Środa, 8.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Adrian, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W naszym mieście powstanie Elbląskie Centrum Usług Wspólnych?

19.11.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W naszym mieście powstanie Elbląskie Centrum Usług Wspólnych?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. pixabay.com)
Czy w naszym mieście zostanie utworzone Elbląskie Centrum Usług Wspólnych? O tym zadecydują radni podczas listopadowej sesji RM.
 
Elbląskie Centrum Usług Wspólnych miałoby powstać 1 stycznia 2020 r. Działalność Centrum ma być finansowana z budżetu Miasta i prowadzić gospodarkę finansową w formie jednostki budżetowej. Nadzór nad działalnością Centrum ma sprawować Prezydent Elbląga.
 
Do działalności Centrum należeć ma m.in. przygotowywanie na potrzeby kierowników jednostek obsługiwanych dokumentów i informacji niezbędnych do opracowania przez nich projektów planów finansowych oraz zmiany zatwierdzonych planów finansowych, prowadzenie obsługi finansowo-księgowej jednostek obsługiwanych, prowadzenie obsługi płac jednostek obsługiwanych (w tym m.in. naliczanie oraz przekazywanie wypłat wynagrodzeń dla pracowników i prowadzenie rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ZUS), przygotowywanie dokumentacji finansowo-księgowej do rozliczenia projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych np. ze środków UE, dotacji z budżetu państwa dla jednostek obsługiwanych i obsługę finansowo-księgową Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej.
 
Działalnością Centrum będzie kierować dyrektor, którego zadaniem będzie nadzór nad wykonywaniem zadań statutowych Centrum i współpraca z dyrektorami jednostek obsługiwanych.
 
Centrum obsługiwać będzie 61 jednostek (przedszkola, żłobki, szkoły podstawowe i ponad podstawowe, bursy szkolne, Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, Młodzieżowy Dom Kultury, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy).
 
 
Celem utworzenia Elbląskiego Centrum Usług Wspólnych jest wyeliminowanie zagrożenia braku obsługi finansowej w szkołach i placówkach oświatowych, podniesienie warunków pracy dla zespołu księgowo – płacowego oraz rozwoju zawodowego, usprawnienie procesów decyzyjnych związanych z finansowaniem oświaty, ujednolicenie stanowisk i zakresów obowiązków pracowników administracyjnych przy jednoczesnym ujednoliceniu płac, wprowadzenie jednakowej polityki rachunkowości dla jednostek o podobnych zadaniach prowadzonych przez Gminę Miasto Elbląg, wprowadzenie jednakowych systemów informatycznych w zakresie finansów oraz płac, zapewnienie kompleksowej obsługi prawnej dla pracowników centrum
 
– wyjaśnia Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk.
 
Przygotowana została analiza pokazująca zasadność powstania Centrum. - Projekt uchwały został przygotowany z uwagi na potrzebę podniesienia efektywności funkcjonowania jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Elbląg, podniesienie bezpieczeństwa realizowanych zadań oraz wdrożenie jednolitych standardów realizowanych procesów – zaznaczył Antoni Czyżyk.
 
Projekt uchwały został skonsultowany z dyrektorami szkół i placówek oświatowych, które będą obsługiwane przez Elbląskie Centrum Usług Wspólnych.
 
Utworzenie Centrum nie będzie się wiązało z redukcją zatrudnienia. Przyjęty model Elbląskiego Centrum Usług Wspólnych oznaczać będzie wyłącznie zmiany organizacyjne pomiędzy jednostką obsługującą a jednostkami obsługiwanymi, w tym przejście pracowników pomiędzy pracodawcami, co związane będzie ze zmianą miejsca wykonywania pracy oraz zakresu ich obowiązków celem zwiększenia profesjonalizacji bez konieczności zwolnień
 
– dodaje Antni Czyżyk.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ kiki
  Wtorek, 19.11

  Panie Czyżyk, czy pan musi powielać słowa "administratora"? Czy naprawdę pan wierzysz że to będzie i taniej i sprawniej? Dlaczego radni KO tak obstają za projektami prezydenta i wice od Edukacji? Zmieńcie klub KO na klub KWW, będzie uczciwiej.

 2. 2
  +12
  ~ Konsultacje
  Wtorek, 19.11

  Nie słyszałem i nie widziałem przeprowadzonych konsultacji społecznych nad tym projektem . Widać podobnie jak z ciepłem jedynie zarządzający mają jedynie słuszną linię i zgodnie z obowiązującymiI ustawami i przyjętymi obyczajami nie widzą konieczności przeprowadzenia konsultacji społecznych. Taka lokalna DEMOKRACJA

 3. 3
  +13
  ~ Elblążanin
  Wtorek, 19.11

  P. Przewodniczący, a czy "Celem utworzenia Elbląskiego Centrum Usług Wspólnych " nie powinna być redukcja kosztów prowadzonej działalności? Z Pańskiej wypowiedzi jasno, chociaż nie wprost wynika, że te koszty wzrosną, pytanie tylko "o ile?" Czy RM pokusiła się o przedstawienie analizy kosztowej proponowanego rozwiazania? Mieszkańcy z całą pewnościa byliby zainteresowani wynikiem.

 4. 4
  +10
  ~ weterynarz
  Wtorek, 19.11

  I Antek to bredzi? To przecież czuje się bełkot czerepaka. Z tego potoku "elokwencji" wyłania się opinia o księgowych - wymagają jednego nadzoru bo słabo pracują. A to, że nikogo nie zwolnią, to bajki. Zwolnią każdego "nie swojego". tak było też z nauczycielami. Kozioł obroni wszystkich zwalniających niezgodnie z prawem i na podstawie fałszywych danych. Ale żeby "najmądrzejszy" mieszczanin, jak go zwano przed wyborami, tak zabełkotał? Dzików już nie ma ale ASF pozostał.

 5. 5
  +14
  ~ my mamy władzę
  Wtorek, 19.11

  Po pierwsze - chodzi o uzasadnienie remontu i ewentualne sprzedanie budynku znajomym królika. Jeśli nie, to: Po drugie - będzie stanowisko dyrektora i jego zastępcóe dla swojaków. Może nawet ludzie Antka dostaną fuchę kierownika księgowych szkół średnich, podstawowych, poradni, przedszkoli, żłobków. ... Przecież mamy braki w kasie miejskiej a mieszkańcy nie lubią być pomijani w fundowaniu korytka znajomym królika, kozła, czerepaka, ... Dla załatwienia prostej sprawy dyrektor i nauczyciel oraz pracownicy administracyjni jednostek oświatowych będą się zwalniać z pracy i jechać na cały dzień do "centrum" Ma kanclerski łeb ten innowator, co widać po minie i wzroku utkwionym w obiektyw. poprzednio z DE wyjechał też za "reformę" ośmieszoną przez uczniów.

 6. 6
  +8
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 19.11

  Uruchomienie CUW wymaga czasu na wykonanie prac- przygotowań lokalowych, sprzętowych, kadrowych, wdrożeniowych no i finansowych /brak środków w budżecie/....... wówczas takie wdrożenie może się udać. A jak jest u nas............ ?!?!

 7. 7
  +11
  ~ mieszkanka Eg
  Wtorek, 19.11

  Jesli koszty wzrosna to znaczy ze my elblązanie za to zapłacimy.Dość podwyzek i obciazania naszych kieszeni po to by znajomki mieli lukratywną posadkę. Wydawajcie panowie SWOJE PIENIADZE . Jesli projekt miałby przyniesc oszczedności to jestem za ale wyglada na to ze to nie ten przypadek.

 8. 8
  +10
  ~ duża wyspa Sycylia
  Wtorek, 19.11

  Skoro miasto "biduje" (to nie jest prawda - bidują mieszkańcy a wybrańcy mają się dobrze) to tworzenie takiego "centrum" ma przynieść oszczędności. Zamiast rachunku ekonomicznego, nawet Antek serwuje nam jakiś bełkocik. Stawiam żołędzia przeciw bełkotowi, że posady kierownicze otrzymają kumple czerepaka, na takiej samej zasadzie konkursowej jak on: będą jedynymi spełniającymi wymogi formalne (cokolwiek to znaczy). Remont, wyposażenie, utrzymanie, zabezpieczenie - stać na to biedne miasto o którym kilka dni wcześniej mówili ci sami - Antek, kozioł, uśmiech czerepaka. księgowy będzie miał lepiej, bo w dotychczasowym miejscu ma najczęściej ciasną klitkę, ale koszt utrzymania tego "biura" był żaden - jak każde pomieszczenie w szkole, przedszkolu...

 9. 9
  +7
  ~ NIE słup .
  Wtorek, 19.11

  Śmierdzi to na odległość , przy kryzysie budżetowym miasta . Prezydent podejmuje sprzeczne ze sobą decyzje . Coś tu jest NIE TAK .

 10. 10
  --1
  ~ Halina
  Wtorek, 19.11

  Ferdek, ty lepiej wyprowadź kota, a nie znowu po mieście latasz. Bo jak się zezdenerwuję, to będzie koniec naszej miłości! Żeby to ostatni raz, że za kotkami ganiasz!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.