Piątek, 30.09.2022, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wyspa Spichrzów, parki i ulice... Znamy plany inwestycyjne prezydenta na 2022 rok

16.11.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wyspa Spichrzów, parki i ulice... Znamy plany inwestycyjne prezydenta na 2022 rok
Fot. Archiwum redakcji

Ponad 62 mln zł Miasto zamierza w przyszłym roku przeznaczyć na inwestycje. Sporo z tych pieniędzy pójdzie na zadania drogowe. Jednak w planach są również np. rewitalizacja Wyspy Spichrzów i modernizacja kąpieliska przy ul. Spacerowej.
 

Znany jest już wstępny plan finansów miasta na przyszły rok. Budżet Elbląga 2022 wyniesie 748 574 069 zł. W jego projekcie dochody zaplanowano na poziomie 720 677 195 zł, a wydatki określono na 743 574 069 zł. Z tego 62 mln 374 tys. 157 zł ma zostać przeznaczonych na inwestycje - większość z zadań ma dofinansowanie zewnętrzne m.in. unijne. Na co dokładnie wydane zostaną te pieniądze? Sprawdzamy.
 

Podobnie jak w ostatnich latach, tak i w przyszłym roku, dużą część tej kwoty pochłoną zadania drogowe. W planach wydatków znajdziemy m.in. budowę pierwszego etapu ul. Wschodniej (ponad 4,8 mln zł), budowę połączenia drogowego ul. Lotniczej i ul. Akacjowej (2,2 ml zł), rozbudowę ulicy Sybiraków (4,1 mln zł), budowę połączenia ul. Związku Jaszczurczego z al. Grunwaldzką (1,5 mln zł), rozbudowę al. Jana Pawła II (900 tys. zł) i ul. 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego (1,3 mln zł), a także rewitalizację ul. Chopina wraz z naprawą drogi dojazdowej do ul. Królewieckiej 122A (480 tys. zł). W projekcie budżetu znajdziemy również budowę nowego połączenia drogowego wraz z budową mostu przez rzekę Elbląg - poprawa dostępności do węzła drogowego Elbląg Południe na skrzyżowaniu dróg S7 i S22 (1 mln zł).
 

1 mln zł Miasto zamierza przeznaczyć w 2022 r. na rozbudowę i modernizację portu w Elblągu, do 2024 r. wydatki na ten cel mają osiągnąć 26 mln zł. Kolejne pieniądze - 600 tys. zł - zaplanowano w przyszłorocznym budżecie na rozbudowę cmentarza Dębica. Przewidziano również rewitalizację elbląskich parków (łącznie w projekcie na 2022 r. ten cel przeznaczono 5,2 mln zł).
 

W projekcie znalazły się również inwestycje związane z oświatą. Zaplanowano wydatki na dokończenie budowy przedszkola i żłobka przy ul. Mielczarskiego (967 tys. zł), modernizację Zespołu Szkół Mechanicznych (1,5 mln zł) i przebudowę zaplecza sali gimnastycznej przy I LO (300 tys. zł).
 

Jednym z kosztowniejszych zadań, uwzględnionych w projekcie, jest terenu na Wyspie Spichrzów, przeznaczonego pod budowę biurowca z programu Fabryka (15 mln zł). 
 

W planach inwestycyjnych na przyszły rok znalazła się również rewitalizacja kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej (8 mln zł w 2022 r., całość ma zostać zrealizowana do 2028 r. i pochłonąć 50 mln zł.). To inwestycja, na którą elblążanie czekają od lat. Czy jej realizacja rozpocznie się w przyszłym roku? To jest najpewniej uzależnione od tego czy miastu uda się pozyskać dofinansowanie na ten cel, o co bezskutecznie stara się od kilku lat. 
 

Kolejne 0,5 mln zł w przyszłym roku Miasto chce wydać na prace na stadionie miejskiej przy ul. Agrykola, w tym budowę sanitariatu i remont kas. 
 

O tym, w jakiej formie ostatecznie zostanie przyjęty projekt budżetu, niebawem zdecydują radni.

Projekt budżetu na 2022 rok znajdziemy TUTAJ.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Cieciorka
  Wtorek, 16.11

  ...a jak zakończyła się sprawa z byłym dzierżawcą?

 2. 2
  +7
  ~ Ja też tu mieszkam
  Wtorek, 16.11

  Nie za dużo tych milionów na zatrudnionych przez samorząd? Może po prostu jest ich zbyt wielu?

 3. 3
  +10
  ~ mis
  Wtorek, 16.11

  1 milion w 22roku na rozbudowe portu to zart?czy moze przystan dla kajakow na rozbudowe portu juz teraz potrzebny conajmniej miliard albo wiecej

 4. 4
  +2
  ~ upadek
  Wtorek, 16.11

  nigdy z Elblągiem nie było tak zle jak za obecnie rządzących.Jaki rozwój , o jakim budowaniu tu mowa. Czerwona kartka i wypad.

 5. 5
  +8
  ~ Do_pomorskiego
  Wtorek, 16.11

  A czemu basenu nie mozna uznać za obiekt zabytkowy i w ten sposob pozyskać pieniędzy na rewitalizicję? Tylko nie gadajcie, że to zablokuje odbudowę, bo każdy kto był na naszej Starówce wie, że nasze wladze - mówiąc delikatnie - nie musza się trzymać wiernej rekonstrukcji Wystarczy retrowersja basenu :)

 6. 6
  +5
  ~ wpływ wyborów
  Wtorek, 16.11

  Radni przyjmą (pomachają ramionami) to co im Wróblewski nakaże a Antek go poprze. Gdyby chociarz to zrealizował. Zbliżają się wybory i aktywność "koalicji" rośnie. Byle to zrealizowali, to mam ich w poważaniu:)

 7. 7
  +4
  ~ budżet czy wydatki?
  Wtorek, 16.11

  Wróblewski za swoich rządów nie zdecyduje się na reformę biurokracji w UM i spółkach miejskich, a to obciąża mieszkańców w opłatach. Poza tym bieda z nędzą oraz Witek z Antkiem przez miasto pędzą. A pędzą na strychu.

 8. 8
  +5
  ~ Kolp
  Wtorek, 16.11

  Ble ble ble

 9. 9
  +10
  ~ malokolontent
  Wtorek, 16.11

  O inwestycjach to ciężko to mówić. Raczej jest to podtrzymanie i reanimacja/rewitalizacja dotychczasowego majątku miasta. Inwestycja to raczej coś nowego, mającego wpływ na dalszy rozwój miasta. Budowa nowych linii komunikacyjnych, ulic, uzbrajanie terenu pod zewnętrzne inwestycje i itp. Wyspa Spichrzów to inwestycja za pieniądze rządowe gdzie miasta wnosi kapitał w postaci ziemi. Jako inwestycyjny wydatek faktycznie możemy potraktować rozbudowę cmentarza.

 10. 10
  +5
  ~ Jak zwykle
  Wtorek, 16.11

  Stek obietnic, budowania w myśli. Gdyby budowali to co obiecali to Elbląg był by rajem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1546828746796