Piątek, 1.07.2022, Imieniny: Halina, Marian, Klarysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Porodówka przy ul. Królewieckiej przeszła modernizację. Te zmiany spodobają się przyszłym mamom

05.10.2020, 14:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Porodówka przy ul. Królewieckiej przeszła modernizację. Te zmiany spodobają się przyszłym mamom
Fot. Adrian Sajko

Ponad 15 milionów złotych kosztowała modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Inwestycja właśnie została zakończona. Od teraz przyszłe mamy będą rodzić w odnowionych i nowocześnie wyposażonych salach.

Pododdziały: Położniczy i Patologii Ciąży, wraz z Traktem Porodowym w szpitalu przy ul. Królewieckiej przeszły całkowitą metamorfozę. Prace rozpoczęły się w październiku 2017 roku i trwały trzy lata. W tym czasie wyremontowano dotychczasowe sale i wyposażono je w nowoczesny sprzęt, utworzono również dwie dodatkowe sale do porodów rodzinnych, stanowisko do pielęgnacji i resuscytacji noworodka oraz trzyłóżkową salę dla pacjentek po porodach powikłanych. Dziś, 5 października, odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Dziś prezentujemy efekt trzyletniej pracy. To obecnie jest najbardziej nowoczesny oddział w naszym szpitalu. Głównego zadania tego projektu było zwiększenie dostępności podniesienie standardów, zwiększenie i udostępnienie nowoczesnych metod leczenia, poprawa warunków w oddziale, rozwój nowoczesnych technologii i wzrost zadowolenia pacjentów, czyli wszystko, co można było osiągnąć. Projekt zakładał również zabezpieczenie oddziału w nowoczesny sprzęt. Szpital zyskał między innymi nowoczesne USG, które wykrywa wady wrodzone płodu, pomaga w badaniach prenatalnych, warte prawie 0,5 mln zł oraz mammograf wart łącznie z dostosowaniem 1,5 ml zł

- mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Trakt porodowy i Poradnia konsultacyjna aktualnie wyposażone są w nowoczesny sprzęt, funkcjonalny i estetyczny wystrój. Jestem przekonana, że będzie on służył dobrze naszym pacjentom

 - przekonywała Hanicenta Rzepa, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. 
 

Ordynator oddziału przypomniała również, że położnictwo i ginekologia w WSZ to także zespół. - Mimo zmienionych warunków pracy staraliśmy się przygotować do nowych wyzwań. To nasz wkład w realizację projektu. Opieką pielęgniarską w oddziale zajmuje się 61 pań położnych i 4 pielęgniarki. Praca położnych to fundament prawidłowego funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczego, bardzo ją cenię i dziękuję za zaangażowanie, pogłębianie wiedzy, życzliwość i wysiłek włożony w tę pracę. Zespół lekarski to 25 osób - 16 specjalistów i 9 osób się specjalizujących. Edukacja lekarzy w naszym oddziale nie kończy się na specjalizacji ginekologiczno-położniczej, np. dwóch lekarzy ma dodatkowo specjalizację z zakresu endokrynologii, dwóch lekarzy zajmuje się położnictwem w zakresie specjalizacji onkologicznej. W pracy oddziału pomocna jest również zatrudniona na całym etacie psycholog. Zapraszamy do naszego oddziału. Pragniemy zapewnić paniom profesjonalną, pełną zaangażowania i empatii opiekę medyczną i psychologiczną - dodała Hanicenta Rzepa. 

Wartość całkowita projektu przekroczyła 15 mln zł. Z tego dofinansowanie unijne to 9,7 mln, a dotacja celowa województwa 4,8 mln zł. Wkład własny szpitala to 500 tys. zł.

Gratuluję dobrej realizacji, widać, że to jest XXI wiek. Szpital wojewódzki w Elblągu jest w dużej ofensywie inwestycyjnej. Doliczyłem się tu projektów na kwotę ponad 95 mln zł w ostatnim czasie. Dofinansowanie środków zewnętrznych, głównie unijnych, to kwota 68 mln zł. 

- podkreślał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. 

To działanie wpisuje się w potrzeby naszych mieszkańców. Cieszymy się, że będzie więcej tych miejsc, gdzie będzie można rodzić. Budujemy nowoczesną, bezpieczną ochronę zdrowia w mieście

- gratulacje złożył również Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią dziennikarze nie mogli wejść na teren zmodernizowanego oddziału. Efekty zakończonej inwestycji można zobaczyć na filmiku, który szpital udostępnił na swoim profilu na FB.Na oddziale położniczym WSZ w Elblągu rocznie przychodzi na świat ok. 1200 - 1400 dzieci. W ubiegłym roku odbyły się tam 1403 porody. W pierwszej połowie tego roku, kiedy ze względu na pandemię szpital przy ul. Żeromskiego został wyłączony z normalnego funkcjonowania i porody przyjmowano tylko przy ul. Królewieckiej - 843. Od przyszłego roku taka sytuacja będzie normą. Porodówka w WSZ w Elblągu zostanie połączona z tą działającą w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II i będzie jedyną w Elblągu.

Po remoncie przybyło nam pięć łóżek położniczych - wcześniej oddział położniczy liczył 15 łóżek, w tej chwili jest ich 20. Przybyły nam również dwa stanowisk porodowe. (Po połączeniu - przyp. red. ) będziemy się przypatrywali, jakie są potrzeby, jak to wygląda demograficznie, ale w tej chwili nic nie wskazuje na to, żeby tych łóżek było za mało. Jeśli dzietność zacznie nam wzrastać i potrzeba będzie więcej miejsc wówczas będziemy się zastanawiali nad zwiększeniem tego oddziału

- mówi Elżbieta Gelert.

- Warto dodać, że znacznie wzrosła nam liczba łóżek patologii ciąży. Do tej pory mieliśmy ich 15, teraz będziemy mieli 30. W czasie pandemii, gdy obsługiwaliśmy cały region, brakowało nam przede wszystkim łóżek patologii ciąży. Musiałam te pacjentki kłaść na ginekologii i w innych miejscach, aby mogły być leczone. Zwiększenie liczby tych miejsc to bardzo dobry kierunek. Liczba porodów może wzrosnąć i bardzo byśmy się z tego cieszyli, jednak już teraz, ponieważ jesteśmy tym oddziałem trzeciej referencyjności, wzrasta liczba pacjentek przysyłanych do nas na patologię ciąży - dodaje ordynator Hanicenta Rzepa. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Konferencja prasowa w WSZ w Elblągu ,, Modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego '' ( zdjęć 23 )
Dodano: 2020-10-05 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ elx
  Poniedziałek, 05.10

  Czegoś nie rozumiem, przed remontem były 4 boksy porodowe, a teraz są tylko 3,o czym nie nadmieniono w artykule- w zeszlym roku odebrano ok 1400 porodów tj. średnio ok. 3-4 dzieci dziennie, zakładając przejęcie pacjentek z Żeromskiego gdzie jest ok. 800 porodów to znaczy, że dziennie średnio będzie ok. 6 porodów to znaczy może być jednego dnia 1 lub 2, a drugiego 4 lub 5 lub 6 więc moje pytanie brzmi: w którym boksie będą rodzić 4, 5 i 6 kobieta skoro są tylko 3 boksy? Czy ta dobra zmiana to na pewno dla dobra kobiet? Biorąc pod uwagę wystąpienie wirusa, jakiejś bakterii na tym oddziale to gdzie kobiety będą rodzić, jak zabraknie alternatywnego oddziału w innym szpitalu ? !!!!! W samochodzie w drodze do Gdańska czy na trasie E7?

 2. 2
  +4
  ~ Ukarac
  Poniedziałek, 05.10

  Dlaczego są bez masek zdjecia dowodem wy egoisci zakarzacie nas.

 3. 3
  +8
  ~ Reforma
  Poniedziałek, 05.10

  Były cztery a będą trzy i wycieczka do olsztyna by tam rodziły. Tak rządzicie P O i PSL i SLD to wasza wina.

 4. 4
  +6
  ~ Dwa MIASTA
  Poniedziałek, 05.10

  Jak wytłumaczyć sytuację że twierdzicie że są dwa równorzędne miasta Elbląg i olsztyn. Tylko Elbląg w zastoju a olsztyn buduje nowe oddziały i szpitale. Za czyje pieniądze i od kogo.

 5. 5
  +2
  ~ m
  Poniedziałek, 05.10

  Czy szpital uzyskał prawa autorskie do zdjęcia trojaczków?

 6. 6
  +13
  ~ Qwertz
  Poniedziałek, 05.10

  Wystarczy ze bedzie Covid na oddziale i nie będzie gdzie rodzić w Elblagu. Rzeczywiście zmiany na czasie...

 7. 7
  +11
  ~ olsztyn
  Poniedziałek, 05.10

  Olsztyn ma dobrego gospodarza, bo chyba prezydent Olsztyna nie wydziera naszemu trochę chyba nieudolnemu adminisrtratorowi ze świtą tych chyba nieudaczników!

 8. 8
  +6
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 05.10

  Yhym, właśnie na sąsiednim portalu można poczytać, co sądzą elbląskie pacjentki o tych zmianach i jak one im się "podobają";

 9. 9
  +7
  ~ Qwertz
  Poniedziałek, 05.10

  Ile jest oddziałów położniczych w Olsztynie? Pytam dla porównania.

 10. 10
  +5
  ~ to nie wina Olsztyna
  Poniedziałek, 05.10

  Olsztyn nie ma nic do bidy w Elblągu. Wszystko zależy od miejscowej władzy i jej pochodzenia sprzed 3 pokolenia. Tam jest Prezydent i RM którzy współpracują dla miasta. U nas dopiero po pytaniu antka (nikt inny z koalicji już nie chce nawet pytać) nowak odpowiada, że właśnie myśli o złożeniu wniosku o fundusze unijne. Gustlik jest kumplem partyjnym wróblewskiego i czerepaka i skoro tyle daje Elblągowi, to albo psl (nie Olsztyn) sabotażuje Elbląg, albo Gustlik i tak daje więcej niż chce wróblewski. Tragedia polega na tym , że elektorat w Elblągu wybiera podobnego do siebie a nie Prezydenta. Gdyby departamenty były samodzielne albo opłacane za to co robią dla miasta. A Olsztyn ma prezydenta, RM, inwestorów, uczelnie, elektorat wybierający pracowitych a nie swojaków.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.663693189621