Wtorek, 2.03.2021, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pracownicy żłobków zazdroszczą nauczycielom pensji. "Pracujemy 40, a nie 22 godziny tygodniowo, a i tak zarabiamy mniej"

15.03.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pracownicy żłobków zazdroszczą nauczycielom pensji. "Pracujemy 40, a nie 22 godziny tygodniowo, a i tak zarabiamy mniej"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. pixabay.com)

Pracownicy elbląskich żłobków od tygodni czekają na odpowiedź prezydenta w sprawie podwyżki dla nich. Strajku, jak nauczyciele, nie planują. Przyznają jednak, że chcieliby np. zarabiać tyle, ile już w tej chwili trafia na konta belfrów. - My nie pracujemy 22 godziny tygodniowo, tylko 40, a i tak nasze pensje są dużo niższe - przekonują.

Nie mamy urlopów zdrowotnych i wyższego odpisu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Nasze zarobki wypadają dużo gorzej i to jest widoczne na każdym stanowisku pracy. Dlatego zwracamy się do pana prezydenta o zwiększenie naszych wynagrodzeń o kwotę 1000 zł brutto, a i tak będziemy zarabiać mniej niż pracownicy oświaty

- napisali do prezydenta pracownicy elbląskich żłobków, już kilka tygodni temu.

Na początku roku pracownicy elbląskich żłobków zwrócili się do prezydenta Witolda Wróblewskiego z prośbą o podniesienie im płac o 1000 zł. O sprawie pisaliśmy tutaj. 29 stycznia blisko trzydziestu przedstawicieli tej grupy spotkali się m.in. z dyrektor departamentu edukacji. Do tej pory nie otrzymali jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie.

Od tamtej pory nic się nie zadziało. Czekamy na odpowiedź na nasze pismo. Od 1 lutego wszedł nowy wiceprezydent, który zajmuje się edukacją. Mam wrażenie, że zostaliśmy potraktowani na zasadzie gorącego kartofla. Pan wiceprezydent również nie zwrócił się do nas w sprawie spotkania. Nadal nie mamy odpowiedzi na nasze pismo. Czujemy się zignorowani. Jesteśmy traktowani niepoważnie

- jedna z pracownic elbląskiego żłobka, na początku marca zwróciła się do redakcji info.elblag.pl z prośbą o interwencję.

Dzień po tym, gdy zapytaliśmy rzecznika prezydenta Elbląga co dalej ze sprawą podwyżki dla pracowników żłobków, Miasto skierowało do nich odpowiedź. Dyrektor Departamentu Edukacji poinformowała ich, że doszło już do kilku spotkań w tej sprawie, w których oprócz prezydenta, brali udział m.in. wiceprezydent, skarbnik i dyrektorzy żłobków.

Jak do tej pory, pracownikom żłobków udało się "wywalczyć" jedynie dodatki wypłacane w związku z odejściem na emeryturę, które obowiązywały w ubiegłym roku, ale w tym ze względu na oszczędności zostały im odebrane. Nie jest to jednak to, o co chodzi tej konkretnej grupie. Na decyzję w kwestii podwyżek muszą jeszcze poczekać.

Co do dalszych kroków proszę czekać na decyzję pana prezydenta, która zapadnie po zakończeniu analiz finansowych

- poinformowała pracowników żłobków Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji w UM w Elblągu.

Tak naprawdę nic z tego pisma nie wynika - przekonuje pracownica żłobka, z którą rozmawialiśmy - Obawiam się, że możemy nie mieć takiej siły przebicia jak nauczyciele i zostaniemy zignorowani. Naszą słabością jest to, że nie mamy związków zawodowych. To jednak nie jest marudzenie jednostek, ale głos ogółu, czyli ok. 100 osób zatrudnianych w elbląskich żłobkach miejskich. Średnia płaca w mojej placówce jest zaledwie 2 400 zł brutto. Zarabiamy praktycznie najmniej ze wszystkich jednostek budżetowych w Elblągu. Stąd nasza prośba.
 

Również Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga, w rozmowie z nami podkreślała, że temat nie został jeszcze zamknięty, a obecnie trwają jeszcze rozmowy na temat zarobków nauczycieli.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Anna L.
  Piątek, 15.03

  Czy ktoś wybiera komuś zawód? Przed podjęciem studiów można zorientować się, jakie są zarobki w zawodzie, który wybieramy? Życzę podwyżek. To powinna być stała regulacja płac obowiązująca w Polsce, a nie od strajku do strajku.

 2. 2
  +12
  ~ Kattt
  Piątek, 15.03

  Tak dla jasności. 25 godzin pracuje się tygodniowo w przedszkolu, chyba, że to grupa 6-latków, wtedy 22 godziny. Podwyżki dla Pań pracujących w żłobkach to powinien być priorytet rządzących. To jest bardzo ciężki i odpowiedzialny zawód, a zarobki są poniżej godności.

 3. 3
  +4
  ~ Miki
  Piątek, 15.03

  A jak się mają zarobki kierowców autobusów miejskich? Kiedy podwyzki? Chetnie zamienie się z jakims nauczycielem.

 4. 4
  +2
  ~ Drogie panie
  Piątek, 15.03

  Wiceprezydent ma żonę nauczycielkę. Powiedzcie mu, że ona pracuje 18 czy 22 godziny w tygodniu... Wymiar pracy nauczyciela to 40 godzin, pracuję grubo powyżej 50. Oczywiście zarabiacie mało, ale nie róbcie ludziom wody z mózgu.

 5. 5
  +6
  ~ ...
  Piątek, 15.03

  Najlepiej udawać, że nie ma tematu. Prezydent o mieszkańcach pamięta przed wyborami i wtedy znajduje dla nich czas, napewno będzie to zapamiętane Panu Prezydentowi przed kolejnymi wyborami!!

 6. 6
  +2
  ~ Analizy
  Piątek, 15.03

  Teraz prezydent przez kolejne pół roku będzie prowadził analizy i stwierdzi że ma zaoferowania pracownikom żłobka 100 zł brutto, śmiech na sali. W piśmie od pani Sowickiej wyraźnie jest zaznaczone że mają to być podwyżki dla wszystkich pracowników samorządowych więc nie ma się co oszukiwać te ewentualne pieniądze to będą grosze

 7. 7
  +9
  ~ Elblążanin
  Piątek, 15.03

  Wcale najmniej nie zarabiają pracownicy żłobków w jednostkach budżetowych, bo mniej zarabiają pracownicy z Pogotowia Socjalnego i są narażeni na wiele niebezpieczeństw ze strony pijanych osób doprowadzonych w celu wytrzeźwienia. I też jest cisza do tej pory z podwyżkami.

 8. 8
  --4
  ~ Chorzy
  Piątek, 15.03

  Wszystkim dac po 1 mln zł i gitara.

 9. 9
  +1
  ~ Do Elblazanin
  Piątek, 15.03

  Proszę się zastanowić jak można zarabiać mniej niż najznisza krajowa, sam prezydent przyznał że pracownicy żłobków są najnizej opłacana jednostka z budżetu miasta

 10. 10
  +3
  ~ Pełka
  Piątek, 15.03

  W artykule napisane jest że średnia minimalna płaca w placówce w żłobku jest 2400 brutto a w Pogotowiu Socjalnym na bank powyżej tej kwoty nie jest. Idźcie tam do pracy to będziecie wiedzieć ile tam ludzie zarabiają i ili muszą znosić nie wspominając o agresywności pijanych i śmierdzących ludziach (bezdomni) a inni chcą więcej i więcej za siedzenie i pierdzenie w stołek. Tych ludzi z izby powinno się uszanować bo mają ciężką pracę i śmierdzącą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2029891014099