Piątek, 30.09.2022, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ceny biletów pójdą w górę? Proponowane zmiany mają zwiększyć dochody ZKM o 1 mln zł rocznie

27.10.2021, 16:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ceny biletów pójdą w górę? Proponowane zmiany mają zwiększyć dochody ZKM o 1 mln zł rocznie
4 listopada odbędzie się sesja Rady Miasta. Radni zdecydują m.in. czy ceny biletów za przejazdy osób i bagażu w środkach komunikacji miejskiej zostaną podniesione.
 
 
Wprowadzony od 1 września 2018 r. cennik przyjęty Uchwałą (…) obniżający obowiązujące od 2013 r. ceny części biletów spowodował spadek przychodów ze sprzedaży biletów o ponad 1 mln zł rocznie, tj. o ok. 9%
 
- czytamy w projekcie uchwały.
 
Wzrost cen biletów jest podyktowany także rosnącymi cenami energii elektrycznej, materiałów czy wynagrodzeń. - Nastąpił wzrost płacy minimalnej w gospodarce z 1.850 zł w 2016 r. do 2.800 zł w 2021 r., czyli o ponad 50%, z jej planowanym wzrostem w 2022 r. do 3.010 zł – podano w uzasadnieniu projektu chwały. - Projekt ujednolica funkcjonalność biletów sprzedawanych w różnych kanałach dystrybucyjnych umożliwiając w ciągu 45 minut dowolną ilość przesiadek także dla biletów kupowanych przez telefon komórkowy jak i opłat wnoszonych za pomocą Elbląskiej Karty Miejskiej.
 
Proponowane w projekcie uchwały zmiany mają zwiększyć przychody ZKM o nieco ponad 1 mln zł rocznie. - To odpowiada jedynie utraconym wpływom ze sprzedaży biletów na skutek zmian cen wprowadzonych we wrześniu 2018 r. - zapewniono w projekcie uchwały.
 
Według podanych w projekcie propozycji cena biletu 45-minutowego ma wymieść 3,20 zł (ulgowego 1,60), cena biletu jednogodzinnego zakupionego u kierowcy - 4 zł (ulgowego 2 zł). Dla użytkowników Elbląskiej Karty Miejskiej cena za przejazd nieprzekraczający 2 przystanków to 2,60 zł (1,30 zł za ulgowy), a za przejazd w czasie 45 minut to 3,20 zł (1,60 zł ulgowy).
 
 
Wyższa cena biletu nabywanego u kierowcy uzasadniona jest rozszerzoną funkcjonalnością biletów czasowych umożliwiających przesiadki oraz wyposażeniem wszystkich autobusów w biletomaty. Bilet kupowany u kierowcy nie jest rozwiązaniem preferowanym z punktu widzenia bezpieczeństwa i sprawności realizacji przewozów
 
– wyjaśniono w projekcie.
 
W strefie II (podmiejskiej) cena za bilet 45-minutowy ma wynieść 4,20 zł (2,10 za ulgowy), a za bilet jednogodzinny zakupiony u kierowcy – 5 zł ( 2,50 zł ulgowy).
 
Ceny biletów okresowych nie ulegną zmianie.
 
Dla uczniów i osób dojeżdżających stale do pracy komunikacją miejską obciążenia finansowe nie zwiększą się. Przedstawione w projekcie uchwały ceny biletów nie odbiegają od cen w innych miastach podobnej wielkości
 
– zaznaczono w projekcie uchwały.
 
Zmianie ulec mają też opłaty za brak ważnego dokumentu przewozu. - Proponuje się podniesienie tej opłaty, a jednocześnie zwiększenie bonifikaty za szybką jej wpłatę – stwierdzono w projekcie chwały. - Możliwość skorzystania z maksymalnej zniżki zwiększonej z 50% do 70% opłaty wydłużono do jednego dnia roboczego po wystawieniu mandatu. Obecnie taka wpłata możliwa jest tylko bezpośrednio po jej nałożeniu u kontrolera biletów.
 
Z ulgi nie będą mogli skorzystać już posiadacze dowodu rejestracyjnego. - To wynika ze zmiany prawa. Od 2020 r. kierujący pojazdem nie muszą już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu – wyjaśniono w projekcie uchwały. - Tym samym proekologiczny charakter tej ulgi stał się nieaktualny. Posiadanie przez jedną osobę dowodu rejestracyjnego pojazdu i korzystanie przez nią na podstawie tego dokumentu ze zniżki w komunikacji miejskiej nie wyklucza jednoczesnego używania pojazdu przez inną osobę.
 
Radni Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do Prezydenta Elbląga z wnioskiem, aby czas biletów 45-minutowych wydłużyć do 60 minut oraz o zmniejszenie opłaty dla użytkowników EKM i zakupu biletu w aplikacji mobilnej. Trwa finansowa analiza wniosku.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Od 2 lat nie korzystam z miejskiego złomu
  Środa, 27.10

  Skuter, samochód, rower lub spacerek. Polecam. ZKM niech wozi powietrze :)

 2. 2
  +11
  ~ słowo honoru
  Środa, 27.10

  A głosujcie. Jeszcze się sesja nie rozpoczęła a już jest znany wynik. To dyktatorska forma samorządu - ja was zwołuję by nikt się do mnie nie przyczepił więc klepnijcie co chcę. Antek to właściwy człowiek na właściwym stanowisku, podobnie jak Misiek. A klepnijcie te ceny nawet pięciokrotnie - nie korzystam i mam to "tam". Jak funkcjonuje komunikacja miejska darmowa w kilkudziesięciu miastach Polski? Jedzie na wstecznym? Może ten pomnik kobyły i uwielbianego przez Marysię jest stawiany przedwcześnie, bo w kryzysie finansowym miasta. Ale klepnijcie to "panowie szuchewycze" i się pospieszcie bo jeszcze są ścieki , śmieci, powtórka wody i ciepła.

 3. 3
  +7
  ~ zkm
  Środa, 27.10

  Zwiększenie dochodów o 1 mln ? = zobaczymy ?

 4. 4
  +13
  ~ Czas zmian!
  Środa, 27.10

  Ze względu na wczorajszy incydent z Prezesem Kaczynskim kiedy na oczach Polski lekko się zdrzemnął trzeba przemyśleć wiek na stanowiskach! Czas aby nastąpiła juz u nas przemiana wiekowa, bo za chwilę niejeden lub niejedna kimnie na sesji albo przy biurku! Wiek emerytalny do czegos zobowiązuje bo niestety czuć juz ten wiekowy schylek ! Czas , aby na odpowiedzialnych stanowiskach zasiedli ludzie 40 plus , czas zmienić sposób pracy , myslenia i dzialania bo jest juz totalna przepaść , z która nawet trudno polemizować, słuchać a szczególnie przytakiwać!

 5. 5
  +2
  ~ elb
  Środa, 27.10

  Dziękuje CI PO

 6. 6
  +3
  ~ Kryspin
  Środa, 27.10

  Z pretensjami i żalami do tych którzy są odpowiedzialni za ceny prądu, paliwa, za inflację, obcięcie dochodów samorządów. Zapewniam że to dopiero początek. A pytajcie o to np. Krasulskiego. Miejmy nadzieję że wie o co chodzi. Chociaż nie jestem taki pewny - limuzyna za darmo, hotel sejmowy za darmo, bilety do Warszawy też, restauracja sejmowa dotowana. Skąd ma wiedzieć?

 7. 7
  +3
  ~ Jan
  Środa, 27.10

  Jak to nie wyklucza jednoczesnego korzystania z pojazdu przez inną osobę ? Jeżeli ja mam dowód rejestracyjny przy sobie to nikt inny tym samochodem jeździć nie będzie bo dowód rejestracyjny jest tylko jeden na jeden samochód Co wy tu Pieprzycie?

 8. 8
  +2
  ~ Qaz
  Środa, 27.10

  Zabrać wszystkie ulgi zlikwidować jeszcze z 4-6 tras zatrudnić z 5 dyrektorów i zrobić z 5 spółek wtedy będzie ok i nie potrzebne będą podwyżki. Komunikacja w Elblągu to po prostu żal taniej w 4 osoby jechać taksa niż ZKM z 30 przesiadkami.

 9. 9
  +2
  ~ kiedy normalność?
  Środa, 27.10

  Brawo Sołtys Ptaszek

 10. 10
  --3
  ~ Upadły Harlej
  Środa, 27.10

  Tak doić biednych mieszkańców za marny 1 mln zł wpływów? Wstydu nie mają w tym KWW Wróblewskiego/PO. Ile to będzie pomników Marysi? 1, 2 ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0926990509033