Poniedziałek, 4.07.2022, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pediatria zniknie ze szpitala przy ul. Królewieckiej. Rodzice apelują: "Chcemy leczyć dzieci w naszym mieście"

12.09.2020, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pediatria zniknie ze szpitala przy ul. Królewieckiej. Rodzice apelują: "Chcemy leczyć dzieci w naszym mieście"

Nie wyrażamy zgody na podejmowanie takich decyzji bez konsultacji społecznych. Chcemy leczyć nasze dzieci w naszym mieście - piszą rodzice młodych elblążan w liście, który pojawił się w mediach społecznościowych. To ich reakcja na informację o planowanej likwidacji oddziału pediatrycznego funkcjonującego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

Wszystko wskazuje na to, że dwa elbląskie szpitale planują wymianę. Najpierw elblążanki zmroziła, nadal niepotwierdzona, informacja o planowanej likwidacji Oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II. W ślad za tą wiadomością pojawiła się kolejna - dotycząca likwidacji oddziału pediatrycznego działającego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

Rodzice zaniepokojeni planami WSZ zamieścili w mediach społecznościowych apel w tej sprawie. Jak podkreślają likwidacja oddziału przy ul. Królewieckiej oznacza, że dzieci z Elbląga i okolic mają trafiać wyłącznie do szpitala miejskiego przy ul. Żeromskiego lub gdy zabraknie miejsc do Pasłęka, Braniewa i Olsztyna.

Nie wyrażamy zgody na podejmowanie takich decyzji bez konsultacji społecznych. Chcemy leczyć nasze dzieci w naszym mieście. Chcemy, aby miały dostęp do diagnostyki, która chwili obecnej możliwa jest wyłącznie w oparciu o bazę diagnostyczną WSZ. Nic o nas bez nas

- apelują.

O potwierdzenie tych informacji zapytaliśmy rzeczniczkę szpitala przy ul. Królewieckiej. Zapewnia ona, że "nie ma mowy o likwidacji świadczeń pediatrycznych, ani o zmniejszeniu liczby łóżek pediatrycznych w naszym mieście". Nie oznacza to jednak, że w przyszłym roku, tak jak do tej pory, tego typu opiekę młodzi elblążanie uzyskają w dwóch elbląskich szpitalach.

Od lat trwa ogólnopolska debata dotycząca konsolidacji tych samych świadczeń medycznych w szpitalach blisko siebie położonych, dotyczy to również naszego miasta. Całościowa opieka szpitalna nad pacjentem do 18 roku życia bezwzględnie wymaga funkcjonowania w jednym miejscu zarówno pediatrii zachowawczej, jak i pediatrii zabiegowej. Obecnie w Elblągu pediatra zachowawcza mieści się w Szpitalu Miejskim, jak i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, natomiast chirurgia dziecięca tylko w Szpitalu Miejskim w Elblągu. Dyskusja umiejscowienia pediatrii w jednym szpitalu w Elblągu trwa od ponad 10 lat. Ostatecznie wspólnie ustalono, że docelowo całościowa opieka pediatryczna mieścić się będzie w Szpitalu Miejskim przy ul. Komeńskiego w Elblągu. Szpital Miejski zadbał o to, aby posiadać niezbędny sprzęt do diagnostyki, w tym w tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Obecnie placówka ta przystępuje do modernizacji infrastruktury, aby sprostać potrzebom oddziałów pediatrycznych (niemowlęcego i dla dzieci starszych)

- wyjaśnia Magdalena Rubczewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Jeszcze raz chcemy podkreślić, iż usługi pediatryczne w naszym mieście będą utrzymane na dotychczasowym poziomie, przy zachowaniu niezbędnej liczby miejsc - dodaje rzeczniczka WSZ. - Zarówno kadra jednego, jak i drugiego szpitala znajdzie zatrudnienie tak jak dotychczas. Wszelkie działania zmierzające do centralizacji usług pediatrycznych w naszym mieście mają na celu dobro dzieci i młodzieży, przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów i środków.

Ta informacja, w połączeniu z doniesieniami o likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala miejskiego, może oznacza, że elbląskie szpitale zaplanowały wymianę. Od przyszłego roku pediatra będzie funkcjonowała wyłącznie przy ul. Żeromskiego, a ginekologia i położnictwo przy ul. Królewieckiej. Czy tak się stanie? Do tematu jeszcze wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ wszystkodlawasniewdzięcznicy
  Sobota, 12.09

  Czy ktoś nad tym panuje? Może jest za dużo szpitali w tym mieście? Wystarczy dokonać analizy i powiadomić mieszkańców, że od ... będzie tak i tak, czyli znacznie lepiej. Ewentualne wnioski od ludu i jazda po nowemu. Ktoś ciągle woła, że to Olsztyn winien. Otóż Olsztyn od Elbląga różni się tym, że ma władze i RM. Nasze miasto ma tylko wybranych kasujących na własne konto. Olsztyn nawet przysłał do Elbląga swojego przedstawiciela z psl na funkcję "prezydenta"aby pilnował interesu. Był czas że było ich dwóch pilnujących likwidatorów. nie dość, że z Olsztyna , to jeszcze psl. Do tego "wybrani" z po i sld i do kogo pretensje? Sami "wybraliście" przeciw, bo kto wybiera czerepaka który 3 razy już oszukał. A i na słupach też z zapałem się przejechaliście. Zostali w RM zmiennicy głuchoniemi .

 2. 2
  +7
  ~ zgodnie z planem
  Sobota, 12.09

  Szpital miejski podlega miastu a wojewódzki województwu. I w mieście i w województwie "rządzi" psl i to zapewne tam podejmuje się decyzje - w psl. Bo co ma Ela do miejskiego bez wiedzy i zgody miasta? Otóż Ela ma Missana w mieście i to jego rola by tych zmian dokonać przed objęciem dyrektorowania w WSzZ do czego zapewne się szykuje. Pozbiera więc Missan to co opłacalne i zgromadzi w wojewódzkim a to co kosztowe da miastu. Robi to po co poszedł z ramienia PO do Miasta. A mieszkaniec czy będzie miał lepiej? Tego nie chcą ujawnić. Być może lepiej, ale na razie nasza ręka zmierza nawet nie do nocnika, a do basenu. Adolfa. W szuwary. Podobno mamy RM i "prezydenta" którzy bardzo dbają o miasto i jego mieszkańców. Czujecie to? A rączki tutaj :):):)

 3. 3
  +4
  ~ Mowa krotka
  Sobota, 12.09

  Dyrekcja szpitala PRECZ i rządzacy miastem z radnymi precz. Hańba można nazwać co wy wyprawiacie .

 4. 4
  +7
  ~ I juz
  Sobota, 12.09

  Elbląg zabrać i na wsi kukurydzę posiac .

 5. 5
  0
  ~ Tylko koni żal
  Niedziela, 13.09

  Ludzie wyjedźcie z Elbląga jak wam tu zle. Jedzcie do Gdańska a nie wieczne smęty... Nikt tak nie biadoli jak elblazanie tylko daj, daj, daj...

 6. 6
  +2
  ~ Arnold S.
  Niedziela, 13.09

  Wieść gminna niesie, że niebawem w naszej wiosce nie będzie też chirurgii dziecięcej. Ciekawe, czy to prawda.

 7. 7
  +1
  ~ POKO
  Niedziela, 13.09

  Dalej głosujcie na Platformę i Gelertową w kapciach to bedziecie mieli leczenie w Olsztynie gdzie rządzi koles tez z PO

 8. 8
  0
  ~ babcia
  Poniedziałek, 14.09

  Pani Redaktor , raz w artykule pojawia się info - pediatria będzie w szpitalu przy Komeńskiego , a na koncu Od przyszłego roku pediatra będzie funkcjonowała wyłącznie przy ul. Żeromskiego, a ginekologia i położnictwo przy ul. Królewieckiej. Ocen: 0 % 0 % 0 Komentarze do artykułu (7) Dodaj nowy komentarz babcia E-mail (niewymagany) Pani Redaktor , raz w artykule pojawia się info - pediatria będzie w szpitalu przy Komeńskiego , a na koncu Zostało 692 znaków do w

 9. 9
  --1
  ~ Elblążanin
  Poniedziałek, 14.09

  A co na to Elżbieta ?

 10. 10
  +4
  ~ e-g
  Poniedziałek, 14.09

  Panie senatorze z Elblaga prosimy o konferencję w tym temacie !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0949079990387