Niedziela, 7.03.2021, Imieniny: Pawel, Tomasz, Felicyta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni podnieśli podatek od nieruchomości. W przyszłym roku elblążanie zapłacą o 2,5 proc. więcej

02.12.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni podnieśli podatek od nieruchomości. W przyszłym roku elblążanie zapłacą o 2,5 proc. więcej

W przyszłym roku, oprócz większych o 40 proc. stawek za odbiór odpadów, elblążan czeka również podwyżka podatku od nieruchomości. Nie będzie ona jednak aż tak drastyczna, jak w przypadku wywozu śmieci.

O 2,5 proc. wzrosną od przyszłego roku podatki od nieruchomości położonych na terenie Elbląga. W przypadku budynków mieszkalnych stawka za metr kwadratowy wzrośnie z 70 do 72 groszy. Osoby prowadzące działalności gospodarczą zapłacą podatek od budynku 21,80 zł/1 metr kwadratowych, zamiast 21,27 zł. Z kolei podatek za grunt: związany z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 82 na 84 grosze za metr kw.

Wysokość stawek określa ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jak przekonują elbląscy urzędnicy, te ustalone w Elblągu na 2020 rok, mimo 2,5 proc. podwyżki i tak są dużo niższe od stawek maksymalnych. Co więcej, to pierwsza taka podwyżka od 5 lat.

Podatek od nieruchomości nie był podwyższany w Elblągu od co najmniej 5 lat. 2,5 procent podwyżki to mniej niż obecny poziom inflacji. Nie da się z zabranymi dochodami wykonać wszystkie zadania, dopłacać do wszystkiego i robić inwestycje rozwojowe

- przekonywał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podczas konferencji prasowej związanej z prezentacją projektu budżetu Elbląga na 2020 rok.

Podczas sesji 28 listopada radni przyklepali podwyżki. Za wprowadzeniem nowych stawek zagłosowało 18 radnych (KWW Witolda Wróblewskiego, Koalicja Obywatelska oraz dwoje radnych PiS Halina Sałata i Paweł Fedorczyk), 2 przeciw - Marek Pruszak i Paweł Kowszyński (PiS), a 5 radnych PiS się wstrzymało.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ kolinskinaprezydenta
  Poniedziałek, 02.12

  Nie bardzo pojmuję? Za śmieci mamy zapłacić 40% podwyżkę stawek a za podatek od "bogactwa" podwyżka wynosi 2,5%. Gdzie tu sens i logika? Ta ekipa rządząca miastem to jakaś plaga egipska!

 2. 2
  +14
  ~ Liczydełko
  Poniedziałek, 02.12

  A jacy tu finansisci i ekonomiści? powinni spadać na emeryturę i w koncu zatrudnić nowszy egzemplarz bo ciagle mentalnością tkwią w epoce historycznej! Czas przejść do lamusa i po prostu ustąpić godnie miejsce mlodszym i mądrzejszym i ekonomicznie uzdolnionym bo taka naturalna kolej rzeczy ! A nie trzymać się kurczowo taborecika ! Każdego to juz męczy!

 3. 3
  +14
  ~ Mayk
  Poniedziałek, 02.12

  W tym kraju tylko się podnosi od 75 lat chory kraj bez ekonomi.Ekonomia działa w jedna stronę dla nich.

 4. 4
  +11
  ~ Edmund Szwed
  Poniedziałek, 02.12

  ....OJ, SZANOWNA RADO, RADO, CZY DOPRAWDY NIE MA POŚRÓD PAŃSTWA, CHOĆBY JEDNEJ OSOBY, KTÓRA BY PODPOWIEDZIAŁA PREZYDENTOWI ELBLĄGA, ŻE ZAMIAST KAŻDEGO ROKU ZWIĘKSZAĆ PODATKI ELBLĄŻANOM, W CIĄGU ROKU PODJĄŁBY WYSIŁEK ZWIĘKSZENIA BAZY PODATKOWEJ ? Noooo tak ........ ale być może zagalopowałem się w oczekiwaniach od Państwa i Prezydenta?

 5. 5
  +7
  ~ Kronikarz Truso
  Poniedziałek, 02.12

  Kolej na obniżkę diet radnych. Propozycje ?

 6. 6
  +12
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 02.12

  Jak widać to społeczeństwo wybiera radnych po to ,żeby MIESZKAŃCOM podnosili ceny .

 7. 7
  --11
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 02.12

  @kolinskinaprezydenta - O, w końcu słusznie i politycznie - podatki w Polsce (Elbląg, jak widać, nie odstaje tu ani na jotę) są tylko dla najbiedniejszych, natomiast kapitalistyczni wyzyskiwacze i chciwa burżuazja podatki płacą wyłącznie symboliczne. Najwyższy czas na podatki progresywne (czyli rosnące wraz z poziomem dochodu) w Polsce!:) #LewicaRazem #PodatkiProgresywne

 8. 8
  +13
  ~ chcecie opłatek?
  Poniedziałek, 02.12

  Czerepaki, kozły, solejuki i ławeczko mamrotowców - zadaniem waszym jest podnosić świadczenia obywateli na wasze utrzymanie. I to robicie doskonale. Tylko zmieniajcie rękę przy wymachach, bo dostaniecie niedorozwoju mięśni jednej strony. Ale waszym podstawowym obowiązkiem jest poszukiwanie inwestorów którzy dadzą rękojmię pozyskania budżetu inwestycyjnego. Wiesiek, ten z ławeczki (teraz w piwnicy, bo mu zimno) , wstydzi się za was. Gdybyście chociaż, dla przyzwoitości, poinformowali mieszkańców na co przeznaczycie ten haradź, bo wynika z zapewnień kozła, że jedynie staracie się zapewnić podwyżki słusznie należnej pensji waszego i kozła dworu.W poprawnej rodzinie ojciec nie zabiera dzieciom grosza tylko na swoje uciechy. Reformy UM i spółek miejskich. Za chwilę woda i ciepło.

 9. 9
  --2
  ~ Do oplatek...
  Poniedziałek, 02.12

  Ten "haradż" na twoje leczenie. Glupich nie sieją, glupi sie rodzą! A ciemniak może niech teraz obejrzy Szpital.

 10. 10
  +4
  ~ prześmiewca
  Poniedziałek, 02.12

  500+, 13 emeryturka, za rok 14 będzie - ha,ha,ha, Brawo Wy, głosujcie tak dalej, Jarek da wam wszystko "za darmo"

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2952058315277