Poniedziałek, 6.07.2020, Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Maturzyści z Elbląga po raz drugi przełożą studniówkę? [aktualizacja]

12.02.2019, 14:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Maturzyści z Elbląga po raz drugi przełożą studniówkę? [aktualizacja]

Trzy dnia, od 14 do 16 lutego, ma trwać żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. To nieoficjalna informacja, jednak organizatorzy wydarzeń planowanych w tym terminie, również w Elblągu, już teraz zastanawiają się nad ich odwołaniem. Wyjątkowo trudną decyzję będą musieli podjąć rodzice, dyrekcja i młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu. Maturzyści z tej szkoły w piątek (15 lutego) mieli bawić się na studniówce. Jeśli z niej zrezygnują, byłby to drugi raz. Wcześniej bal już przeniesiono ze względu na żałobę ogłoszoną po zabójstwie Pawła Adamowicza.

Jan Olszewski zmarł w piątek 8 lutego 2019 roku w wieku 88 lat. Był adwokatem, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych PRL i premierem w latach 1991 - 1992. W uznaniu za zasługi dla kraju został odznaczony Orderem Orła Białego. Pogrzeb polityka odbędzie się w najbliższą sobotę (16 lutego). Jak nieoficjalnie dowiedział się Polsat News, żałoba narodowa po jego śmierci może potrwać aż trzy dni. Rozpoczęłaby się 14 lutego o godz. 12, a zakończyła w sobotę 16 lutego o godz. 18.

Tradycyjnie w trakcie żałoby narodowej odwołuje się bądź ogranicza imprezy masowe, głównie te o charakterze rozrywkowym. Jak pod tym względem będzie wyglądała sytuacja w Elblągu? Od kilku lat w walentynki w naszym mieście, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce i na całym świecie, organizowana jest akcja One Billion Rising/ Nazywam się Miliard Elbląg. Kobiety tańcząc, okazują swój sprzeciw wobec przemocy. Tym razem wydarzenie miało się odbyć o godz. 18 na Placu Dworcowym.

W związku z żałobą narodową zdecydowaliśmy się przełożyć planowane na czwartkowe popołudnie wydarzenie One Billion Rising/ Nazywam się Miliard Elbląg. Jeszcze nie wiemy jaka będzie ta druga data. Najpewniej akcja odbędzie się ona już po walentynkach

- mówi Iza Daciuk, współorganizatorka One Billion Rising w Elblągu.

Z kolei na najbliższy piątek (15 lutego) zaplanowano studniówkę Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

Młodzież jest załamana, zwyczajnie po ludzku jest mi ich żal. Już raz przekładano tegoroczną studniówkę, wtedy z okazji żałoby narodowej ogłoszonej po śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska

- mówi Hanna Mierzejewska, dyrektor ZST w Elblągu.

Obecnie w szkole trwa gorąca dyskusja na temat ewentualnej rezygnacji z organizacji balu w tym terminie. Z ostateczną decyzją rodzice, młodzież i dyrekcja szkoły czekają na oficjalne ogłoszenie żałoby narodowej.

To nie jest taka prosta sprawa. Rodzice, którzy są głównym organizatorem balu, sprawdzają w tej chwili, czy w ogóle możliwe jest przełożenie balu - wynajęcie sali, osoby odpowiedzialnej za oprawę muzyczną w innym terminie. Szkoda, aby stracili pieniędzy, które już zapłacić jako zadatek. Nawet jeśli studniówka w piątek się odbędzie, na pewno postaramy się uszanować żałobę. Oczywiście z formy balu nie zrezygnujemy, bo to niemożliwe, ale zrezygnujemy z kabaretu, który jest w programie i uczcimy chwilą ciszy zmarłego. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła

- dodaje dyrektor szkoły.

Żałoba narodowa ogłaszana jest w przypadku śmierci ważnej i wybitnej osoby lub krajowych katastrof naturalnych, wypadków drogowych i lotniczych, a także aktów terroryzmu na świecie, których ofiarami byli także obywatele polscy. W III Rzeczpospolitej żałobę ogłaszano 17 razy. Ostatnio, po zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Trwała ona dwa dni - 18 i 19 stycznia. Prezydent Elbląga ogłosił też trzydniową (16 - 18 stycznia) żałobę w mieście. Wtedy również kilka elbląskich szkół stanęło przed decyzją czy rezygnować z wcześniej zaplanowanych studniówek. Zdecydowała się na to większość z nich.

AKTUALIZACJA

Prezydent Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów projekt rozporządzenia zakładającego wprowadzenie żałoby narodowej 15 lutego oraz 16 lutego do godz. 19, taka informacja pojawiła się dziś na oficjalnej stronie prezydent.pl.

- W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej opuszcza się do połowy masztu, w szczególności na budynkach lub przed budynkami, które stanowią siedziby urzędowe albo miejsce obrad naczelnych władz Państwa, innych organów państwowych i państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych. Jednostki publicznej radiofonii i telewizji, nadawcy koncesjonowani oraz redakcje dzienników i czasopism uwzględniają w czasie trwania żałoby narodowej potrzebę uczczenia pamięci Pana Jana Olszewskiego - napisał Prezydent w projekcie rozporządzenia.

Dwudniowa żałoba narodowa oznaczałaby, że przynajmniej jedno z planowanych w Elblągu wydarzeń, o których pisaliśmy, mogłoby się odbyć zgodnie z planem.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ snieg
  Wtorek, 12.02

  To był naturalny zgon ze starości, a więc po co to cale zamieszanie z żałobą narodową?

 2. 2
  +8
  ~ Elbląg 2019
  Wtorek, 12.02

  Żałoba jest w sercu a życie toczy się dalej. Pozdrawiam.

 3. 3
  --5
  ~ dex
  Wtorek, 12.02

  Z całą pewnością to ważniejsza postać niż pan Adamowicz, tamta żałoba ogłoszona w Elblągu była niefortunna...

 4. 4
  +4
  ~ Student z Gdańska
  Wtorek, 12.02

  Kabaret jednym słowem, i żal tegorocznych maturzystów , jak powiedziałem znajomym z uczelni w Gdańsku że Elbląg zaplanował 3 dniową żałobę i odwoływali studniówki, to najzwyczajniej w świecie stroili sobie z tego żarty i nie potrafili zrozumieć po co tyle zamieszania w mieście które nie miało nic wspólnego z Ś.P Pawłem Adamowiczem. Pozdrawiam miasto wiecznych nudów i emetytów. :)

 5. 5
  +14
  ~ Joshua
  Wtorek, 12.02

  Żałoba narodowa jest do 19. Więc studniówki można spokojnie zaczynać o 19. Trochę to też takie głupawe niech prezydent ustanowi żałobę do 15 . . . Lepiej się pomodlić szczerze i z serca 3 minuty, niż na pokaz uprawiać 3 dni żałoby.

 6. 6
  +7
  ~ rety
  Wtorek, 12.02

  Prezydent Duda coś sam ogłosił, brawo :-).

 7. 7
  --13
  ~ Barbi
  Wtorek, 12.02

  I bardzo dobrze że żałoba ja bym te stódniówki.polikwidowała skupisko małolat strojów i tapet nałożonych na twarz młodych dziewczyn i prześcigają się którą ładniejsza a w rezultacie same wytapetowane lale z wyglądu po 50 zamiast balować do kościoła iść pomodlić się a tylko się bawić popieram żałobę narodową

 8. 8
  --19
  ~ Barbi
  Wtorek, 12.02

  To był wielki człowiek nie tam jakiś Adamowicz z Gdańska a stódniówki do likwidacji jak patrzę na te zdjęcia z balu studniówki to masakra i szok wielki sami pajace małolaty do mleka a nie do alkoholu zamiast balu do kościoła iść pomodlić się a nie na bal w mszy św uczestniczyć a nie studniówka popieram żałobę

 9. 9
  --12
  ~ Strong
  Wtorek, 12.02

  Popieram artykół barbi bardzo dobrze popieram popieram bardzo mądrze napisane wielki szacun i plus

 10. 10
  +17
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 12.02

  Barbi i Strong : a na początek to Wy sobie słowniki ortograficzne kupcie :) (stódniówka, artykół)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.