Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Zarobki w spółkach miejskich. Gdzie wynagrodzenia są najwyższe?

20.09.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Zarobki w spółkach miejskich. Gdzie wynagrodzenia są najwyższe?

4 856 zł brutto, tyle średnio, miesięcznie zarabiali w minionym roku pracownicy spółek komunalnych, jednoosobowych i  z większościowym udziałem elbląskiego samorządu. Gdzie przeciętne wynagrodzenia były najwyższe, a gdzie najniższe? Sprawdzamy.


Najwyższe średnie wynagrodzenie wśród elbląskich spółek odnotowano w ubiegłym roku w Zarządzie Portu Morskiego Elbląg (5 954 zł brutto). Niewiele mniej wynosiło ono w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (5 802 zł brutto) i Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (5 464 zł brutto). 

 

Wysokie średnie wynagrodzenie w ZPME wynika z faktu, iż przy zatrudnieniu wynoszącym 5 etatów, istotny wpływ na jego poziom miało wynagrodzenie dyrektora i głównego księgowego spółki

 

- czytamy w raporcie za 2020 rok dotyczącym m.in. sytuacji finansowej spółek z udziałem elbląskiego samorządu.

 

Na końcu tabeli znalazły się: Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (3 585 zł brutto), Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (3 838 zł) i Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu (4 177 zł). Tu przeciętne, miesięczne wynagrodzenia w 2020 roku było najniższe. Warto dodać, że na wysokość tego wskaźnika wpływał nie tylko płaca zasadnicza, ale również wszelkie dodatki, nadgodziny, premie i nagrody, a także odprawy. 

 

W pozostałych spółkach średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w 2020 r. wynosiło: 4 205 zł w Tramwajach Elbląskich, 4 417 zł w Warmińsko-Mazurskim Funduszu "Poręczenia Kredytowe", 4 349 zł w Zakładzie Utylizacji Odpadów i 4 539 zł w Centralnym Wodociągu Żuławskim. 

 

W trzech spółka w ubiegłym roku obniżono wynagrodzenia. Przeciętnie o 582 zł miesięcznie mniej zarabiali pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Funduszu "Poręczenia Kredytowe", a o 73 zł pracownicy ZMPE. O 5 proc. (o 221 zł) zmniejszyło się wynagrodzenie w TE, bo pracownicy tej spółki nie otrzymali tzw. trzynastki. Tłumaczone jest to, spowodowanym przez pandemię, gwałtownym spadkiem sprzedaży biletów i ograniczeniem pracy przewozowej. 

 

Przypomnijmy. Elbląg w 2020 roku posiadał udziały w 11 spółkach prawa handlowego, w tym w 7 spółkach jednoosobowych i w 1 jako udziałowiec większościowy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2020 roku w spółkach z udziałem elbląskiego samorządu wynosiło w 2020 r. 4 817 zł, Natomiast w spółkach jednoosobowych i  z większościowym udziałem Miasta kwota ta wynosiła 4 856 zł. 

 

Wynagrodzenie za 2020 rok było niższe od średniej krajowej o 11 i 10,2 proc. Natomiast w stosunku do średniego wynagrodzenia w województwie było wyższe odpowiednio o 9,5 proc. i 10,4 proc. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kraju wynosiło 5 410 zł (brutto), a w województwie warmińsko-mazurskim 4 400 zł (brutto)

 

- informują autorzy raportu.

We wszystkich spółkach z udziałem Gminy Miasto Elbląg w 2020 r. zatrudniano pracowników na 965 etatach (to o 22 etaty mniej niż w roku 2019). Największe zatrudnienie było w: Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (264,5 etatu), Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (153,3 etatu), Zakładzie Utylizacji Odpadów (133 etaty), Tramwajach Elbląskich (131,5 etatu) i Elbląskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej (127,2 etatu). 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Wituś, powiedz przecie
  Poniedziałek, 20.09

  A w UM?

 2. 2
  +19
  ~ obserwator zdarzeń
  Poniedziałek, 20.09

  EPEC bardzo drogie ciepło i do tego jeszcze najwyższa średnia. Tylu dyrektorów i kadry to oni tworzą tą średnią. A monter ? no cóz może o takiej średniej pomarzyć. Ale włączajcie mieszkańcy ciepło bo torpeda mówi ze nie ma kasy. EPEC to bardzo ciekawy model firmy komunalnej.

 3. 3
  +16
  ~ poproszę
  Poniedziałek, 20.09

  o informacje - ile zarabia się w zakładzie budżetowym - czyli ZBK - i proszę o info ile zarabia oddzielnie sama Ratuszowa 4 a ile pozostałe jednostki. Jestem ciekaw bo to ja płacę czynsz, z którego część biorą te nieroby z Ratuszowej - ostatnio rozrośnięte jak wrzód - nowy dyrektor, stary zastępca, a ostatnio jakiś techniczny - tak jakby zastępca tego nie mógł ogarnąć - bo są jeszcze inspektorzy branżowi - ile jeszcze stworzą stołków dla znajomych królików co nic nie robią - bo to widać po stanie technicznym zasobu gminnego...

 4. 4
  +10
  ~ Muchomor
  Poniedziałek, 20.09

  W tym rankingu proszę nie ujawniac zarobkow w budżetówce, urzedach i tym podobnych tworach z epoki kamienia łupanego ! Będzie wstyd dla urzedasów , ze dają się tak wykorzystywać w robocie, dawać mobbingowac przez byle kogo, wykorzystywac za zenujàce pieniądze, a wymagania ... brak słów! Cala prawda wychodzi , nauczyciele będą rezygnować z zawodu , urzędników poziom i jakość spada! Nikt juz nie chce być bitym przez nieudolnych i żyjących mentalnością poprzedniej epoki i czas to zrozumieć !

 5. 5
  +17
  ~ Fantomas
  Poniedziałek, 20.09

  Uwielbiam epec i jego zarobki, to dopiero firma nad firmami i przyzwolenie na wszystko

 6. 6
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 21.09

  Mistrzostwo Świata tu cytuję za nic nie robienie poza administracją nieruchomościami "...Najwyższe średnie wynagrodzenie wśród elbląskich spółek odnotowano w ubiegłym roku w Zarządzie Portu Morskiego Elbląg (5 954 zł brutto)..." Czyżby to była zasługa dyrektora i jego pensji, który tak podniósł średnią?

 7. 7
  +6
  ~ skandal
  Wtorek, 21.09

  to jawny skandal te zarobki, a już odnośnie portu to tylko CBA powinno wyjaśnić, za co pytam sa tam takie zarobki? chyba za to że tam Wilkowa niby pracuje

 8. 8
  +7
  ~ "on" jest nagi !!!
  Wtorek, 21.09

  Przerost treści nad formą, jednak w przechowalniach psl i Wróblewskiego zaczyna brakować etatów , więc Nowak standaryzację skieruje na poszerzenie koryta dla psl-owców i koalicjantów. a podobno zły rząd zabiera kasę i Wróblewski nie może wszystkich królików, osła, prosiaczka upchnąć na stołkach. Wyjście z wiochy nie znaczy że wiocha wyszła. "Redakcja" i tak skromnie podaje tylko to co jej poda zainteresowany. Dobrze by było gdyby "samodzielna redakcja" podała jaką częścią przychodu tych spółek jest fundusz płac. Widzisz Wróblewski kto obżera miasto? I nie jest to rząd tylko królikowcy. To nie harley był solidnie odkażony.

 9. 9
  +6
  ~ Nagel
  Wtorek, 21.09

  Jak źle jest w naszym mieście, skoro zarobki 6 tys. brutto uchodzą za wysokie?

 10. 10
  +8
  ~ kjm
  Wtorek, 21.09

  A czy pan dyrektor portu / vel Arkadius / to nie powinien raczej dopłacać za to że jest tam na etacie? Jakimi to efektami "swojej pracy" może się ten pan poszczycić?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92238092422485