Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ustawa dezubekizacyjna w Elblągu. "Jesteśmy przygotowani na długą batalię w sądzie"

10.08.2017, 10:00:38 Rozmiar tekstu: A A A
Ustawa dezubekizacyjna w Elblągu. "Jesteśmy przygotowani na długą batalię w sądzie"

Byli funkcjonariusze objęci tzw. ustawą dezubekizacyjną nie zamierzają się godzić z drastycznymi obniżkami rent i emerytur. O zachowanie dotychczasowych świadczeń chcą walczyć na drodze sądowej. - W Elblągu, tylko do naszego stowarzyszenia, należy 80 osób, które ta ustawa dotknie. Wśród nich tak naprawdę nie ma tych, których należy dekomunizować. Są natomiast policjanci, którzy służyli 15,20 lat, kobiety, które pracowały jako sekretarki, telefonistki czy 90-letnie wdowy po funkcjonariuszach. Z tego, co mi wiadomo, 99 procent z nich odwoła się od decyzji o obniżeniu emerytur - mówi Marek Osik ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło w Elblągu, były komendant policji w Elblągu.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna przewiduje, że byłym funkcjonariuszom, którzy w latach 1944 - 1990, "służyli na rzecz totalitarnego państwa" obniżone zostaną renty i emerytury. Jak wyliczył Instytut Pamięci Narodowej, może to dotyczyć około 50 tysięcy osób. Na mocy ustawy, od października 2017 roku, ich świadczenia nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Każda z osób objętych nowymi przepisami otrzyma decyzję w sprawie obniżenia świadczenia - te już spływają. Od takiej decyzji przysługuje jej odwołanie do sądu. Wielu byłych funkcjonariuszy zamierza z tego prawa skorzystać. 

Elbląskie koło liczy 400 osób, obliczyliśmy, że ustawa dotknie 80. To oczywiście nie wszyscy elblążanie, którzy zostaną objęci nowymi przepisami. Ich policzenie jest jednak trudne. Osoby, które de facto pracowały w tych służbach bezpieczeństwa, ale później nie pracowały już w policji, nie są członkami naszego stowarzyszenia. Nie mają z nami kontaktu, nie wiemy, ile ich jest. Do stowarzyszenia należą osoby, które przeważnie miały tylko kilku, kilkunastomiesięczny epizod w służbie przed 1990 rokiem. Są wśród nich sekretarki, telefonistki, pracownice biura paszportów, które później przepracowały jeszcze wiele, wiele lat. W mojej ocenie 99 procent osób objętych ustawą odwoła się do sądu. Na razie wszystkie osoby, które znam z naszego stowarzyszenia, które dostały decyzje, odwołują się od niej. Nie znam przypadku, aby ktoś tego zaniechał

- mówi Marek Osik. 

Jesteśmy przygotowani na długoletnią walkę przed sadem. To, że to jet niekonstytucyjna ustawa nikt nie ma wątpliwości, nie ma żadnej opinii, która uznałaby, że to jest konstytucyjne. Droga sądowa jest w tej chwili jedną. Dopiero gdy ją się przejdzie, można dochodzić swoich praw przed Trybunałem w Strasburgu. Wszyscy o tym wiedza, przygotowują się do tego

- dodaje były komendant elbląskiej policji.

Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych, która zrzesza również SEiRP, powołał Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ds. obywatelskiej ustawy o zmianie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz komitety protestacyjne, które funkcjonują we wszystkich województwach. Ich celem jest odwrócenie zaplanowanych przez rząd zmian w systemie świadczeń, a także pomoc byłym funkcjonariuszom, między innymi w składaniu odwołań od decyzji o zmniejszeniu renty czy emerytury.

Również w stowarzyszeniu SEiRP, zarówno na szczeblu wojewódzkim w Olsztynie, jak i we wszystkich kołach byli funkcjonariusze i ich rodziny znajdą pomoc przy składaniu odwołań, przygotowywaniu ich, czy niezbędne informacje. Pomoc na pewno zintensyfikujemy jeszcze na początku września, wtedy planujemy też spotkania między innymi: komitetu inicjatywy ustawodawczej - zapewnia przedstawiciel elbląskiego koła stowarzyszenia.

Więcej informacji na temat działań SEiRP znajdziemy tu.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +37
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 10.08

  No sorry ale kij ma dwa końce! Zacytuję są tam również "... 90-letnie wdowy po funkcjonariuszach...." rozumiem, że dostają kilkutysięczną emeryturę? Czy się mylę?! Pytanie pierwsze skąd wiadomo jaki był ich udział w tamtych latach ich mężów w funkcjonowaniu SB i tak dalej..., a drugie moja babcia prawie 90 letnia emerytka po żołnierzu, który przeszedł front od Lenino do Berlina dostaje z wszystkimi dodatkami 1600 zł.......uczciwe to jest ?

 2. 2
  --25
  ~ Emeryt
  Czwartek, 10.08

  Szanowny Kolego Kacie.Te wdwowy ,ktore tak cię martwią mają mniejsze emerytury od Twojej babci.Ale mam też dla Ciebie dobrą wiadomość.Kolejna ustawa ,ktora jest już złożona w Sejmie zmniejszy emeryturę Twojej Babci bo Dziadek idąc od Lenino służył w LWP i kroczył z Armią Czerwoną, a to jest kolejny krok społecznej sprawiedliwości.A więc sorry........

 3. 3
  +27
  ~ Tiinn
  Czwartek, 10.08

  Ciekawe kiedy my jako społeczeństwo będziemy mieli możliwość walki o odszkodowania za życie w czasach szkodliwego dla całego społeczeństwa złodziejskiego "PO-PISU"...

 4. 4
  +14
  ~ Weto
  Czwartek, 10.08

  A ja i podobni do mnie muszą żyć z najniższych emerytur i rent i byli ponizani za PRL. Kto wie może przez tych co teraz płaczą że im zabierają lub obniżają. Mogli być ludźmi ale woleli być h.

 5. 5
  +15
  ~ xxx
  Czwartek, 10.08

  A ironią tej ustawy jest to, że jak ktoś przez całe życie był w MO i pałował solidarność, to jemu emerytury nie obniżą

 6. 6
  +1
  ~ Emeryt
  Czwartek, 10.08

  Napisz prosze jak i przez kogo byłeś poniżany w PRL. Ile znasz osób którym zmniejszono emetytury i jak doprowadzili do tego że teraz masz taką niską.Komu jeszcze chcesz zabrać żołnierzom,nauczycielom,kolejarzom,pocztowcom i innym ktorzy żyli w PRL i teraz mają większą od Ciebie bo na pewno byli.......

 7. 7
  +4
  ~ WON!
  Czwartek, 10.08

  Kwiiiiiiiiii.....

 8. 8
  +18
  ~ bugi
  Czwartek, 10.08

  do sb szli ochotnicy, pchali się tam do tej służby by robić karierę, zarabiac lepsza kase dzisiaj ubecy leża często krzyżem w kosciele , znam takich, tyle tylko że dlaczego wtedy nie mysleli idąc do tej zbrodniczej instytucji? eldorado- paradise to był argument, wtedy nie wierzyli w Boga?, na emeryturze olśnienie, łajdacy i tylko tyle ja sie tam nie pchałem więc mam czyste sumienie a ci co uczestniczyli w mordach, biciu, katowaniu, poniżaniu , niech poczuję sparawiedliwosc,

 9. 9
  +14
  ~ luki
  Czwartek, 10.08

  To ile te sekretarki, telefonistki, pracownice biura paszportów musiały dostawac kasy od panstwa.Skoro chca sie odwoływac.

 10. 10
  +3
  ~ Polak Mały
  Czwartek, 10.08

  Taka ustawa w roku 1990 i dziś pan Osik by nie płakał. Wyrobiłby emeryturę w Wolnej Polsce byłoby inaczej. Ale jak my wracamy normalność prawie 30 lat "po upadku komuny" to są takie kwiatki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1630349159241