Środa, 21.10.2020, Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Strajk!? Elbląscy nauczyciele właśnie decydują, katecheci również mają wolną rękę

18.03.2019, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Strajk!? Elbląscy nauczyciele właśnie decydują, katecheci również mają wolną rękę
Fot. Ryszard Biel

Infolinie dla rodziców, sztaby kryzysowe i mobilizacja pracowników domów kultury czy emerytowanych nauczycieli. Planowany na kwiecień strajk nauczycieli postawił na nogi wiele samorządów. Władze Elbląga na razie podchodzą do sprawy na spokojnie. - W ilu szkołach odbędzie się akacja strajkowa, ilu będziemy mieli nauczycieli do dyspozycji, czy będzie konieczność np. zatrudnienia emerytowanych nauczycieli na ten czas? W tej chwili nie znamy odpowiedzi na te pytania. Poczekajmy na wyniki referendów, które właśnie trwa - mówi Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga.

Sytuacja na linii rząd - środowisko nauczycielskie nie wydają się zmierzać do rozwiązania napiętej sytuacji. Zapowiadany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, o 8 kwietnia do odwołania, ogólnopolski strajk nauczycieli nabiera coraz realniejszego kształtu. Zanim do niego dojdzie, środowisko nauczycielskie musi się opowiedzieć, czy chce zaostrzenia formy protestu. W szkołach w całej Polsce, w których trwa już spór zbiorowy, odbywają się referenda strajkowe. Pracownicy oświaty odpowiadają na pytanie: „Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?” Referenda potrwają do 25 marca. Wtedy też dowiemy się ile szkół i nauczycieli naprawdę weźmie udział w strajku.

Referendum w elbląskich szkołach rozpoczęło się dzisiaj (18 marca) i potrwa trzy dni.

Część samorządów już teraz przygotowuje się do złagodzenia skutków planowanej akcji strajkowe. W poszczególnych miastach powstają sztaby kryzysowe, które monitorują sytuację i podsuwają rozwiązania, a tych jest naprawdę sporo, od dodatkowych patroli straży miejskiej i infolinii dla rodziców po mobilizację pracowników domów kultury, klubów sportowych i emerytowanych belfrów. Jak do ewentualnego strajku szykuje się Elbląg?

Procedura strajkowa jest w toku. Nasi dyrektorzy informują nas na bieżąco o sytuacji. W tej chwili w elbląskich szkołach odbywają się referenda, potrwają jeszcze jutro i pojutrze. W zależności od tego, jak sytuacja będzie się rozwijać, tak będziemy reagowali. Obecnie nie wiemy, w których szkołach będzie strajk, jaką będzie miał formę, ilu nauczycieli weźmie w nim udział

- mówi Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga.

Pytany, czy miasto jest gotowe wspomóc dyrektorów szkół w zapewnić opieki nad uczniami, w czasie gdy nauczyciele będą strajkowali, wiceprezydent wyjaśnia, że nie wie, czy w ogóle zaistnieje taka konieczność.

Poczekajmy, gdy będziemy mieli pełną wiedzę. Na razie to jest gdybanie

- przekonuje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- W tej chwili to rzeczywiście jest gdybanie. Docierają do mnie różne głosy. Naprawdę może to wyglądać w różnych szkołach różnie. Dopiero po referendach będę wiedział jakich nauczycieli mam do dyspozycji, czy będzie konieczność np. zatrudnienia emerytów. W tej chwili tego nie wiem - dodaje Edward Pietrulewicz.

Nie wiadomo nawet, czy dyrektorzy, będą mogli liczyć na pomoc katechetów w tym czasie. W niektórych miastach nauczyciel religii otrzymali mniej lub bardziej wyraźne zalecenie, aby w strajku nie brać udziału. W Elblągu decyzję tą pozostawiono im samym.

Wydział Nauki Katolickiej Kurii Elbląskiej nie wystosował żadnych wytycznych w tej sprawie. Kwestia udziału w strajku leży w gestii katechetów

- informuje ks. Wojciech Skibicki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej, dyrektor WNK Kurii Diecezjalnej Elbląskiej.

Jeśli we wszystkich elbląskich szkołach, które weszły w spór zbiorowy z pracodawcą, dojdzie do strajku problem może być spory. Tym bardziej że termin akcji strajkowej, może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami: gimnazjalnym (10, 11, 12 kwietnia) i ósmoklasisty (15, 16, 17 kwietnia).

Przypomnijmy. Związki zawodowe domagają się 1000 zł podwyżki dla nauczycieli.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --13
  ~ jaaaaaaaaaaaaaa
  Poniedziałek, 18.03

  powiem jedno nauczycielą się w ***ch poprzewracało ciężko to do w wójcika albo do castoramy

 2. 2
  --13
  ~ jaaaaaaaaaaaaaa
  Poniedziałek, 18.03

  powiem jedno nauczycielą się w ***ch poprzewracało ciężko to do w wójcika albo do castoramy

 3. 3
  +14
  ~ KSU.
  Poniedziałek, 18.03

  Słupy wyborcze a w co będzie strajkować???, przecież mieliście szansę zmiany .

 4. 4
  +3
  ~ bolekmolek
  Poniedziałek, 18.03

  są nauczyciele i nauczyciele ,największe podwyżki powinni dostać nauczyciele którzy uczą w klasach 1-3 potem analogicznie nauczyciele 4-8 , a najmniej podwyżek w szkołach ponad podstawowych i innych dziwnych szkołach CKU itd... bo tam to już nic nauczyciel nie robi z uczniami w wieku 25-45 lat . a ludzie którzy pracują w kuratorium i innych darmozjadą NICCCC

 5. 5
  --2
  ~ spragniony
  Poniedziałek, 18.03

  a dlaczego nie 2000 albo 3000 ja tam idę na 5 lat

 6. 6
  --2
  ~ "nauczycielą"
  Poniedziałek, 18.03

  jaaa nie wiem ile tam masz tych a. Nauczycielą, poważnie?????? Przecież podkreśliło Ci jak pisałeś, człowieku! Nie wypowiadaj się na temat edukacji. :)

 7. 7
  +17
  ~ nauczycielliceum
  Poniedziałek, 18.03

  ~ "nauczycielą" pewnie jesteś jednym z tych darmozjadów co nic nie robią a najwięcej krzyczą

 8. 8
  +6
  Robert Koliński
  Poniedziałek, 18.03

  A więc strajk! 8 kwietnia nauczyciele odmówią pracy. Popieramy żądania nauczycieli i związków zawodowych! Można śmiało przyznać, że nauczyciele to grupa zawodowa, która kształtuje nasze społeczeństwo. Ich codzienna praca składa się z wysiłku nie tylko intelektualnego, ale też fizycznego i emocjonalnego. Kilkanaście godzin pracy w tygodniu to mit. Nauczyciele pracują średnio 47 godzin. Wielu wchodziło w ten zawód z poczuciem misji. Wielu się wypalało i zostawało z narastającymi frustracjami. Dość tyrania za jałmużnę! Dość wydawania grubych milionów na deformę edukacji! Dbajmy o nauczycieli i nauczycielki. Bo oni dbają o nasze dzieci.

 9. 9
  +13
  ~ "nauczycielą"
  Poniedziałek, 18.03

  Nie jestem największym krzykaczem, tym bardziej darmozjadem, skrytykowałem tylko jaaaaaaaaaaa. A ty na pewno nie jesteś nauczycielem liceum :D

 10. 10
  +10
  ~ Kattt
  Poniedziałek, 18.03

  I bardzo dobrze! Bo zarobki nauczycieli to jakies kpiny! Czas na zmiany, czas na walkę o godność!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4745259284973