Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mieszkańcy warmińsko-mazurskiego zarabiają najmniej w kraju. Co z pensjami elblążan?

22.01.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy warmińsko-mazurskiego zarabiają najmniej w kraju. Co z pensjami elblążan?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w województwie warmińsko-mazurskim jest jednym z najniższych w kraju. Widać to również w Elblągu? W porównaniu z naszym miastem średnie pensje w Olsztynie są wyższe o kilkaset złotych, ale już mieszkańcy Sopotu czy Gdańska przeciętnie zarabiają nawet 2 tys. zł więcej. 

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno roczniki statystyczne 2022. Według danych opublikowanych przez GUS najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w województwach w 2021 r. odnotowano w województwach: mazowieckim (6735,13 zł) i dolnośląskim (5883,69 zł). W większości pozostałych województw średnie pensje kształtowały się na poziomie powyżej 5 tys. zł. Przykładowo w województwie pomorskim (5622,34 zł). Poniżej tego progu znajdują się trzy regiony, a województwo warmińsko-mazurskie zajmuje ostatnie miejsce w całym zestawieniu z kwotą 4884,89 zł. Warto dodać, że w naszym woj. w porównaniu z rokiem 2020 średnie wynagrodzenie skoczyło o 413,20 zł.

 

Najwięcej, na samej Warmii i Mazurach, zarabiają mieszkańcy Olsztyna i właśnie w Elblągu (w tych dwóch miastach w 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenia plasowały się w przekroju od 5000 do 5903 zł). To jednak nie napawa optymizmem, bo przeciętne wynagrodzenia w naszym mieście, na tle kraju, nie należą do wysoki. 

 

Jak podaje portal ciekaweliczby.pl przeciętne wynagrodzenie w 2021 r., spośród 66 miast na prawach powiatu, najwyższe było w Jastrzębiu Zdroju i wynosiło 8 987,51 zł. Przeciętne zarobki w Warszawie były dopiero na drugim miejscu – 7 687,58 zł. Z kolei najniższe były w Świętochłowicach – 4 816,93 zł. Elbląg plasuje się w połowie stawki. Średnie miesięczne zarobki w naszym mieście wyniosły 5 423,69 zł. 

 

Kilka dni temu GUS opublikował również najnowsze dane dla kraju dotyczące przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r.

 

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł (+10,3% r/r). Dane dot. podmiotów z w/w sektora o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007

 

- poinformował GUS. 

 

Na dane z tego okresu dotyczące Elbląga musimy jeszcze poczekać. Jednak, jak wynika ze statystyk dotyczących poprzednich lat, w naszym mieście kwota ta była znacznie niższa. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Walery
  Niedziela, 22.01

  Przy tych pensjach w Elblagu można żyć jak krol…

 2. 2
  +18
  ~ Fcssz
  Niedziela, 22.01

  Co z tego że pensje rosną, jak jeszcze szybciej pieniądz traci na wartości przez inflację.

 3. 3
  +10
  ~ Cgyuin
  Niedziela, 22.01

  Jak Wróblewski nie wie jak zarabiają jego urzędnicy bo się nie interesuje a Artur mu nie powie a Asia mu nie powie i Agnieszka mu nie powie, to jak ma wiedzieć jak zarabiają mieszkańcy. Gdyby wiedział to by coś z tym zrobił.

 4. 4
  +13
  ~ Do_pomorskiego
  Niedziela, 22.01

  Chcieliście i chcecie być w szuwarowo-bagiennym zamiast pomorskim to tak się kończy. A potem głupia gadka, że z Olszczynem nam lepiej, o Gdańsk to by nas tylko wykorzystał. Jakoś miasta byłego woj. elbląskiego w pomorskim nie narzekają. Miasto wbrew naszej woli zostało wcielone do tego zapyziałego województwa, kojarzonego z tzw. Polską B i tak to się kończy. A wszystko tylko po to, że Olszczyn był za slaby, żeby utrzymać województwo. Tylko co to ma obchodzić nas, elblążan, którzy w żaden sposób nigdy nie byli związani z tzw Warmią, a raczej z Wybrzeżem i Pomorzem, Przypomnę tylko, ze Żuławy Wiślane składają się z Żuław Elbląskich, Gdańskich i Malborskich, więc to z Gdańskiem dzielimy wspólny region, a nie z jakimś wsiuńskim Olszczynem.

 5. 5
  +9
  ~ VM
  Poniedziałek, 23.01

  @Do_pomorskiego, oj masz rację. Jednak powinniśmy walczyć o własne województwo. Żeby miasto z 4. co do wielkości województwem skończyło w bagienno-szuwarowym to jest po prostu żałosne, ale czy nie powinniśmy celować nieco wyżej niż dodanie do pomorskiego? Malbork, Krynica i coś jeszcze. Województwo gotowe. No ale teraz już za późno i pewnie mieszkańcy będą protestować, że nie chcą opuszczać Pomorskiego. Przynajmniej jakieś Braniewo raczej podejdzie. Iława, czy Ostróda, pewnie za blisko Olsztynowa... Ech, pięknie Nas Słoniny, Wróble i inne Walendziaki urządziły.

 6. 6
  +5
  ~ Dobrze jest
  Poniedziałek, 23.01

  Dziwne, Elblągi mało zarabiają a wszystkie nowo wybudowane mieszkania sprzedane na etapie dziury w ziemi. Kto z Elblągów kupi od Mytycha mieszkanie przy ul.Pocztowej za jedyne 700 000 zł, jak za darmo na elbląskim rynku.

 7. 7
  +9
  ~ Kas
  Poniedziałek, 23.01

  Mieszkania wykupują gdańszczanie, lekarze i najemcy. Ci ostatni to firmy skupujące mieszkania w blokach (najchętniej z Sielanki(. Stąd karteczki na korytarzach, że niby osoba prywatna chce kupić. Czasem nawet odręcznie napisane. Tak dla niepoznaki, że niby to nie firma.

 8. 8
  +8
  ~ warkot harleya
  Poniedziałek, 23.01

  O ile pamiętam to ponad 20lat temu było referendum w sprawie odłączenia Elbląga od szuearowo bagiennego kto wtedy pomimo zdecydowanego TAK wyrzucił do śmietnika głosy elblążan? Drugie pytanie co w tej sprawie zrobił senatorek tak ochoczo machający szabelką przed Pisowskim nosem? Czy on coś zrobił dla Elbląga bo jakoś nie kojarzę?

 9. 9
  +7
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 23.01

  @VM - Po tym, jak bycie w tym województwie i ostatnie zarządzanie przez soltysa Wrobla nas zdegradowało nie ma szans, żebyśmy byli na tyle silni, aby być stolicą. I tu trzeba sobie zadać pytanie - czy to przypadek, że do takiego stanu doprowadzono miasto? Dlatego łatwiej ostatecznie nas przenieść do rozwojowego regionu pomorskiego, kojarzącego się pozytywnie niż tkwić z jakimś zapyziałym Olszczynem, który uznaje nas za tzw. Warmię, gdy jesteśmy mu potrzebni i trzeba solidarnie sie na coś dołożyć dla wojewodztwa. A gdy trzeba inwestować w Warmię to zwróć uwagę, że akurat tylko nasz rejon Żuław jest"d ziwnie" pomijany. Wtedy już nie jesteśmy "Warmią i Mazurami" :)

 10. 10
  +6
  ~ oo
  Poniedziałek, 23.01

  @~ Dobrze jest~ to nie elblążanie tylko gdańszczanie z Elbląga robią sobie ... sypialnię ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2683501243591