Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ustawa dezubekizacyjna w Elblągu. "Jesteśmy przygotowani na długą batalię w sądzie"

10.08.2017, 10:00:38 Rozmiar tekstu: A A A
Ustawa dezubekizacyjna w Elblągu. "Jesteśmy przygotowani na długą batalię w sądzie"

Byli funkcjonariusze objęci tzw. ustawą dezubekizacyjną nie zamierzają się godzić z drastycznymi obniżkami rent i emerytur. O zachowanie dotychczasowych świadczeń chcą walczyć na drodze sądowej. - W Elblągu, tylko do naszego stowarzyszenia, należy 80 osób, które ta ustawa dotknie. Wśród nich tak naprawdę nie ma tych, których należy dekomunizować. Są natomiast policjanci, którzy służyli 15,20 lat, kobiety, które pracowały jako sekretarki, telefonistki czy 90-letnie wdowy po funkcjonariuszach. Z tego, co mi wiadomo, 99 procent z nich odwoła się od decyzji o obniżeniu emerytur - mówi Marek Osik ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło w Elblągu, były komendant policji w Elblągu.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna przewiduje, że byłym funkcjonariuszom, którzy w latach 1944 - 1990, "służyli na rzecz totalitarnego państwa" obniżone zostaną renty i emerytury. Jak wyliczył Instytut Pamięci Narodowej, może to dotyczyć około 50 tysięcy osób. Na mocy ustawy, od października 2017 roku, ich świadczenia nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Każda z osób objętych nowymi przepisami otrzyma decyzję w sprawie obniżenia świadczenia - te już spływają. Od takiej decyzji przysługuje jej odwołanie do sądu. Wielu byłych funkcjonariuszy zamierza z tego prawa skorzystać. 

Elbląskie koło liczy 400 osób, obliczyliśmy, że ustawa dotknie 80. To oczywiście nie wszyscy elblążanie, którzy zostaną objęci nowymi przepisami. Ich policzenie jest jednak trudne. Osoby, które de facto pracowały w tych służbach bezpieczeństwa, ale później nie pracowały już w policji, nie są członkami naszego stowarzyszenia. Nie mają z nami kontaktu, nie wiemy, ile ich jest. Do stowarzyszenia należą osoby, które przeważnie miały tylko kilku, kilkunastomiesięczny epizod w służbie przed 1990 rokiem. Są wśród nich sekretarki, telefonistki, pracownice biura paszportów, które później przepracowały jeszcze wiele, wiele lat. W mojej ocenie 99 procent osób objętych ustawą odwoła się do sądu. Na razie wszystkie osoby, które znam z naszego stowarzyszenia, które dostały decyzje, odwołują się od niej. Nie znam przypadku, aby ktoś tego zaniechał

- mówi Marek Osik. 

Jesteśmy przygotowani na długoletnią walkę przed sadem. To, że to jet niekonstytucyjna ustawa nikt nie ma wątpliwości, nie ma żadnej opinii, która uznałaby, że to jest konstytucyjne. Droga sądowa jest w tej chwili jedną. Dopiero gdy ją się przejdzie, można dochodzić swoich praw przed Trybunałem w Strasburgu. Wszyscy o tym wiedza, przygotowują się do tego

- dodaje były komendant elbląskiej policji.

Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych, która zrzesza również SEiRP, powołał Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ds. obywatelskiej ustawy o zmianie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz komitety protestacyjne, które funkcjonują we wszystkich województwach. Ich celem jest odwrócenie zaplanowanych przez rząd zmian w systemie świadczeń, a także pomoc byłym funkcjonariuszom, między innymi w składaniu odwołań od decyzji o zmniejszeniu renty czy emerytury.

Również w stowarzyszeniu SEiRP, zarówno na szczeblu wojewódzkim w Olsztynie, jak i we wszystkich kołach byli funkcjonariusze i ich rodziny znajdą pomoc przy składaniu odwołań, przygotowywaniu ich, czy niezbędne informacje. Pomoc na pewno zintensyfikujemy jeszcze na początku września, wtedy planujemy też spotkania między innymi: komitetu inicjatywy ustawodawczej - zapewnia przedstawiciel elbląskiego koła stowarzyszenia.

Więcej informacji na temat działań SEiRP znajdziemy tu.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +37
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 10.08

  No sorry ale kij ma dwa końce! Zacytuję są tam również "... 90-letnie wdowy po funkcjonariuszach...." rozumiem, że dostają kilkutysięczną emeryturę? Czy się mylę?! Pytanie pierwsze skąd wiadomo jaki był ich udział w tamtych latach ich mężów w funkcjonowaniu SB i tak dalej..., a drugie moja babcia prawie 90 letnia emerytka po żołnierzu, który przeszedł front od Lenino do Berlina dostaje z wszystkimi dodatkami 1600 zł.......uczciwe to jest ?

 2. 2
  --25
  ~ Emeryt
  Czwartek, 10.08

  Szanowny Kolego Kacie.Te wdwowy ,ktore tak cię martwią mają mniejsze emerytury od Twojej babci.Ale mam też dla Ciebie dobrą wiadomość.Kolejna ustawa ,ktora jest już złożona w Sejmie zmniejszy emeryturę Twojej Babci bo Dziadek idąc od Lenino służył w LWP i kroczył z Armią Czerwoną, a to jest kolejny krok społecznej sprawiedliwości.A więc sorry........

 3. 3
  +27
  ~ Tiinn
  Czwartek, 10.08

  Ciekawe kiedy my jako społeczeństwo będziemy mieli możliwość walki o odszkodowania za życie w czasach szkodliwego dla całego społeczeństwa złodziejskiego "PO-PISU"...

 4. 4
  +14
  ~ Weto
  Czwartek, 10.08

  A ja i podobni do mnie muszą żyć z najniższych emerytur i rent i byli ponizani za PRL. Kto wie może przez tych co teraz płaczą że im zabierają lub obniżają. Mogli być ludźmi ale woleli być h.

 5. 5
  +15
  ~ xxx
  Czwartek, 10.08

  A ironią tej ustawy jest to, że jak ktoś przez całe życie był w MO i pałował solidarność, to jemu emerytury nie obniżą

 6. 6
  +1
  ~ Emeryt
  Czwartek, 10.08

  Napisz prosze jak i przez kogo byłeś poniżany w PRL. Ile znasz osób którym zmniejszono emetytury i jak doprowadzili do tego że teraz masz taką niską.Komu jeszcze chcesz zabrać żołnierzom,nauczycielom,kolejarzom,pocztowcom i innym ktorzy żyli w PRL i teraz mają większą od Ciebie bo na pewno byli.......

 7. 7
  +4
  ~ WON!
  Czwartek, 10.08

  Kwiiiiiiiiii.....

 8. 8
  +18
  ~ bugi
  Czwartek, 10.08

  do sb szli ochotnicy, pchali się tam do tej służby by robić karierę, zarabiac lepsza kase dzisiaj ubecy leża często krzyżem w kosciele , znam takich, tyle tylko że dlaczego wtedy nie mysleli idąc do tej zbrodniczej instytucji? eldorado- paradise to był argument, wtedy nie wierzyli w Boga?, na emeryturze olśnienie, łajdacy i tylko tyle ja sie tam nie pchałem więc mam czyste sumienie a ci co uczestniczyli w mordach, biciu, katowaniu, poniżaniu , niech poczuję sparawiedliwosc,

 9. 9
  +14
  ~ luki
  Czwartek, 10.08

  To ile te sekretarki, telefonistki, pracownice biura paszportów musiały dostawac kasy od panstwa.Skoro chca sie odwoływac.

 10. 10
  +3
  ~ Polak Mały
  Czwartek, 10.08

  Taka ustawa w roku 1990 i dziś pan Osik by nie płakał. Wyrobiłby emeryturę w Wolnej Polsce byłoby inaczej. Ale jak my wracamy normalność prawie 30 lat "po upadku komuny" to są takie kwiatki.

 11. 11
  +2
  ~ SERP
  Czwartek, 10.08

  Proponuję zakończyć te dewagacje na temat kto i ile ma emerytury. To prowadzi tylko do kolejnej fali nienawiści. Wybór miejsca pracy / slużby to indywidualna decyzja osoby. Moim zdaniem jeżeli Państwo przyznało pracownikowi prawo do świadczenia to powinno się z tej umowy wywiązać.

 12. 12
  +16
  ~ emeryt
  Czwartek, 10.08

  Dlaczego wypowiadacie sie nie znając tej ustawy ,nie czytając ze zrozumieniem artykułu i obrażając innych ludzi w tym katolików.W 2009 roku za PO uchwalono ustawę ktora zmniejszała emerytury za lata do 1990 i TK uznał że była zgodna z konstytucją.Ta natomiast nie jest i głownie dotyczy osób które po 1990 służyły w Policji,Straży Granicznej,Żandarmerii,BOR i innych służbach z których tak jesteśmy dumni i mamy do w sonażach nich tak wielkie zaufanie .Ustawa jest zwykłą represją i stosuje odpowiedzialność zbiorową .Chcecie żeby kiedyś was tak potraktowano.

 13. 13
  +5
  ~ Adam.
  Czwartek, 10.08

  Drogie info.elblag Po przeczytaniu takiego artykulu jak powyzej, odnoszę wrazenie ze tylko biedne telefonistki i sekretarki sa poszkodowane w tej sprawie. Wiem ze mlodszy odbiorca nie do konca orientuje sie czym byla sluzba W SB (wczesniej UB) . Gra idzie o bardzo duze pieniadze dlatego trzeba troszke poplakac i pokazac jacy ci ludzie sa teraz biedni. Jak ktos sie na ochotnika zglosil do takiej sluby no to co mozna o nim myslec?

 14. 14
  +8
  ~ Złodziej krzyczy łapać złodzie
  Czwartek, 10.08

  "służyli na rzecz totalitarnego państwa". A więc w Polsce (PRL) czyli w państwie, które było członkiem ONZ i było uznawane przez ponad 180 państw-członków ONZ. Państwo PiS mówi o "totalitarnym państwie" a jednocześnie stosuję hitlerowską zasadę odpowiedzialności zbiorowej - "lepiej zastrzelić 11 ludzi, w tym winnego" niż szukać sprawcy. Dla Państwa PiS nie istnieje konstytucyjna zasada odpowiedzialności indywidualnej, nie istnieje zasada "lex non retro agit", nie znane jest Konstytucją gwarantowane poszanowanie praw nabytych. Państwo PiS cofa prawo o 73 lata -, by zaspokoić swoją żądzę odwetu i betonowego (moherowego) elektoratu pod auspicjami TV Trwam i Radia Maryja. Dr Joseph Goebbels, prokurator Andriej Wyszyński, płk J. Światło i płk Różański turlają się w grobach ze śmiechu.

 15. 15
  0
  ~ emeryt
  Czwartek, 10.08

  Z tego co wiem to Pan Osik przesłużył w Policji 25 lat po 1990.Sprawdź nim coś napiszesz.Nie powiedział też że mu zmniejszają emeryturę bo tak nie jest.To że członkowie stowarzeszenie emerytów policyjnych którze nie są objęci ustawą pomagaja tym objętym ustawą represyjną to mam nadzieje nie jest zbrodnią i każde inne środowisko zawodowe zachowa się tak samo hak będzie potrzeba.pozdrawiam emerytów i służących policjantów.

 16. 16
  +19
  ~ Dreptak
  Czwartek, 10.08

  jak rozumiem, ustawa obejmie również PZPR-owskiego prokuratora Piotrowicza, oskarżającego opozycjonistów w stanie wojennym;

 17. 17
  +10
  ~ Gość
  Czwartek, 10.08

  Uważam, że ta ustawa jest krzywdząca. Dlaczego nie wszczyna się śledztw przeciwko zbrodniarzom, tylko wrzuca wszystkich do jednego worka? I to nie zważając ile czasu służył w SB i co tam robił? Niektórzy byli zawieszeni tylko na etacie i nie przepracowali w SB ani jednego dnia bo pracowali w MO lub byli na szkole oficerskiej MO. Większość z funkcjonariuszy SB ( a przypominam, że wtedy nie było pracowników cywilnych) zajmowała stanowiska typowo pomocnicze w administracji (sekretarki, maszynistki, pracownicy łączności i poczty specjalnej, dochodzeniowcy, biuro paszportowe itp.). Teraz decyzję podejmuje IPN i wskazuje, komu Zakład Emerytalno-Rentowy ma obniżyć emeryturę, a komu nie. I stosuje sobie tylko znane kryteria i interpretacje, z których nikomu nie musi się tłumaczyć.

 18. 18
  --1
  ~ gutek
  Czwartek, 10.08

  Tia wszyscy w łączności pracowali

 19. 19
  +14
  ~ Gość
  Czwartek, 10.08

  Nie wszyscy pracowali w łączności, ale to jest w aktach osobowych oraz innych dokumentach, które ma IPN. Wystarczy chcieć i być obiektywnym. Poza tym, kryminaliści siedzący w pudle mają naliczone po 0,7% do emerytury, czyli jak naliczano wcześniej za lata służby w SB. Teraz obojętnie ile czasu służył w Policji, za każdy rok służby w wolnej Polsce ma naliczane 0%. Zakładając, że ktoś służył 25 lat w Policji i jeden rok lub więcej w SB to przynajmniej za 25 lat w Policji powinien mieć zapłacone normalnie. A teraz to się nie liczy. To co? Teraz wszyscy są szpiegami i zdrajcami, którzy działają na rzecz Rosji? To jest jakieś mało poważne. A co z profesorami, którzy pomagali aparatczykom uzyskać wyższe wykształcenie a teraz są przy władzy? A co z tymi, którzy pracowali na rzecz PRL-u?

 20. 20
  +13
  ~ Drogi Adamie
  Czwartek, 10.08

  Na pewno masz trochę racji tylko w tym problem że te telefonistki służyły w milicji,ustawa obejmuje żołnierzy WOP,WSW,Funkcjonariuszy BOR a więc nie SB i zabiera im emerytury wypracowane po 1990 w w III RP.Te wypracowane do 1990 zostały już zmniejszone w 2009.jezeli masz tyle lat na ile się powołujesz to to zrozumiesz.

 21. 21
  +8
  ~ gośćxxx
  Czwartek, 10.08

  Ta represyjna, niezgodna z konstytucją, pisowska ustawa dotyczy w znakomitej części ludzi, którzy pracowali w policji po 1990 r.a wcześniej zaczynali służbę w sb i innych formacjach wymienionych w ustawie. Ci ludzie przeszli ustaloną wtedy przez Państwo weryfikację i tylko dlatego mogli nadal pełnić służbę w Policji, UOP, Straży Granicznej czy innych służbach. Pisowska ustawa odbiera tym ludziom prawa nabyte, zeszmaca, pokazuje że w naszym kraju nie liczy się prawo a wola większości. Za chwilę MON zrobi to samo z żołnierzami w stanie spoczynku, wdowami po żołnierzach LWP itp. Proponuję jeszcze np. pozabierać wszystkim tytuły naukowe uzyskane w latach PRL / właściwie zwolennicy pisu powinni sami się ich zrzekać /. Normalność kiedyś wróci. Wytrzymajcie.

 22. 22
  +12
  ~ Witek
  Czwartek, 10.08

  Szkoda ,że ustawą nie są objęci tajni współpracownicy służb bezpieczeństwa ,bo dopiero byłby jazgot w mieście gdzie co drugi w tamtych czasach był kapusiem !

 23. 23
  --8
  ~ mayk
  Czwartek, 10.08

  Gum im jeszcze dać na plecy

 24. 24
  --6
  ~ Adam
  Czwartek, 10.08

  Witam ponownie. Niestety, nad czym ubolewam, nie ma na swiecie 100% uczciwego prawa idealnego. Ta ustawa tez nie jest idealna. Napisales, ze ta ustawa odbiera emerytury funkcjonariuszom innych sluzb, ale nalezy zaznaczyc ze tylko w przypadku gdy wczesniej sluzyli w SB. Zdajemy sobie chyba sprawe z tego ile jest ofiar tego systemu. Nikt nie byl przymuszony do sluzby w tej formacji, a motywacja. To ze dzis ofiary czesto spotykaja swych oprawcow na ulicy, to to jest przerazajace. Szanuje poglady kazdego i nie zamierzam sie klocic. Mam takie zdanie . Wszystkim czy za czy przeciw zycze zdrowia i milego dnia. Pozdrawiam.

 25. 25
  +9
  ~ Karol 1950
  Czwartek, 10.08

  Te opluwanie PRLu i jego służb jest niesprawiedliwe. Bo po pierwsze nie tylko walka z tamtą opozycja te służby się zajmowały. Zajmowały się też zabezpieczeniem interesów państwa i jego gospodarki również. A przecież wszystkie służby takowe na całym świecie robią to samo obecne w naszej obecnej ojczyźnie też. Opozycja to był margines. Mo oprócz "palowania Solidarności" zajmowała się głównie ściganiem zwykłych złodziei, przestępców gospodarczych, morderców kryminalnych, oraz innych jak chociażby "damskich bokserów". Obecna ustawa jest po prostu zwykłą zemstą polityczną z jednej strony z drugiej zaś tematem zastępczym.

 26. 26
  +9
  ~ jan-49
  Czwartek, 10.08

  wszyscy sie zdziwia jak za 20-30 lat by sie jakby zamienili kapitalizm na cos innego i zabiora emrytury teraz pracujacym policjantom i zolnierzom to tez bedzie sprawiedliwosc dziejowa? przeciez tamci milicjanci oficerowie innych sluzb pracowali dla tego kraju i nie powinno sie im niczego odbierac prawo nie moze dzialac wstecz jak im zabiora to zloza pozem w trybunale miedzynarodowym i sprawe wygraja juz raz macierewicz zwolnil oficerow sluzb scecjalnych i sprawe wygrali dostali jeszcze wysokie odszkodowania ALE O TYM FAKCIE JUZ ZAPOMNIANO POINFORMOWAC OBYWATELI i tak samo bedzie i tym razem podatnicy zaplaca za glupote rzadzacych

 27. 27
  +10
  ~ Do Adama
  Czwartek, 10.08

  Dziękuje za Twoj komentarz , ale musze Cię jednak wyprowadzić z błędu. To że nazwali ustawę dezubekizacyjna nie znaczy że dotyczy funcjonariuszy tej służby.Właśnie dlatego jest tak niesprawiedliwa że Ci funkcjonariusze SG(WOP)Żandarmerii(WSW),BOR ,Policji a wczesniej Milicji (wydz .łączności) nie przesłużyli nawet jednego dnia w SB. Po prostu te służby zostały przez tą ustawę zrównane z SB.Tysiące nie przepracowały jednego dnia w SB.stąd dramat tych ludzi.pozdrawiam.

 28. 28
  --1
  ~ jurek w.
  Czwartek, 10.08

  Trzeba mieć dobre samopoczucie ! 15 - 20 lat służby, najczęściej za biurkiem w ciepełku, przy kawie czy herbacie. Gość na rusztowaniu w mrozie i upale harując musi pracować min. 45 lat. A służba ? np. Ratownicy Medyczni dzień, noc, święta, zima lato, piętra, nosze, pijacy, agresywni "obywatele" mają przywileje -nie, to też "Służba" do 65 roku i to tylko dzięki PiS, bo inaczej w wieku 66 lat znosili by 100 kg chłopa z IV piętra w zimowym ubraniu. Pytanie ile niedziel, Świąt i Sylwestrów Pan Osik przepracował ? Likwidacja wszystkich przywilejów to jest wyjście

 29. 29
  --1
  ~ elblązanin
  Czwartek, 10.08

  Pan Osik jak jego tatuś mjr. Osik z LWP to komuchy Rysiek jego tatuś w stanie wojennym był aktywnym członkiem grup operacyjnych

 30. 30
  +4
  ~ rejtan
  Czwartek, 10.08

  a tu jednego h,a poje..ło bo w rodzinach różnie bywało!!! w mojej rodzinie mój stryj z Wołynia w 39 roku był wywieziony na Kołymę póżniej z Andersem poszedł przez Persję[Iran do Angli i walczył w 308 dywizjonie.Mój ojciec z rodzicami został zesłany w 1940 roku na Syberię mieli 15 minut na opuszczenie swojego majątku,Wywieżli ich do Kazachstanu dziadek tam zmarł z głodu i chorób,ojca mego następnie wzieli do kopalni na Uralu po nzerwaniu kacapów stosunków z rządem Londyńskim.uciekł z kopalni i załapał sie do I brygady pancernej im. Bohaterów Westerplate doszedł do Łaby w 1946 roku był zdemobilizowany .Nie mógł wrócic do domu bo Wołyń za ***li kacapy!!! zamieszkał w Malborku ,jego brat nie wrócił z Anglii do ojczyzny i dzieki Bogu bo by zginął w ubeckich więzieniach!!!!!!!!!!!!!!

 31. 31
  --4
  ~ bobo
  Czwartek, 10.08

  Bardzo dobra ustawa. Ci co się czują poszkodowani mają prawo się odwołać. IPN będzie miał więcej pracy i bardzo dobrze.

 32. 32
  --4
  ~ JASNOWIDZ
  Czwartek, 10.08

  Ja uważam ,że tym co tak płaczą ,że im zabiorą wygórowane emerytury powinni wystąpić do ministerstwa finansów o dodatek za pałowanie , A TEGO DODATKU NIE MAJĄ . a winnie mieć .za uciążliwą pracę .

 33. 33
  +14
  ~ Gówno PiS jest gówniejsze ?
  Czwartek, 10.08

  PiS-owcy, a co z deubekizacją waszych szeregów ? - Maciej Łopiński (w PZPR od 1971); Wojciech Jasiński (w PZPR od 1971); prokurator Andrzej Kryże (do 1990 w PZPR); prokurator Stanisław Piotrowicz (w PZPR od 1978); Marcin Wolski - szef Komitetu Zakładowego PZPR w Radiokomitecie, Jan Pietrzak - członek PZPR i absolwent ANS przy KC PZPR. A co z: Leonard Krasulski - sfałszowany życiorys, oszustwo w kwestii wykształcenia, kradzież mienia wojskowego, jazda po alkoholu /- / -; PiS-owcy do dzieła !

 34. 34
  +7
  ~ Do elblążanina
  Czwartek, 10.08

  Jesteś najlepszym przykładem jak nisko może człowiek upaść i jakich argumentów używać.obrażając innych wystawiasz sam sobie świadectwo.współczuje tobie i twojej rodzinie.twój tatuś musi być z ciebie dumny tylko dzieci żal jak je masz.....

 35. 35
  0
  ~ hgty
  Czwartek, 10.08

  http://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/4494

 36. 36
  0
  ~ hgty
  Czwartek, 10.08

  Lata służby byłego Komendanta W okresie 02.08.1988-30.09.1989 służba w MO.

 37. 37
  +13
  ~ Przesmiewca
  Piątek, 11.08

  czy w tym kraju ktoś się może w końcu k..wa zająć budową gospodarki???!!! czy tylko będziemy siedzieć i grzebać w papierach co kto robił 50, 30, 20 lat temu??? od tego jest ten rząd??? w d....pie mam kto gdzie pracował w 1967r.! mnie interesuje, kiedy będę miał autostrady przez cały kraj z dojazdowymi drogami szybkiego ruchu! Co ten rząd zrobił dla ludzi do tej pory??? Oprócz opluwania opozycji, wyzywania wszystkich od SBków i zdradzieckich mord, rozdawania za darmo moich pieniędzy byle patolowi, awanturowania się o historię sprzed 50 lat, obsadzenia swoimi kolesiami wszystkich stanowisk w spółkach skarbu państwa, pompowaniu maga-biznesmena z torunia, dla kraju nie zrobił kompletnie NIC!

 38. 38
  --8
  ~ mietek
  Piątek, 11.08

  Zabierać i nie pytać a esesmsmanom też dawano emerytur.

 39. 39
  --5
  ~ anty komunista
  Piątek, 11.08

  Do budy ZOMOwcy i reprezentanci zgniłego komunistycznego łajna. Pozbawić ich wszelkich uposażeń !

 40. 40
  --7
  ~ Vrain
  Piątek, 11.08

  Wzruszające ;] Pracowali dla organizacji przestępczej służącej okupantowi, więc niech się cieszą, że nie dryndają na latarni i w ogóle mają jakieś świadczenia ze środków wypracowanych przez Polaków i to często własne ofiary oraz ich dzieci.

 41. 41
  +6
  ~ Mietku, Vrain i ich koledzy
  Piątek, 11.08

  Widać że prawdziwi z was Polacy, katolicy i prawdziwi obywatele lepszego sortu.wasze podniosłe myśli wyrażane tą wspaniałą polszczyzną , przepełnione patriotyzmem wzbudzają tylko podziw dla waszych poglądów.jestem pod wrażeniem .prawdziwi bohaterzy, ale chyba sami nawet się nie szanujecie bo nie wiecie co to takiego.współczuje.

 42. 42
  +6
  ~ EuPi
  Sobota, 12.08

  "służyli na rzecz totalitarnego państwa" - przestroga dla tych co dzis służą na rzecz totalitarnego kaczyzmu! Pomyślcie o tym policjanci jeżeli chcecie byc nadgorliwi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.