Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląskie szpitale dzielą się pediatrią i ginekologią. Zamiast czterech oddziałów powstaną dwa

16.09.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie szpitale dzielą się pediatrią i ginekologią. Zamiast czterech oddziałów powstaną dwa
Fot. Adrian Sajko

Dyrektor szpitala miejskiego potwierdza. W przyszłym roku z ul. Żeromskiego zniknie oddział ginekologiczno-położniczy. - Elblążanki nie będą musiały korzystać z usług medycznych poza Elblągiem. Miejsc do rodzenia nie zabraknie, wszystkie panie będą dobrze zaopiekowane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym - przekonuje Mirosław Gorbaczewski. To jednak niejedyna zmiana, jaka czeka obie placówki. 

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja o likwidacji oddziału ginekologii i położnictwa w szpitalu miejskim. W ślad za nią pojawiła się kolejna, dotycząca likwidacji pediatrii w szpitalu przy ul. Królewieckiej. Dziś, 16 września, głos w sprawie zabrali wiceprezydent Elbląga i dyrektor Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu. Panowie potwierdzili - elbląską służbę zdrowia czekają zmiany. Jakie? Najprościej mówiąc, z czterech do tej pory funkcjonujących oddziałów, w przyszłym roku powstaną dwa. Oddział ginekologiczno-położniczy ze szpitala miejskiego zostanie dołączony do tego działającego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. To oznacza, że w Elblągu funkcjonować będzie już tylko jedna porodówka, przy ul. Królewieckiej. Takie same zmiany czekają oddziały pediatryczne. Z dwóch powstanie jeden, który będzie się mieścił w szpitalu miejskim.

Chciałbym mocno wszystkich zapewnić, że w wyniku naszych działań żadna elblążanka nie będzie musiała korzystać z usług medycznych poza Elblągiem. Miejsc do rodzenia nie zabraknie, wszystkie panie będą dobrze zaopiekowane w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Na dniach w WSZ zostanie otworzony, chyba najnowocześniejszy w regionie, trakt porodowy. Szpital ten ma trzeci stopień referencyjności co oznacza, że ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę nad noworodkiem, świetny oddział neonatologiczny. Myślę, że zmiany w sposób znaczący wpłyną na jeszcze większą poprawę usług ginekologiczno-położniczych w Elblągu. Wszystkie nasze działania konsolidacyjne mają na celu przede wszystkim dobro pacjenta. Usługi będą wykonywane na najwyższym poziomie, przy zapewnieniu wystarczające liczby miejsc

- przekonuje Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

Dyrektor szpitala zapewnił również, że w wyniku łączeń oddziałów nikt nie straci pracy. - Wszyscy nasi pracownicy, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę, na podstawie artykułu 23’ zostaną zatrudnieni w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Nie będzie więc problemu, jeśli pacjentka nadal będzie chciała korzystać z usług dotychczasowej położnej – zaznaczył dyrektor. Zmiany mają ruszyć w styczniu 2021 roku. Jak można się spodziewać, najpierw ze szpitala miejskiego zniknie ginekologia i położnictwo. Dopiero później trafi tam pediatria. Ma to związek z inwestycją, która niebawem powinna się rozpocząć. Chodzi o budowę bloku operacyjnego i remont części oddziałów w budynku przy ul. Komeńskiego. Tam również po zakończeniu modernizacji będzie się mieścił oddział pediatrii i chirurgii dziecięcej. 

Na ul. Żeromskiego (gdzie obecnie funkcjonuje ginekologia i położnictwo - przyp. red.) zostaną przeniesione oddziały rehabilitacji i psychiatryczne. Blok operacyjny, który tam się znajduje, przestanie funkcjonować. Gdybyśmy chcieli zachować oddział ginekologiczno-położniczy musielibyśmy przy ul. Komeńskiego wybudować kolejny oddział,] trakt porodowy. To byłby wydatek kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu milionów złotych, w sytuacji, kiedy szpital wojewódzki właśnie realizuje taką inwestycję i ma jeden z najnowocześniejszych traktów w całym naszym regionie. Gdybyśmy chcieli realizować takie działania, byłoby to ze szkodą dla elblążan i sytuacji finansowej szpitala

- dodał Mirosław Gorbaczewski. 

Wydaje się niezdrową konkurencją, żeby na terenie jednego miasta funkcjonowały dwa oddziały o poszczególnych specjalnościach

- mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

W informacjach medialnych często pada sformułowanie o likwidacji oddziałów. To kompletnie nie ma miejsca - zapewniał wiceprezydent Elbląga. - Chcemy optymalizować usługi medyczne w naszym mieście. To kolejny krok w kierunku tworzenia nowoczesnych i ukierunkowanych usług medycznych w mieście. Pierwszym krokiem było połączenie szpitali. Wtedy też były różne głosy, byli przeciwnicy i zwolennicy. Dziś, po niemal czterech latach możemy powiedzieć, że było to dobry pomysł, a szpital funkcjonuje bez zastrzeżeń. Planowana optymalizacja wpisuje się również w plany rządowe. Pewnie państwo słyszeliście o inicjatywie prezydenta RP pod nazwą ustawa o funduszu medycznym. Ona przewiduje również środki finansowe na takie działania, jakie my przewidujemy w Elblągu. Ustawa będzie niebawem głosowana w Sejmie, jeśli pozytywnie przejdzie przez obie izby parlamentu. To będzie możliwość na pozyskanie środków z tego funduszu.

Konsolidacja usług planowana jest od 1 stycznia 2021 roku. Aktualnie w placówkach trwają prace formalno – prawne, na mocy których będzie możliwe podpisanie porozumienia między szpitalami oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

Co o łączeniu oddziałów sądzą Czytelnicy info.elblag.pl?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Pacjenci
  Środa, 16.09

  Najlepiej wszystko zlokwidowac zabrać lub wywieźć do olsztyna. Przecież i tak tam musimy jeździć by się leczyć bo w Elblągu nie ma oddziałów. Przestańcie kombinować. W Elblągu powinien być wybudowany nowy szpital. Dlaczego olsztyn buduje nowe szpitale jeden po drugim.

 2. 2
  +4
  ~ ZROZUMCIE
  Środa, 16.09

  Szpital na Żeromskiego powinien być przeznaczony dla muzeum. Ten obiekt tylko do tego się nadaje. Nowy szpital powinien być wybudowany w Elblągu.

 3. 3
  --4
  ~ Nie dla P O i PSL i SLD
  Środa, 16.09

  Tam gdzie wy rządzicie jest bida z nędza. Każdego dnia tv ukazuje rządy P O i PSL i SLD .

 4. 4
  +11
  ~ Przyszła mama
  Środa, 16.09

  To jak mają ginekologię przenieść na WSZ to chociaż niech zrobią łazienke w sali to jest ulatwonie dla matek po porodzie

 5. 5
  +3
  ~ Lena
  Środa, 16.09

  Może jednak nowy szpital ??

 6. 6
  +1
  ~ xyz
  Środa, 16.09

  Tak w ogóle to jest jakiś pomysł na ten zabytkowy budynek przy ul. Żeromskiego ?? Co po pomieszczeniach po pediatrii i chirugi dziecięcej ??

 7. 7
  +10
  ~ Powtórka
  Środa, 16.09

  Już zlikwidowane zostały szkoły w Elblągu. Teraz DZIECI uczą się na dwie zmiany w przepełnionych klasach. Obecnie chcecie likwidować oddziały by przypodobać się olsztyniakom. Czy wy macie mózgi. NIE DLA ZMIAN.

 8. 8
  +10
  ~ lol
  Środa, 16.09

  @Nie dla P O i PSL i SLD, a gdzie oni rządzą skoro od 5 lat w Polsce rządzi pis? Że rząd pis okrada samorządy od kilku lat to właśnie efektem jest to że nie ma pieniędzy aby utrzymać 2 szpitale. Dodatkowo za rządów pisu służba zdrowia leży i kwiczy i nic z tym nie robią. Liczy się tylko aby napchać się kasą i swoim kolesiom też dać, patrz przekręty z maseczkami i respiratorami i innymi w ministerstwie zdrowia.

 9. 9
  +17
  ~ Pytanie
  Środa, 16.09

  Dlaczego przychodnie i urzedy są nie czynne w Elblągu. Normalnie pracują w sklepach i zakładach pracy. To co sa inni ludzie do czarnej roboty i elita która bierze kasę za nipracowanie.

 10. 10
  --3
  ~ IoI
  Środa, 16.09

  A w Elblągu to kto rządzi o tym mowa. P O i PSL i SLD to tego nie widzisz.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4249978065491