Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rondo ofiar ukraińskich nacjonalistów powstanie? Prezydent: To nie jest dobry pomysł

06.04.2018, 14:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Rondo ofiar ukraińskich nacjonalistów powstanie? Prezydent: To nie jest dobry pomysł

W mieście, gdzie mamy dużo mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, nie powinno się wychodzić z tematem, który może budzić dużo, niekoniecznie dobrych emocji - prezydent Witold Wróblewski komentuje pomysł nazwania ronda na skrzyżowanie ul. Niepodległości i Legionów imieniem "Ofiar ludobójstwa OUN-UPA". Ten jednak ma szansę na realizację. Radni PiS podjęli w tej sprawie inicjatywę uchwałodawczą.

Pod koniec lutego grupa elblążan złożyła na ręce Marka Pruszaka, przewodniczącego rady miejskiej petycję w sprawie poświęcenia jednej z ulic miasta Polakom pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Pomysł był taki, aby rondo przy ul. Niepodległości i Legionów zyskało nazwę "Ofiar ludobójstwa OUN-UPA".

Kilka dni później, bo 5 marca, prezydent wydał zarządzenie dotyczące Regulaminu Organizacyjnego Komisji ds. nadawania nazw w Elblągu. Doprecyzowano w nim zasady nadawania nazw elbląskich rond wprowadzając zapis, że mają one pochodzić od nazw miast partnerskich. Pomysłodawcy poświęcenia jednego z nich ofiarom OUN-UPA działanie prezydenta odebrały jako próbę zablokowania ich inicjatywy.

Prezydent pytany o to, czy tak było rzeczywiście, zaprzecza. Przypomina, że w przeszłości podjęto podobną uchwałę rady i to do niej odnosił się w zarządzeniu. Zbieżność czasu z petycją? Przypadkowa.

Od początku elbląskim rondom nadawane były nazwy miast partnerskich. Przykład przyszedł do nas z Francji. Compiegne po raz pierwszy dla nas nazwało rondo imieniem miasta Elbląg. To pomysł bardzo dobry. W poprzedniej kadencji pojawiły się inne nazwy. Jestem zwolennikiem, żeby ronda nie były elementami politycznymi, bo wtedy zawsze są takie momenty, że ktoś chce złożyć kwiaty, zapalić świeczkę, lepiej, żeby to było rondo łączące ludzi. Moja decyzja nie ma nic wspólnego z wnioskiem mieszkańców. Uważam jednak, że to nie jest dobry pomysł. Jestem mu przeciwny. W tej sytuacji, a mamy w Elblągu dużo mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, nie powinno się wychodzić z takim tematem, który może budzić dużo emocji

- mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Wszystko jednak wskazuje na to, że kolejne elbląskie rondo nie zyska nazwy miasta partnerskiego. Pomysłodawcy otrzymali odpowiedź od przewodniczącego rady, który zapowiada, że stosowny projektu uchwały pojawi się na sesji rady miejskiej.

W sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na Kresach południowo-wschodnich została podjęta inicjatywa uchwałodawcza w sprawie nadania nowemu placowi stanowiącemu rondo uliczne na skrzyżowaniu ul. Niepodległości i Legionów nazwy "Ofiar ludobójstwa OUN-UPA"

- informuje Marek Pruszak.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%28.6 %71.4


Komentarze do artykułu (52)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ rr
  Piątek, 06.04

  To sa jakies jaja.wroblewski wprowadza multi-kulti do elblaga?To ja mam sie pytac jak i czy moge zyc we wlasnym kraju jakiegos imigranta?jak sie nie podoba,to wypad do siebie!!rusek,ukrainiec,niemiec i muzulmanin z niczym dobrym sie nie kojarzy.czy ktos sie boi faktow historycznych,czy moze chce tworzyc swoja historie w tym temacie jak niemcy o polskich obozach?

 2. 2
  --11
  ~ Zibi
  Piątek, 06.04

  Nie głosować na wróbla. Jaja sobie z ludzi robi

 3. 3
  +19
  ~ Tadd
  Piątek, 06.04

  Tylko jątrzyć i dzielić Polaków potrafią. Na tym budują swój polityczny kapitał.

 4. 4
  +29
  ~ klik
  Piątek, 06.04

  p. Pruszak a kiedy i gdzie będzie też nazwa ronda " Ofiar Ludobójstwa NKWD - Katyń"? jak również " Ofiar Ludobójstwa nazizmu - Stutthof"? itd.

 5. 5
  --12
  ~ s uma sszedszyj worobiol
  Piątek, 06.04

  Wróbel - straciłeś resztki mojej sympatii. Shtuthof też trzeba zaorać, bo narusza emocje. Czego ta ukraińska ludność Elbląga ma się wstydzić? Będzie dumna ze swoich rodziców, dziadków , pradziadków jako wzorowych rezunów. Ta ludność szanuje tylko silnego, więc wróblawski już ma pełne portki. Nie widzi, nie słyszy, nie ma szacunku do ofiar. Prędzej bym się spodziewał takiej postawy po pruszaku, ale wróbej mnie zaskoczył. Kim trzeba być aby kumpli - potomków zbrodniarzy - bardziej szanować niż ofiary zbrodni ludobójstwa ich przodków. Dzisiaj wróbel też chroni przestępców a ofiarom wmawia, że nic nie widzi i nie słyszy. Mam w d...pie wiadukt, skoro ten "prezydent" ma taki szacunek do potwornej zbrodni. Niech teraz ktoś powie , że Elblągiem nie rządzi sicz, sitwa, kolesiostwo. Wiatr sprząta .

 6. 6
  +20
  ~ Kazik
  Piątek, 06.04

  Lub ofiar popapranej polityki PISu

 7. 7
  +23
  ~ Mufik
  Piątek, 06.04

  Ofiar zenady i glupot pisowskich , rzygac sie chce juz tymi pisowskimi pseudo tematami

 8. 8
  +16
  ~ Historyk
  Piątek, 06.04

  Ronda pomniki , glazy coooo jeszcze wymysla abym cofac sie w rozwoju! Panie Wroblewski nie poddawaj sie tym chorym pomyslom chorych ludzi! Ilez mozna bredzic w przyszlosci aby zakryc nieudacznictwo przyszlosci

 9. 9
  +6
  ~ Fan Gargamela
  Piątek, 06.04

  Józef Piłsudski cytuje "....Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości. ..."

 10. 10
  --3
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 06.04

  Panie Prezydencie proszę wiec coś zaproponować innego no chyba, że Pan uważa,że "wyrżnięcie" kilkaset tysięcy Polaków nie zasługuje na upamiętnienie ku przestrodze? Słychać wciąż, że "może być źle odebrane" przez mniejszość ukraińska ok proszę więc odpowiedzieć według Pana jak będzie w takim razie odebrane przez dzieci i wnuki uchodźców ze wschodu z granic II RP którzy w "rzeżi wołyńskiej" utracili członków rodzin?!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0681259632111