Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążan czeka 5 podwyżek. Prezydent Witold Wróblewski: Na Polskim Ładzie tracimy ok. 43 mln zł

03.11.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążan czeka 5 podwyżek. Prezydent Witold Wróblewski: Na Polskim Ładzie tracimy ok. 43 mln zł
Na najbliższej sesji stawać będą tzw. uchwały okołobudżetowe. Dzieje się to w kontekście proponowanych przez rząd zmian progu podatkowego z 8 na 30 tys. zł. W Elblągu na tzw. Polskim Ładzie tracimy ok. 43 mln zł. Odzyskujemy w formie subwencji ok. 19 mln zł, a więc zabiera się naszemu miastu 24 mln zł – podkreślił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas zwołanej dziś (3.11.) konferencji prasowej.
 
Prezydent Elbląga podkreślił, że ma to dużu wpływ na przyszłoroczny budżet naszego miasta. - Stoimy przed wyzwaniem spięcia finansowego budżetu i tego, co niesie – mówił.
 
 
W planach Ministerstwa mamy wpływy z podatku od osób prawnych o 2 mln zł większe, a to nie jest prawdą. Subwencji oświatowej mamy tyle samo, choć zaplanowano podwyżki dla nauczycieli. Co prawda otrzymaliśmy 27 mln zł na inwestycję, ale to nie bilansuje się ze środkami bieżącymi. Na to nakłada się sytuacja inflacyjna, ceny paliw i energii elektrycznej. Nie da się, patrząc na ogólny wzrost kosztów, spowodować aby nie miało to żadnego wpływu na wzrost cen miejskich usług i opłat
 
– wyjaśnia Witold Wróblewski.
 
Podczas jutrzejszej sesji RM radni zagłosują nad wprowadzeniem pięciu podwyżek. Dotyczyć one będą podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, opłat za odprowadzanie wód opadowych, biletów komunikacji miejskiej oraz opłat za parkowanie.
 
Jak zapewniał Prezydent Elbląga wzrost podatku od nieruchomości wiąże się z mniejszymi wpływami z tego podatku, a opłata za parkowanie, jest na tyle niewielka, że wciąż sytuuje Elbląg na dole rankingu wysokości takich opłat w polskich miastach.
 
 
Mamy wieloletnie umowy z przewoźnikami i w związku z droższymi kosztami paliw i energii chcą aneksować swoje umowy. Nie chcemy przerzucać kosztów tej energii, myślimy raczej, żeby była to jedynie rewaloryzacja opłat
 
– opowiadał Witold Wróblewski.
 
Opłata za przejazdy komunikacją miejską nie była zmieniana od 2013 roku. - Wydatki na komunikację to obecnie 33 mln zł. Na przyszły rok, w wyniku waloryzacji, będziemy musieli wydać 35 mln zł, o 2 mln więcej – mówił Artur Bartnik dyrektor ZKM. - Wszystko to bez zmian wozokilometrów i układu połączeń.
 
 
Od 2013 roku utrzymujemy cenę biletu jednorazowego, w 2018 została ona nawet obniżona. Teraz proponujemy podwyżkę z 2,80 zł na 3,20. Zmiany te nie dotykają biletów okresowych i uczniowskich. To rozsądna propozycja
 
– zapewniał Artur Bartnik.
 
Podwyżki mają dotyczyć także opłat za Strefę Płatnego Parkowania. - Opłata parkingowa też długo nie była ruszana – stwierdził Artur Bartnik. - Naszą propozycją jest zmiana tej opłaty ze 1,90 zł na 2,20. Szacujemy, że zmiany w biletach powinny nam dać około 1,2 mln lub 1,3 mln zł przychodu.
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Kryspin
  Środa, 03.11

  Nie wiem kto zyska na PiS-owskim ładzie. Najbiedniejsi? Im wszystko zabierze inflacja. Wiem - Eureka!!! Obajtek i kolesie z PiS. Im inflacja sprzyja. Dzisiaj czytałem, że zamówiono do siedziby Orlenu stoliki marmurowe z pozłacanymi nagani w kształcie greckich liter. Można? Można - kto bogatemu zabroni?

 2. 2
  --5
  ~ odiprofanumvulgus
  Środa, 03.11

  "Podniesiemy wam podatki i powiemy, że to przez pis." PO z Wróblewskim korzystają, że PIS (i PO, bo w pakiet klimatyczny wpakowało nas PO) dowalił nam jak jak jeszcze nigdy tego nie zrobił. Teraz PO z Wróblewskim dokłada od siebie i wskazuje palcem na PIS, że to oni, że im kazali. W Elblągu to przejdzie. Tu mieszkają głupi ludzie.

 3. 3
  +9
  ~ Bjjjj
  Środa, 03.11

  500+ i 14 ste emerytury juZ wychodzą bokiem hehe. Od 2022 roku obsługę i wypłatę 500+ przejmuje ZUS pisalndii już nie stać na pracownikow. Jak tam kasa z unii wstrzymana i bardzo dobrze ,proponuję zatrzymać dopłaty dla rolników oj pisiory by płakali jakby rolnicy strajkować zaczęli

 4. 4
  +8
  ~ Trusiek
  Środa, 03.11

  Traciliśmy i tracimy nie na nowym ładzie,ale na tym,że klej jest za mocny i trudno oderwać siedzenie...

 5. 5
  --1
  ~ Bezproblemowy
  Środa, 03.11

  do Kryspin - Proszę, czytaj wiarygodne źródła, to nie będziesz piep***ył farmazonów, razem z Witusiem i jego spółką... Nie powielaj fejków...

 6. 6
  +17
  ~ 100% elblążanin
  Środa, 03.11

  Rząd dokłada mieszkańcom podwyżki...... miasto krytykuje rząd...... i też funduje tym samym mieszkańcom podwyżki.... Gdzie tu logika..... gdzie tu troska o mieszkańców.....

 7. 7
  +13
  ~ Upadły Harlej
  Środa, 03.11

  a gdzie cięcia wydatków, szczególnie w oświacie przeżerającej 2/3 budżetu miasta? Nie stać nas na utrzymywanie sztucznych, fikcyjnych etatów w oświacie dla wpłatomatów KWWW i czas się za to zabrać.

 8. 8
  +4
  ~ RI
  Środa, 03.11

  A P.Bartnik swoje. Jakbyście jeszcze okroili tę biedną komunikację , to do czego jeszcze jesteście potrzebni?

 9. 9
  +19
  ~ Joanna,
  Środa, 03.11

  Komunikację miejską to wpierw naprawcie a nie podwyższacie opłaty za bilety. Zepsułem to naprawię - takie powinno brzmieć wasze motto. Człowiek stoi 40 minut i czeka na cokolwiek przyjedzie i się denerwuje na głupie zmiany ZKM-u.

 10. 10
  +12
  ~ Jak pech to pech
  Środa, 03.11

  Biedni ci Elblązanie nie dość ze PiS łupi to jeszcze nasi dokładają, podłość ludzka nie zna granic -:)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0591430664062