Piątek, 20.05.2022, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Podwyżek będzie więcej. W górę pójdzie również podatek od nieruchomości?

03.11.2021, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Podwyżek będzie więcej. W górę pójdzie również podatek od nieruchomości?

Zaproponowane przez prezydenta podwyżki będą jednymi z ważniejszych punktów sesji, które odbędzie się w najbliższy czwartek (4 listopada). Pisaliśmy już o planach zwyżki cen biletów komunikacji miejskiej i za korzystanie z płatnej strefy parkowania w mieście. To jednak nie wszystko. Radni będą głosowali również nad wprowadzeniem większego podatku od nieruchomości oraz stawek podatku od środków transportowych.

 

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wskazał maksymalne stawki podatku od nieruchomości. W ślad za tym obwieszczeniem proponujemy podwyższenie stawek podatku od nieruchomości na 2022 rok. Chcemy trochę zwiększyć nasze dochody w przyszłym roku, skutek finansowy z tytułu tej podwyżki to ok. 4,5 mln zł

 

- mówiła Rozalia Grynis, skarbniczka Miasta dziś (2 listopada) podczas komisji finansowo-budżetowej.

 

Skarbniczka dodała jednocześnie, że nie zaproponowano maksymalnej stawki, jak obecnie robi większość samorządów.  Podwyżka podatku nieruchomości, jeśli przegłosują ją radni, będzie kolejną, która dotknie większość mieszkańców. Więcej zapłacą zarówno właściciele mieszkań, jak i przedsiębiorcy. Jakie zmiany zaproponowano? W tym roku stawka m.in. za grunt, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza, wynosi 87 groszy/m2, zgodnie z propozycją w 2022 roku miałaby wzrosnąć do 96 gr/m2. (maksymalna stawka to 1,03 zł/m2). Z kolei za każdy metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnej w przyszłym roku trzeba będzie zapłacić 83 grosze (obecna stawka to 75 gr/m2), a budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza 24,92 zł (22,65 zł).
Przykładowo. Za 60-metrowe mieszkanie zapłacimy 49,8 zł, a za lokal pod działalność gospodarczą o tej samej wielkości 1 495,2 zł. 

 

 

To nie jedyna podwyżka, którą zajmą się elbląscy radni. Pod głosowanie poddany zostanie również projekt uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych.


 

Ostatnia podwyżka wszystkich tych stawek miała miejsce w 2013, w 2016 r. była zmiana jednej stawki, wynikająca z jej obniżenia przez ministra finansów. Przez te lata stawki nie były waloryzowane. Teraz chcemy je zwaloryzować, tak aby później nie było skokowego wzrostu

 

- dodała Rozalia Grynis.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ WETO
  Środa, 03.11

  Sobie obniżce pensje bo U M ratusz zamknięty. Pensję 100% bierzecie za co.

 2. 2
  +10
  ~ tfdsa
  Środa, 03.11

  Więc podwyżka będzie, bo rząd dał zielone światło podwyżkom. Fakt, wina pisu, ale ostatecznie kto decyduje o podwyżkach? W wyobraźni już widzę te komenty o tym, że to wszystko to kaczor, nie inny ptak.

 3. 3
  0
  ~ Witold Podwyżka
  Środa, 03.11

  Słowo honoru.

 4. 4
  +7
  ~ kek
  Środa, 03.11

  Złodziejstwo w biały dzień. Tak się teraz okrada ludzi.

 5. 5
  +6
  ~ Olo
  Środa, 03.11

  Co to za tytuł? "Podwyżek będzie więcej. W górę pójdzie również podatek od nieruchomości?" Po co ten znak zapytania na końcu? Wy się pytacie czytelników? To chyba wy jesteście od informowania. Czy może zwykły clickbait?

 6. 6
  +7
  ~ Ddek
  Środa, 03.11

  Na wypłaty darmozjadom brakuje?

 7. 7
  +6
  ~ ERG
  Środa, 03.11

  A kiedy te darmozjady wprowadzą podatek od ***zenia w wannie? Przypomina mi się żart pewnego znanego rysownika: z WC wychodzi klient i zdziwiony pokazuje palcem na cennik przekreślony 1zł a w jego miejsce 5zł. Klozet mama wyjaśnia "bo koleje podrożały". W naszym ***ziszewie jest DOKŁADNIE TAK SAMO. Myślcie darmozjady a nie tak jak klozet mama!!!!

 8. 8
  --1
  ~ vrain
  Środa, 03.11

  @ERG Ty tam uważaj, bo jeśli ekoaktywiści to podłapią, to przyjdziemy do Ciebie...

 9. 9
  +4
  ~ Opłata od deszczu
  Środa, 03.11

  I epwik przypomniał sobie o opłacie od wód opadowych. Już rozsyłają umowy.

 10. 10
  +3
  ~ skandal
  Czwartek, 04.11

  a ja pamiętam jak w listopadzie 2018 po cichu Wroblewski podniósl podatek od nieruchomości.!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92251896858215