Poniedziałek, 4.07.2022, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Grupa elblążan chce utrzymania oddziału położniczego w szpitalu miejskim

07.10.2020, 17:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Grupa elblążan chce utrzymania oddziału położniczego w szpitalu miejskim
Fot. Adrian Sajko

Oddział położniczo-ginekologiczny został wyremontowany. Włożono w to wiele pieniędzy, z funduszy europejskich, z budżetu miasta, również Jurek Owsiak przekazał tu dużo sprzętu. To wszystko ma zostać zaprzepaszczone, bo politycy wymyślili sobie chęć połączenia i szukania oszczędności. Daję prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu żółtą kartkę, mimo że na niego głosowałem - mówi Rafał Maszka, przeciwnik planów likwidacji porodówki w szpitalu miejski, autor petycji w tej sprawie. Nie stygną emocje wokół porodówki przy ul. Żeromskiego. Profil grupy "obrońców" Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu na Facebooku ma już blisko 3,5 tysiąca obserwujących. Ponad 2 tys. osób podpisało się pod petycją "Nie dla likwidacji oddziału ginekologii i położnictwa". Dziś, 7 października, z dziennikarzami spotkał się Rafał Maszka, mieszkaniec Elbląga, twórca profilu i autor petycji. Pana Rafała elblążanie mogą kojarzyć z jego działalności politycznej sprzed kilku lat, należał do Ruchu Palikota, był jednym z inicjatorów referendum w 2013 roku, w wyniku którego Grzegorz Nowaczyk został odwołany ze stanowiska prezydenta Elbląga. Tym razem zaangażował się w akcję utrzymania w Elblągu dwóch porodówek.

 

Dla nas to nie jest połączenie oddziałów, ale likwidacja oddziału. Sprzeciwiam się działaniom polityków Platformy Obywatelskiej i pana wiceprezydenta Michała Missana. Nie mają argumentów, nie rozmawiają ani z lekarzami, ani z położnymi, a tym bardziej z mieszkańcami. To wszystko jest robione ad hoc, bez przygotowania poprzedzonego analizami, czy konsultacji ze specjalistami, a są przecież konsultanci wojewódzcy i krajowi. Z tego, co wiem, nikt z naszych władz nie zapytał ich o zdanie. Takie zapytania my wysłaliśmy, czekamy na odpowiedzi

 

- przekonywał Rafał Maszka. Pan Rafał twierdzi, że mówi w imieniu większej grupy elblążan.

 

Średnio co 3 minuty ktoś dołącza do nas na FB. Mamy już 3,5 tys. mieszkańców Elbląga i okolic. Mogę więc mówić, jako przedstawiciel większej grupy. My nie chcemy występować przeciw władzy. To nie jest naszym celem. Choć jeśli władze nie podejmą jakichś sensownych rozmów, transparentnie nie pokażą, że to działanie dla dobra mieszkańców wystarczy, że każda z tych 3,5 tys. osób przyniesie trzy podpisy i mamy kolejne referendum

 

- podkreśła. 
 

Zdaniem elblążanina dwa oddziały położniczo-ginekologiczne są w Elblągu potrzebne. - Wyobraźmy sobie sytuację, że pojawi się (na oddziale - przyp. red.) COVID-19, gronkowiec czy inne wirusy. Powiemy wtedy kobietom: "Nie rodzicie, poczekajcie tydzień, aż rozwiążemy problem". Szpital miejski ma dobre opinie wśród mieszkanek. Nie chciałbym jednak aby szpital wojewódzki był piętnowany. My nie chcemy likwidować żadnego z tych oddziałów. To Platforma Obywatelska przyzwyczaiła nas, że restrukturyzują, likwidują, mówiąc, że jest to dla dobra pacjenta, a to nie jest ani dla dobra pacjenta, ani dla dobra obywatela. W latach 90. zlikwidowali tutaj wiele zakładów pracy. PO zlikwidowała również województwo elbląskie. Cały czas trwa zwijanie Elbląga. Tymczasem obecnie buduje się tu dużo mieszkań, wydaje mi się, że będą tu mieszkały osoby młode, będą się rodziły dzieci. Elbląg "wystrzeli w górę". Dlaczego włodarze nie chcą tego widzieć - dodał autor petycji "Nie dla likwidacji oddziału ginekologii i położnictwa".

Pan Rafał zaznaczył, że teraz ruch jest po stronie władz Elbląga, a grupa przeciwników likwidacji położnictwa i ginekologii w szpitalu miejskim oczekuje zaproszenia do rozmów. 

 

Pan wiceprezydent Missan, w korespondencji zaznaczył, że nie będzie ze mną rozmawiał. Na razie nikt nie rozmawiał z mieszkańcami. Liczę, że jak pan Witold Wróblewski wróci ze zwolnienia podejmiemy takie rozmowy

 

- dodał Rafał Maszka i przypomniał, że nadal trwa zbiórka podpisów pod petycją. Przypomnijmy. Na początku września elblążan zaskoczyła informacja, że od 1 stycznia ze szpitala miejskiego zniknie porodówka. Jak się okazało oddziały położniczo-ginekologiczne działające w dwóch elbląskich szpitalach mają zostać połączone w jeden, który będzie funkcjonował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Więcej na ten temat wyjaśnia dyrekcja szpitala miejskiego tutaj. Do tematu jeszcze wrócimy.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ kiki
  Środa, 07.10

  Panie Maszka czy pan nie wie, czy pan udaje niewiedzącego, że pan Missan wykonuje polecenia prezydenta? Pan wice sam z siebie o takiej inicjatywie nawet by nie pomyślał, a co dopiero ją realizował. To nie politycy PO odpowiadają za to co się dzieje i nie dzieje w Elblągu tylko pan prezydent Wróblewski panie Maszka.

 2. 2
  +11
  ~ kolo
  Środa, 07.10

  panie Maszka jak likwidowano województwo elbląskie / nowy podział administracyjny kraju - 1999 r / to Platformy jeszcze nie było - PO powstała w 2001 roku. Jak się pan bierzesz za politykę to należy chociaż mieć jakąś minimalną wiedzę. Gdybyś pan nie był taki gorliwy w odwołaniu Nowaczyka, to już od dawna byłaby obwodnica Wschodnia i nie byłoby korków na ul. Bema. Miej pan więcej wyobraźni. Ale teraz z referendum odwoławczym prezydenta to masz pan rację więc do dzieła, bo to nie tylko o Szpital Miejski chodzi, ale za całokształt co się z naszym miastem dzieje.

 3. 3
  +14
  ~ zigi
  Środa, 07.10

  Brawo za inicjatywę, tylko obawiam się, że nie będzie z kim rozmawiać. W Olsztynie mogą jakoś być 4 odziały położnicze, u nas będzie jeden, a biorąc pod uwagę na liczbę mieszkańców powinny być dwa. Być może wiedząc jak miasto się zwija i ilu jest obecnie mieszkańców podjęto taką a nie inną decyzję - wg deklaracji wywozu śmieci jest ok. 90 tys. mieszkańców na 120 tys. zamieszkałych oficjalnie w Elblągu.

 4. 4
  +4
  ~ muszka
  Środa, 07.10

  O ZZZEssszzzz, Maszka, cukiernik nie wie czego się chwycic, rodzić jeszcze zamierza czy co?

 5. 5
  +5
  ~ kolo
  Środa, 07.10

  panie Maszka jak likwidowano województwo elbląskie / nowy podział administracyjny kraju - 1999 r / to Platformy jeszcze nie było - PO powstała w 2001 roku. Jak się pan bierzesz za politykę to należy chociaż mieć jakąś minimalną wiedzę. Gdybyś pan nie był taki gorliwy w odwołaniu Nowaczyka, to już od dawna byłaby obwodnica Wschodnia i nie byłoby korków na ul. Bema. Miej pan więcej wyobraźni. Ale teraz z referendum odwoławczym prezydenta to masz pan rację więc do dzieła, bo to nie tylko o Szpital Miejski chodzi, ale za całokształt co się z naszym miastem dzieje.

 6. 6
  +2
  ~ kez
  Środa, 07.10

  Czy pan wiesz że jak likwidowano województwo elbląskie w 1999 roku / nowy podział administracyjny kraju / to Platformy jeszcze nie było, bo powstała w 2001 roku? Coś się pan tak uwziął na tę partię? Ale jak chcesz pan działać to działaj tylko więcej podstawowej wiedzy pan zdobądź.

 7. 7
  +4
  ~ Epydemiolożka
  Środa, 07.10

  Panie Maszka "gronkowiec czy inne wirusy..." Gronkowiec to bakteria, wirus to wirus. Biologia na poziomie podstawówki się kłania:)

 8. 8
  +2
  ~ Eugen
  Środa, 07.10

  Nie ratuje się starej łajby, gdzie majtkowie i kapitan uciekli, a jedynie bosman został.

 9. 9
  +7
  ~ Tiki ryki
  Środa, 07.10

  Panie koło i resztę nikow o co Ci chodzi człowieku? Wypisujesz teksty te same pod innym nikiem. Widzę że jest -kiki ulubieniec platformy, który by dla niej by nawet w ogień skoczył. Chłopie wg Ciebie wykonuje polecenia prezydenta i nie ma własnego zdania,gratuluję intelektu. I bardzo dobrze że Pan Maszka podjął się tej inicjatywy, jednego już odwołał że stołka to niech się z nim licza

 10. 10
  +3
  ~ Chief
  Środa, 07.10

  Panie Eugen majtki to masz w szafie,a na statku to są marynarze. To nie Piraci z Karaibów, żeby coś cytować to jeszcze trzeba wiedzieć co

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1107368469238