Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mobbing w elbląskim Ratuszu? Urzędnik i kandydat na posła pozywa prezydenta Wróblewskiego (aktualizacja - oświadczenie)

26.09.2023, 12:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mobbing w elbląskim Ratuszu? Urzędnik i kandydat na posła pozywa prezydenta Wróblewskiego (aktualizacja - oświadczenie)
Fot. Agnieszka Klatt
REKLAMA

Działania podejmowane przez pana prezydenta odbieram jako szykanowanie w związku z kandydowaniem do Sejmu, a także jako naruszenie praw pracowniczych - mówi Paweł Rodziewicz. Kandydat Nowej Lewicy i rzecznik konsumentów złożył do sądu pozew w tej sprawie. Zarzuca Witoldowi Wróblewskiemu mobbing i domaga się odszkodowania w wysokości 10 tys. zł.

 

 

Konflikt między prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim a kandydatem do Sejmu Nowej Lewicy Pawłem Rodziewiczem zdaje się narastać. Dziś (26 września) do elbląskiego sądu pracy trafił wniosek w sprawie o mobbing. Zdaniem Rodziewicza (od kilku lat jest on zatrudniony w urzędzie, na stanowisku Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Elblągu) jest on szykanowany przez pracodawcę, czyli prezydenta Wróblewskiego.

 

 

 

Doszło do sytuacji, w której pan prezydent zupełnie bezpodstawnie wszczął wobec mnie dwa postępowania dyscyplinarne i oba te postępowania zakończyły się nałożeniem na mnie kary dyscyplinarnej. Pan prezydent, mając świadomość tego, że jako rzecznik mam bardzo dużo pracy, dołożył mi dodatkowej pracy w postaci polecenia służbowego sporządzania cotygodniowych raportów z mojej działalności. Takie działania podejmowane przez prezydenta odbieram jako szykanowanie w związku z kandydowaniem do Sejmu, a także jako naruszenie praw pracowniczych. W związku z tym zdecydowałem się złożyć pozew o mobbing

 

 

- mówił dziś Paweł Rodziewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

 

 

 

Przypomnijmy. Przyczyną sporu, zdaniem rzecznika jest fakt, że nie poinformował on prezydenta o tym, że startuje w wyborach parlamentarnych. To miało skutkować karą dyscyplinarną dla Rodziewicza i złożeniem przez niego zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Elbląga. Więcej na ten temat pisaliśmy 13 września, TUTAJ. Od tamtej pory minęły niecałe dwa tygodnie, jednak w aktach miejskiego rzecznika konsumentów pojawiła się już druga kara dyscyplinarna - tym razem nagana.

 

 

 

Pierwsze postępowanie dyscyplinarne dotyczyło wyjścia osobistego, które w moim mniemaniu przebiegło zgodnie z regulaminem pracy oraz obowiązującym w Urzędzie Miejskim w Elblągu zwyczajem. Drugie zaś dotyczyło wyjścia służbowego, na inaugurację Dnia Seniora. W uzasadnieniu tej kary zamieszczono, że jest to poza zakresem obowiązków rzecznika. Dziwi fakt, że wszelkie te szykany wobec mnie dotyczą spraw, które wcześniej miały już miejsce. Od początku mojego funkcjonowania, jako miejski rzecznik konsumentów, współpracowałem z seniorami, jako grupą, która wymaga szczególnego wsparcia. Wielokrotnie brałem udział w różnych wydarzeniach związanych z seniorami, targach, dniach seniora, chodziłem na różnego rodzaju wykłady czy prelekcje. Przez 5 lat nikt nie miał zastrzeżeń do mojej pracy i wykonywania przeze mnie obowiązków służbowych i dopiero teraz takie zastrzeżenia się pojawiają i taka jest reakcja pracodawcy

 

- podkreślił Paweł Rodziewicz.

 

 

 

Podczas dzisiejszej konferencji kandydat Nowej Lewicy odniósł się również oświadczenia prezydenta Elbląga z 13 września. Witold Wróblewski przekonywał w nim, że kara dyscyplinarna nie ma nic wspólnego, z udziałem Pawła Rodziewicza w wyborach. Dodał również, że: "Urząd i jego pracownicy powinni w swojej pracy zachować apolityczność. Jako przełożony, w trosce o sprawne funkcjonowanie Urzędu, mam prawo zapytać o plany związane z prowadzeniem kampanii wyborczej oraz o to, jaki wpływ będzie miało ewentualne uzyskanie mandatu posła na dalsze pełnienie funkcji Miejskiego Rzecznika Konsumentów".

 

 

 

O kwestii apolityczności funkcjonowania biura rzecznika konsumenta, miałem już okazję kiedyś rozmawiać z panem prezydentem. (...). Zapewniałem pana prezydenta, co do najwyższych standardów apolityczności stanowiska miejskiego rzecznika konsumentów. Zapewniam również państwa, że wszyscy kliencie miejskiego biura rzecznika konsumentów są traktowani jednakowo, niezależnie od swoich poglądów politycznych, płci, wyznania, czy orientacji seksualnej. Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Elblągu jest apolityczne

 

- podokreślił Rodziewicz.

 

 

 

AKTUALIZACJA:

 

 

 

"Oświadczenie Prezydent Elbląga Witolda Wróblewskiego:

 

 


W związku z informacją o złożeniu pozwu przez Pana Pawła Rodziewicza o rzekomy mobbing raz jeszcze pragnę podkreślić, że zarzuty te są bezpodstawne. Podtrzymuję swoje stanowisko, że działania Pana Pawła Rodziewicza, pełniącego funkcję Miejskiego Rzecznika Konsumentów, służą jedynie zwiększeniu rozgłosu kandydata do Sejmu w trwającej kampanii wyborczej. 

 


Jak już informowałem kary, które otrzymał Pan Paweł Rodziewicz, wynikają z nieprzestrzegania ustalonej organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Dziwi jednocześnie, że prawnik nie zna regulaminu pracy i notorycznie go łamie. 5 września 2023 roku Pan Paweł Rodziewicz bez zgody pracodawcy  z przyczyn osobistych opuścił miejsce pracy. 11 września br.  natomiast zadeklarował wyjście służbowe na Inaugurację Dni Seniora, podczas gdy jego udział w tym wydarzeniu nie wynikał z zakresu obowiązków Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Te zadania należą do Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów. Zadeklarowane wyjście służbowe Pana  Rodziewicza nie ma więc racjonalnego i prawnego uzasadnienia. Wykonywanie prac innych niż służbowe lub prac, które nie zostały zlecone przez przełożonych jest naruszeniem obowiązków pracowniczych.  Dotyczy to każdego pracownika. Warto podkreślić, że Pan  Paweł Rodziewicz miał tego świadomość skoro  po wysłuchaniu, przed nałożeniem kary prosił o potwierdzenie zaproszenia go do udziału w Dniach Seniora przez Przewodniczącą Elbląskiej Rady Seniora, choć takiego zaproszenia nigdy nie było. 

 


Pragnę jednocześnie zaznaczyć, że zakres obowiązków Miejskiego Rzecznika Konsumentów nie zmienił się. W związku jednak z wielokrotnym naruszeniem dyscypliny pracy Miejskiego Rzecznika Konsumentów wprowadzono obowiązek cotygodniowego raportowania  wykonywanych obowiązków pracowniczych, co nie ma żadnego związku z jego kandydowaniem do Sejmu. 
Nie wiem również co miał na myśli Pan Paweł Rodziewicz mówiąc o polubownym zakończeniu sporu. Czy w jego ocenie  jest to zażądanie ode mnie wpłaty 10.000 zł,  w ciągu 14 dni na rzecz swojej kampanii wyborczej oraz zamieszczenie przeprosin na stronie Urzędu Miejskiego, pod groźbą skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego? 

 


Pragnę jednocześnie poinformować, że złożone zostało zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Pana Pawła Rodziewicza przestępstw określonych w art. 191 §1 kk oraz art. 270 §1 kk. Dotyczą one kierowania wobec mnie bezprawnych gróźb spowodowania postępowania karnego w celu zmuszenia mnie do spełnienia jego żądań  oraz  odstąpienia od egzekwowania wobec niego przestrzegania dyscypliny pracy, a także potwierdzenia nieprawdy w dokumentacji pracowniczej."

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ Brawo
  Wtorek, 26.09

  No i chłopak ma reklamę! Wobec tego mimo ze za lewicą nie przepadam ale ma mój głos! I powodzenia bo warto!

 2. 2
  +32
  ~ Ann
  Wtorek, 26.09

  Dodatkowa praca w postaci raportów. Szok....

 3. 3
  +17
  ~ Wet
  Wtorek, 26.09

  Jeśli ktoś chce głosować na lewicę, to niech odda głos na pana rzecznika. Elblążanie macie szansę pogonić olsztyniankę Falej. Pamiętaj przy urnie.

 4. 4
  --6
  ~ pytam
  Wtorek, 26.09

  No i proszę nie trzeba tracić kasy na bilbordy, reklama leci. Tylko co Nas mieszkańców to interesuje, jak wygląda foto tego pana.Albo, ze ten pan toczy wojenkę ze swoim pracodawcom?

 5. 5
  +34
  ~ Bożena L.
  Wtorek, 26.09

  Czas rozwalić to Królestwo Wróblewskie.

 6. 6
  +10
  ~ dziwacy
  Wtorek, 26.09

  Chyba jesteście obaj siebie warci. Lewica zwodziła Wróblewskiego a na listę wpisała Rodziewicz. Witek poczuł się wydymany niczym Polska przez ukraińskiego komika.

 7. 7
  +27
  ~ Zgroza
  Wtorek, 26.09

  Boże co tam za obóz pracy dla psychicznie wytrzymałych??? A co na to lewicowi dygnitarze??? Ogólny słaby obraz metod mobbingowych! Jeżeli pracownicy czują się mobbingowani to niech sąd to oceni, będzie to wskazowką dla innych

 8. 8
  +23
  ~ piewszy na zgrupowaniu
  Wtorek, 26.09

  A jak Pana nie wybiorą,to bedzie ciężko,bo prezydent to mściwa bestia. Jak nie da rady załatwić formalnie,to może zniszczyć fizycznie np.poprzez niespodziewane potrącenie na przejściu dla pieszych.Proszę uważać bo Wielki Ptak lubi szaleć na harleyu.A tak ogólnie to zdrowia życzę i wygranej w sądzie.

 9. 9
  --15
  ~ kij
  Wtorek, 26.09

  Chyba temu panu bliżej do PiS niż do Lewicy?

 10. 10
  --11
  ~ kjm
  Wtorek, 26.09

  Czyżby na tym polegała strategia tego pana na indywidualny program wyborczy jako kandydata Lewicy do Sejmu?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2957410812378