Wtorek, 19.10.2021, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Raport o finansach miejskich spółek. W komunikacji drastyczny spadek sprzedaży biletów i milionowe straty

21.09.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Raport o finansach miejskich spółek. W komunikacji drastyczny spadek sprzedaży biletów i milionowe straty

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu w 2020 po raz kolejny zaliczył dramatyczny spadek sprzedaży biletów i zakończył rok ze stratą 25,8 mln zł. Jak poradziły sobie pozostałe spółki? Odpowiedzi dostarcza nam raport przygotowany przez Ratusz. 
 

Na koniec 2020 roku elbląski samorząd miał udziały w 11 spółkach. 6 z nich w ubiegłym roku osiągnęło zysk, a 5 poniosło stratę. Najlepszy wynik osiągnęły trzy spółki. Ubiegłoroczny zysk Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji to 891 tys. zł (netto). 

 

W stosunku do 2019 r. wyższy o 1,7 proc. W 2020 r. nastąpił wzrost przychodów ze sprzedaży ogółem o 3,8 proc., w tym przychody ze sprzedaży wody zmalały o 0,6 proc., zaś przychody ze sprzedaży usług kanalizacji sanitarnej wzrosły o 0,2 proc. Przychody ze sprzedaży usług odprowadzania wód opadowych lub roztopowych wzrosły o 99 proc.

 

- czytamy w raporcie. 
 

Tuż za EPWiK jest Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z zyskiem 878 tys. zł (netto), to efekt większych przychodów za prowadzone roboty drogowe i rządowej pomocy finansowej na zwalczanie skutków pandemii. Poprzedni rok spółka zakończyła ze stratą ponad 96 tys. zł.  Ponad 576 tys. zł (netto) wyniósł w 2020 r. zysk Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. 
 

Na drugim biegunie znajdują się dwie spółki zajmujące się komunikacją miejską. ZKM zakończył ubiegły rok stratą w wysokości 25 mln 857 tys. zł (to 3,6 proc. więcej niż w 2019 r.). 

 

Pandemia szczególnie dotknęła spółki komunikacyjne, czyli ZKM i TE. W ZKM związane było to ze spadkiem sprzedaży biletów o ponad 30 proc. Były takie miesiące, kwiecień, maj, czerwiec, kiedy sprzedaż biletów była nawet poniżej 40 proc. normalnej sprzedaży. Później zaczęła się trochę odbudowywać. Ogólnie jednak w ubiegłym roku było ponad 3 mln zł mniej przychodów ze sprzedaży biletów

 

- Dariusz Ostrowski, dyrektor Departamentu Gospodarki Miasta UM w Elblągu.
 

Przychody ze sprzedaży biletów stanowią ponad 80 proc. ZKM w Elblągu. W 2020 r. pieniądze z biletów pokryły zaledwie 22,4 proc. kosztów usług przewozowych. Z kolei Tramwaje Elbląskie odnotowały stratę ponad 2,5 mln zł (netto), o 42,5 proc. wyższą niż w roku 2019 r. i deficyt przychodów w wysokości 16,8 proc. - Strata za rok 2020 mieści się w granicach kosztów amortyzacji, co przy realizacji zasadniczych inwestycji dotyczących trakcji i wagonów tramwajowych przez Gminę Miasto Elbląg pozwala na zachowanie przez spółkę płynności finansowej - czytamy w informacji. 
 

Z informacją z rok 2020 dotyczącą działalności i wyników ekonomiczno-finansowych spółek, w których Elbląg posiada udziały, zapoznano się w poniedziałek, 20 września, podczas Komisji gospodarki miasta. Radni nie mieli pytań. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ KASA
  Wtorek, 21.09

  A ILE PIENIĘDZY COVIDOWYCH DOSTAŁY ZKM I TRAMWAJE ELBLĄSKIE. bEZ TYCH PIENIĘDZY STRATA BYŁABY DUŻO WYŻSZA

 2. 2
  +39
  ~ pasażer
  Wtorek, 21.09

  No kto by pomyślał, że zarżnięcie komunikacji spowodują spadek dochodów z biletów

 3. 3
  +48
  ~ emeryt2018
  Wtorek, 21.09

  Dramatyczne zmiany to i dramatyczny spadek. Życzę dalszych przemyślanych reorganizacji.

 4. 4
  +51
  ~ Dobre dobre
  Wtorek, 21.09

  Zdziwieni???? Zabierzcie jeszcze resztę autobusów i tarmawai. Niech jeżdżą raz na 3 godziny to z pewnością chętnych przybędzie. Nie korzystam z komunikacji odkąd wprowadziliście rewolucję w rozkładzie. Wolę płacić za paliwo i parkomaty. Taniej szybciej i bez nerwow

 5. 5
  +38
  ~ zkm beznadzieja
  Wtorek, 21.09

  bo beznadziejnie jeżdżą , np chcę się przesiąść na pl. Slowiańskim z autobusu 14 na 15 i nie można, bo zamiast poczekać jeden na drugiego w zatocze pare sekund to gdzie tam,

 6. 6
  +50
  ~ zkm
  Wtorek, 21.09

  A po co wprowadziliście zmiany w komunikacji - ja teraz jeżdzę tylko samochodem.

 7. 7
  +26
  ~ Nie będzie niczego !
  Wtorek, 21.09

  Kompromitacja ! Nie ma co się puszyć w życiu bo jest jak jest !

 8. 8
  +36
  ~ Mają co chceli
  Wtorek, 21.09

  Dzięki bezmyślnym zmianom ktore doprowadzily do ruiny komunikacyjnej w mieście jeźdze hulajnogą lub rowerem lub idę piechotą,

 9. 9
  +35
  ~ wituś myślący
  Wtorek, 21.09

  Aby problem ZKM zniknął na czas kadencji Wróblewskiego, należy dokonywać zmian w rozkładach jazdy i połączeniach co pół roku albo częściej, i zawsze w tym samym kierunku co aktualne zmiany. A lud ostrzegał i prosił, ale Nowak i Wróblewski wiedzą gdzie jest wsad do śmietnika.

 10. 10
  +33
  ~ Marek
  Wtorek, 21.09

  Po zmianach w komunikacji miejskiej od Nowego Roku kupiłem sobie używane auto i jestem niezależny ! Nie muszę czekać 40min w godzinach szczytu na mały busik !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.