Poniedziałek, 23.09.2019, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Nauczyciele o krok od strajku. W większości elbląskich szkół trwa spór zbiorowy

06.03.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nauczyciele o krok od strajku. W większości elbląskich szkół trwa spór zbiorowy
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Od 8 kwietnia do odwołania. Planowany termin strajku nauczycieli, bo o nim mowa, może utrudnić przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych i ośmioklasistów. O to w jakim stopniu, pytają również rodzice młodych elblążan. Na razie jednak nie wiadomo ile szkół z Elbląga obejmie protest. Choć pewne wyobrażenie na ten temat daje fakt, że pracownicy większości z nich są w sporze zbiorowym z dyrektorami.

Środowiska nauczycielskie od wielu tygodni domagają się podwyżek płac o 1000 zł. Rozmowy z Anną Zalewską, minister edukacji do tej pory nie przyniosły spodziewanego przez nie efektu. W tej chwili protest przybiera na sile. Scenariusz planowanych w najbliższym czasie działań, w poniedziałek (4 marca), podał Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Związkowcy planują strajk. Jego rozpoczęcie zaplanowano na 8 kwietnia. Ma potrwać do odwołania, czyli najpewniej do momentu, kiedy strona rządową zgodzi się na żądania w wysuwane przez związkowców.

Przygotowania do strajku rozpoczęto już na początku roku. Najpierw szkoły musiały przeprowadzić procedury związane ze sporem zbiorowym. Związkowcy (ZNP, a także Solidarność) działający w danej szkole składali pracodawcy pisma inicjujące spór (tj. żądanie podwyższenia o 1000 zł wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników szkół, przedszkoli i placówek). Dopiero po zakończeniu mediacji i przy braku porozumienia podjęto decyzję o zaostrzeniu protestu.

Jednak o tym, czy do strajku w ogóle dojdzie i ile szkół on obejmie zdecydują sami pracownicy oświaty, biorąc udział w referendum strajkowym i odpowiadając na pytanie: „Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”

Referendum potrwa do 25 marca. Zostanie przeprowadzone w szkołach i placówkach, w których trwa spór zbiorowych. Jak wynika z danych oddziałów ZNP, w całym kraju jest ich 78 proc. W województwie warmińsko-mazurskim to 73 proc.

W tej chwili trudno powiedzieć czy i w jakich szkołach strajk zostanie przeprowadzony. W tej chwili ponad 60 placówek, szkół i przeszkolić, z Elbląga i okolic, w których funkcjonuje ZNP, jest w sporze zbiorowym. Czy to przełoży się na uczestnictwo w strajku? Tego dowiemy się najpewniej pod koniec marca, gdy zakończy się referendum strajkowe

- mówi Gerhard Przybylski, przewodniczący elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Obawy wielu rodziców i uczniów wzbudza termin strajku. Zgodnie ze szkolnym kalendarzem egzaminy gimnazjalne rozpoczną się 10 kwietnia, a te na zakończenie ósmej klasy - 15 kwietnia. Te terminy zostały ustalone jeszcze w 2018 r. W wielu szkołach może być problem z ich przeprowadzeniem. Dodatkowo dyrektorzy szkół mogą, mieć trudności z zapewnieniem wszystkim uczniom opieki, na czas strajku.

Trudno w tej chwili powiedzieć jak organizacyjnie będzie to wyglądało. Nie wiem, nawet ilu nauczycieli u mnie w szkole przystąpi do strajku, a przecież nie tylko od tego zależy to, czy uda się przeprowadzić egzamin. To jest uzależnione również od nauczycieli z innych szkół, w każdej komisji egzaminacyjnej jest nauczyciel obserwator, z innej szkoły

- mówi Ewa Horbaczewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu.

Niepokój rodziców próbował uspokajać prezes ZNP, który podkreślała wczoraj, że nie mają oni powodów do obaw, że swoje działania podejmują z myślą o uczniach obecnych i przyszłych.

Nie da się poprawić systemu oświaty, tylko i wyłącznie bazując na emocjach, poświęceniu i zaangażowaniu setek tysięcy nauczycieli licząc na to, że to romantyczne przesłanie dotyczące poświęcenia, misji, zaangażowania, będzie siłą napędową i motorem, na którym będziemy mogli budować przyszłość edukacji. Chcemy rodziców uspokoić. Dołożymy wszelkich starań, żeby czas strajku nikomu niczym złym nie zagrażały, ale nie możecie państwo oczekiwać od nas, że ulegniemy tej psychologicznej presji, związanej choćby z terminem egzaminów. To jest także pytanie ile, wspólnie z rządem, jesteśmy w ciągu tych blisko 40 dni ustalić. Nie ulega wątpliwości, ze 8 kwietnia jest momentem rozpoczęcia strajku. Jakkolwiek by to nie brzmiało, to jest rzeczywiście w interesie dziecka ucznia

-  przekonywał prezes ZNP podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej, przypomniało wczoraj, że pensje nauczycieli w tym roku wzrosną o 16,1 proc. w stosunku do roku 2018 r.

Obecnie konsultujemy projekt ustawy, który pozwoli na przyspieszoną wypłatę następnej transzy podwyżki. Mamy na to zagwarantowane pieniądze w budżecie. Tym bardziej niepokojące są sygnały przedstawicieli oświatowych związków zawodowych zgłoszonych przez ZNP o planowaniu akcji protestacyjnej w trakcie trwania tegorocznych egzaminów. Na takim rozwiązaniu najwięcej stracą dzieci i ich rodzice. Wierzymy, że nauczyciele, jak i dyrektorzy szkół – odpowiedzialni za przeprowadzenie egzaminów mają świadomość, że ich zakłócenie spowoduje trudności w realizacji planów życiowych uczniów, tj. z przystąpieniem do rekrutacji do szkół na kolejnym etapie edukacyjnym i na studia

- informuje Departament Informacji i Promocji MEN.

Czy dojdzie do strajku nauczycieli i w jaki sposób wpłynie on na egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów, najpewniej przekonamy się pod koniec marca.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ węzeł Niegordyjski
  Środa, 06.03

  Jak codziennie w oświacie - wszyscy są ważni i nikt nie mówi prawdy, bo każdy jest "pani", "pan". Gerhard niedawno popierał i chwalił administratora, a teraz spiera się z nim zbiorowo. Do przeprowadzenia egzaminu zaangażujcie dyrektorzy nauczycieli - emerytów, urlopowanych , itp. Przy braku porozumienia i pokazie siły rządu, egzamin zostanie przesunięty w czasie. Sam protest i jego czas jest rzadko spotykanym w oświacie majstersztykiem. Teraz potrzebna jest tylko jedność środowiska i wytrwałość, bo w przeciwnym wypadku będzie wiekowa porażka i wstyd

 2. 2
  --4
  ~ Stefan Rembelski
  Środa, 06.03

  Sytuacja jest wyjątkowa stąd też zachodzi konieczność wyjątkowych rozwiązań, Dzieci nie mogą być karane za kargulowe wojenki "nauczycieli". Ministerstwo ma obowiązek przyjęcia w trybie pilnym rozporządzenia bądź ustawy o jednorazowym uznaniu ukończenia ósmej klasy i gimnazjum z wynikiem pozytywnym. Sytuacja jest nadzwyczajna więc i rozwiązania muszą być takie . Ucieszy to pewnie uczniów i rodziców bo odpadnie im nikomu niepotrzebny stres. W tym czasie niech "nauczyciele" spokojnie sobie strajkują i powadzą panele dyskusyjne wspominając z rozrzewnieniem czas kiedy to za rządów PO-PSL podwyżki się sypały co pół roku a uprawnienia z Karty Nauczyciela się potroiły. Podobnie należy uczynić z maturami - wtedy wakacje "nauczycieli" będą trały od 04 do 09 za które zapłaci ZNP.

 3. 3
  +6
  ~ osiołkowi w żłoby dano
  Środa, 06.03

  To będzie, o ile się odbędzie, najbardziej kosztowny strajk polskiego nauczyciela w dziejach. Po pierwsze - to jest drugi strajk o forsę. Po drugie - kosztem ucznia. Po trzecie - zaprzecza "powołaniu". Po czwarte - koszt moralny - Kazio też może na klasówce powiedzieć "strajkuję". Po ostatnie - koszt finansowy strajku dotknie uczestników znacząco. Należy przywrócić egzaminy rekrutacyjne i znieść po 8 klasie - wtedy żaden nauczyciel nie zastrajkuje w czasie egzaminu. Ponadto ci strajkujący nie będą strajkować gdy dostaną arkusze egzaminacyjne do sprawdzenia, bo za każdy arkusz jest solidna kasa. pozostaje ośli wybór.

 4. 4
  +7
  ~ Oburzony
  Środa, 06.03

  Ciekawe jak się zachowają wierne słupy? A poza tym podwyżka kiedy młodzież musi korzystac z korepetycji aby przygotowac się do egzaminow!! Chyba nierobom w tyłkach się poprzewracalo, damy zgrywają jedna przed drugą, i jeszcze kasy za te pare godzin im malo, ale po poludniu czas i zdrowie udzielać korepytycji mają! Bezczelna kasta. , nie mająca nic wspolnego z powolaniem i etyką zawodu!

 5. 5
  +4
  ~ jaaaaaaa
  Środa, 06.03

  są nauczyciele i nauczyciele ...... skąd bierze się średnia wynagrodzenia nauczycieli około 5 tyś ??? odpowiedzieć proszę sobie sami nauczyciele

 6. 6
  --9
  ~ bolekmolek
  Środa, 06.03

  w ***ch sie poprzewracało tym nauczycielą

 7. 7
  --11
  ~ bolekmolek
  Środa, 06.03

  w ***ch sie poprzewracało tym nauczycielą

 8. 8
  --12
  ~ bolekmolek
  Środa, 06.03

  w ***ch sie poprzewracało tym nauczycielą

 9. 9
  +6
  ~ celinaa
  Środa, 06.03

  jeśli nauczyciele chcą takich podwyżek oki niech dostaną ale za korepetycje niech płacą oni koszt to około 50 zł godzina bo jeśli dziecko musi chodzić na dodatkowe godziny z nauki j.angielskiego np. to na programowych godzinach pan/pani nie daje rady nauczyć mego dziecka podstaw , a po godzinach daje radę za kaskę

 10. 10
  --2
  ~ wstyd
  Środa, 06.03

  Termin jak zwykle nieprzypadkowy- egzaminy jedne drugie, później rekolekcje, święta, do majówki niedaleko można pociągnąć- i znowu miesiąc wolnego. A dzieciaki niech biegają na korki i rodzić w domu niech tłumaczy, odrabia itp. Niezadowoleni niech odejdą, jest spora grupa chętnych na te etaty- wcześniej zostali ich pozbawieni jako ci spoza układu i towarzystwa wzajemnej adoracji (palca w d...)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.