego roku o zdarzenia nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 23.01

  Jako mieszkaniec Elbląga, proszę redakcję info.elblag aby wystąpiła do komendy głównej policji o statystyki przestępstw popełnianych przez czynnych funkcjonariuszy służby mundurowych w województwie warmińsko-mazurskim. Będziecie w ciężkim szoku ;)

 2. 2
  +10
  ~ kkk
  Poniedziałek, 23.01

  A co z policjantką, która przesłuchiwała dziewczynę i nie reagowała na łamanie prawa?

 3. 3
  +5
  ~ @mieszkaniec
  Poniedziałek, 23.01

  Elblag=układ zamknięty.

 4. 4
  --5
  ~ Cudo
  Poniedziałek, 23.01

  Oj jaka bidulka krzyczeli na nią 😂

 5. 5
  +6
  ~ Dreptak
  Poniedziałek, 23.01

  pisia milicja w akcji - zachowanie typowe dla kulsonów...

 6. 6
  +12
  ~ Lis
  Wtorek, 24.01

  A co , może mieli "panią" utrudniającą śledztwo prosić na kolanach. Za ukrywanie informacji o przestępcy jest paragraf bo ukrywanie to też przestępstwo.

 7. 7
  +9
  ~ Dzida
  Wtorek, 24.01

  A gdzie byli jej rodzice ? Co ona w tym wieku prcuje że się rozbija taksówkami z elementem poszukiwanym.

 8. 8
  --3
  ~ kkk
  Wtorek, 24.01

  A gdzie byli twoi rodzice?

 9. 9
  0
  ~ Arc
  Wtorek, 24.01

  Tacy nadgorliwi gliniarze, bo poszkodowanym był obcokrajowiec - jak by to obcokrajowiec był napastnikiem, to by sprawa została szybciutko umorzona - nie mamy polskiej policji, już to udowodnili wielokrotnie!

 10. 10
  --1
  ~ Jez tax
  Wtorek, 24.01

  Elblaska milicja czuje się ponad prawem tak było zawsze układ nie do ruszenia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2317950725555