Niedziela, 23.01.2022, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Za wycieczki szkolne zapłacą rodzice. Elbląg nie skorzysta z rządowego dofinansowania 

20.09.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za wycieczki szkolne zapłacą rodzice. Elbląg nie skorzysta z rządowego dofinansowania 
Źródło: https://pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Pierwsze wycieczki szkolne już się odbyły, kolejne są planowane. W Elblągu za ich organizację, jak zawsze, zapłacą rodzice. Ratusz nie planuje udziału w programie MEiN oferującym dofinansowanie takich wyjazdów. O powody takiej decyzji, pyta elbląski radny. 

 

Istnieje program ministerialny, z którego można uzyskać dofinansowanie wycieczki szkolnej, w kwocie nawet 15 tys. zł. Dzięki temu rodzice zdecydowanie mniej zapłaciliby za taki wyjazd. Dlaczego z tego nie korzystamy

 

- pytał Adam Matwiejczuk (KWW Witolda Wróblewskiego) w czwartek, 16 września, podczas Komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki. 
 

Urzędnicy rezygnację z udziału w programie uzasadniają troską o bezpieczeństwo dzieci, a także tym, że dla miasta wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami.

 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. To jest priorytet. W sytuacji, kiedy w naszych szkołach już pojawiają się zakażenia, nie wiem, kto weźmie na siebie odpowiedzialność za to, żeby organizować wyjazdy zbiorowe. Z tego samego powodu zastanawiamy się również nad tym, jaki jest sens w tej chwili aplikować również o Erasmusa. Wycieczki, wyjazdy integracyjne są interesujące, ale z drugiej strony trzeba się zastanowić czy koniecznie w tym momencie. Myślę, że dbałość o bezpieczeństwo dzieci jest ważniejsze

 

- podkreślała w odpowiedzi Małgorzata Sowicka, dyrektorka Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
 

Dyrektorka mówiła również o finansowej stronie przedsięwzięcia. - Ministerstwo dofinansowuje koszt wycieczki do 80 proc., ale 20 proc. to wkład własny samorządu - podkreślała. 


 

Nie jesteśmy w stanie zaplanować takich wydatków, jeśli o programach, w których konieczny jest wkład własny jednostek samorządu terytorialnego, dowiadujemy się pod koniec roku budżetowego. Z obecny stanem budżetu musieliśmy zadać sobie pytanie: co wybrać. Oprócz dofinansowania wycieczek są również dwa inne programy. Aktywna Tablica to program, w którym można pozyskać sprzęt komputerowy do nauki zdalnej. Jest również Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, w którym obecnie można zakupić nie tylko książki, ale również komputery i wyposażenie bibliotek. To są istotne rzeczy

 

- dodaje Sowicka.  
 

Przypomnijmy. Program "Poznaj Polskę", ogłoszony w sierpniu przez ministra edukacji Przemysława Czarnka, polega na dofinansowaniu wycieczek szkolnych i wyjazdów m.in. do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury i instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Na sfinansowanie przedsięwzięcia w 2021 roku minister przewidział 15 mln zł. Pieniądze można będzie przeznaczyć między innymi na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu. Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki: jednodniowej – do kwoty 5 tys. zł, dwudniowej - do kwoty 10 tys. zł, trzydniowej – do kwoty 15 tys. zł. 
 

Przyjmowanie wniosków miało potrwać do 30 września, ale ze wyczerpanie limitu środków finansowych, zakończono je w czwartek (16 września). To oznacza, że elbląskie szkoły w tym roku nie skorzystają z dofinansowania. Koszt wycieczek pokryją rodzice. Takie wyjazdy planuje wiele placówek oświatowych, w niektórych właśnie odbywają się te "zaległe" z poprzednich lat.


 

Co na ten temat sądzą Czytelnicy info.elblag? Miasto podjęło dobrą decyzję, czy też wręcz przeciwnie? Piszcie w komentarzach.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ co za dziura
  Poniedziałek, 20.09

  Wy jak zwykle nic nie możecie. Tylko pensję brać potraficie

 2. 2
  --10
  ~ Jamaleg
  Poniedziałek, 20.09

  Te wycieczki to miała być katolicka indoktrynacja. W programie tych wycieczek musiało być zwiedzanie kościołów i domu kremówkojada. Bardzo dobrze ze ich nie chcą

 3. 3
  +18
  ~ marna władza
  Poniedziałek, 20.09

  jaki gospodarz to i taki ratusz, ten Wróblewski już dawno powinien być wywalony ze stołka, nierób i tyle!

 4. 4
  +20
  ~ Czytelnik
  Poniedziałek, 20.09

  No tak jak dadzą dofinansowanie to będą dzieciaki na korona wirusa chore, a jak rodzice dadzą szmal to wszyscy będą zdrowi. Sam debilizm w tych urzędach

 5. 5
  --8
  ~ matka
  Poniedziałek, 20.09

  I dobrze. Wycieczki do kościołów ?! Po co to komu.

 6. 6
  --3
  ~ Agatanogązamiata
  Poniedziałek, 20.09

  Ludzie jak nie wiecie co to za dofinansowania to lepiej nie zabierajcie głosu .Do Rydzyka i im podobnym nie bede puszczała mojego dziecka ! Brawo panie Wróblewski.A teraz ciemnota minusiki :)

 7. 7
  +1
  ~ Fiki Miki
  Poniedziałek, 20.09

  Agatanogązamiata - a co tu minusować? Wypowiedz niepełnosprawnej intelektualnie? To jak kopać leżącego

 8. 8
  +1
  ~ Pani
  Poniedziałek, 20.09

  ZAJE**** PARTACZE BABO JAK TY MASZ CZELNOŚĆ Z CZYMKOLWIEK SIĘ WYPOWIADAĆ !!! WRÓBLEWSKI PEWNO Z TOBĄ JĘDZO PRZEPIŁ TO CO BYŁO NA NASZE DZIECI. BRAK MI SŁÓW NA WAS

 9. 9
  +5
  ~ Ttt
  Poniedziałek, 20.09

  Proponuję zaorać ten urząd wiejsku

 10. 10
  +20
  ~ -ccccc
  Poniedziałek, 20.09

  w końcu na coś te 500+ trzeba wydać.pieniądze przeznaczone powinny być dla dzieci,więc jaki problem sfinansować wycieczkę?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95699906349182