Wtorek, 3.10.2023, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Chcą przywrócić pamięć ofiarom Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i UPA. Elbląskie rondo zyska nową nazwę?

23.02.2018, 20:00:36 Rozmiar tekstu: A A A
Chcą przywrócić pamięć ofiarom Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i UPA. Elbląskie rondo zyska nową nazwę?
fot.BS
REKLAMA

Grupa elblążan chce upamiętnienia Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Proponują, aby poświęcić im jedną z ulic miasta i tablicę pamiątkową. Petycję, w tej sprawie przekazali dziś w piątek (23 lutego), na ręce przewodniczącego rady miejskiej.

Podczas II wojny światowej Polacy padli ofiarą wielu zbrodni, jednak bestialstwo, które dotknęło ich na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, trudno porównywać z którąkolwiek z nich. Tymczasem, jak przekonuje grupa elblążan, ludobójstwo dokonane przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię pozostaje zapomniane.

Musieliśmy ginąć tylko dlatego, że byliśmy Polakami. To było bestialstwo najwyższej rangi. Oni robili wszystko, aby zadać jak największe cierpienie. Pamiętam to bestialstwo. Miałem dziesięć lat i wraz z rodziną mieszkałem w Woronczynie. W mojej wsi zamordowano 96 osób. Nam udało się uciec. Nie wszyscy Ukraińcy byli zbrodniarzami. Ten Ukrainiec, który nas przechował. On był świadkiem jehowy, miał dobre serce. Natomiast jego córka i syn w sąsiedniej wiosce mordowali ludzi. Tacy byli Ukraińcy, byli tacy, którzy pomagali i ginęli za to, ale byli tacy, którzy w okrutny, bestialski sposób mordowali

- wspomina Stefan Soroczyński.

W Elblągu i wokół Elbląga mieszka mnóstwo kresowian, którzy uciekli z Wołynia. Mówi się u nas o Katyniu, innych sprawach, natomiast tematu ludobójstwa OUN-UPA w dyskusji publicznej nie ma. Ci ludzie tu mieszkają, a ten temat nie istnieje. Tak nie powinno być. Powinno się upamiętnić ofiary tego ludobójstwa. Oficjalnie mówi się o 200 tysiącach zamordowanych, ale są badania, które wskazują na to, że ostateczna liczba to około pół miliona ludzi

- mówi Jacek Boki, przedstawiciel społecznej inicjatywy upamiętnienia ofiar ludobójstwa OUN - UPA i SS Galizien.

W Elblągu zawiązała się grupa inicjatywna, której zależy na przywróceniu pamięci ofiarom zbrodni ukraińskich nacjonalistów. W piątek, 23 lutego, petycję w tej sprawie złożyli na ręce przewodniczącego rady miejskiej. Podpisało się pod nią ponad sto osób.

- Zbliża się 75. rocznica wydarzeń zwanych Rzezią Wołyńską, które zapoczątkowały powstanie gigantycznego cmentarzyska polskiego, największego na świecie, obejmującego Wołyń, całą Małopolskę Wschodnią, Podkarpacie, Lubelszczyznę i Podlasie. 11 lipca 1943 r. nacjonalizm ukraiński przestał się liczyć z ogólnoludzkimi ideami, takimi jak solidarność, miłosierdzie, humanizm. Nie zawahał się spełnić największej i najokrutniejszej zbrodni. Oblicza się, że ponad 4 tysiące polskich wsi i miasteczek zostało zmasakrowanych i spalonych przez Ukraińską Powstańczą Armię. Nie można tych okrutnych zbrodni wykreślić z pamięci, wymazać z historii, nie pozostawiając żadnej przestrogi dla potomnych.

Nie wolno nam tego zapomnieć, bo zbezcześcilibyśmy tę straszną ofiarę. Trzeba zacząć głosić całą prawdę wolną od przemilczeń, przeinaczeń i manipulacji. Prawdę odważną, która sięga do korzeni zła. Zwracamy się do Państwa o poparcie inicjatywy nadania jednej z ulic naszego miasta nazwy upamiętniającej pomordowanych Polaków na Kresach Rzeczypospolitej, którzy ponieśli straszliwą, męczeńską śmierć z rąk ukraińskich nacjonalistów oraz postawienia tablicy upamiętniającej to ludobójstwo - czytamy w petycji.

Na razie nie ma "wolnej" ulicy, która mogłaby zostać imię Ofiar ludobójstwa OUN - UPA. Jest jednak pomysł, aby tak nazwać rondo na skrzyżowaniu ulic: Nieodległości i Legionów.

Z mojej strony ten pomysł ma poparcie. Petycja teraz zostanie przekazana komisji rady miejskiej do zaopiniowania. Myślę, że nie będzie z tym problemu. Jest już pozytywna opinia w tej sprawie komisji ds. nadawania nazw. Potem zostanie przygotowany projekt uchwały nadania nazwy rondu. Najlepiej, aby pojawił się on najpóźniej na czerwcowej sesji, jeszcze przed lipcową rocznicą

- mówi Marek Pruszak, przewodniczący rady miejskiej.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 13

%84.6 %15.4


Galeria / Petycja w Urzędzie Miasta w Elblągu ( zdjęć 12 )
Dodano: 2018-02-24 | Fot. BS
0

Komentarze do artykułu (43)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ bruce lee
  Piątek, 23.02

  Słuszna inicjatywa.... Ja podpisalem. Tak mi podpowiadalo sumienie...

 2. 2
  +13
  ~ Dobra zmiana
  Piątek, 23.02

  No w końcu po tych wszystkich złotoustych obietnicach i cyrku ze znikającą tablicą stawianą przez elblążan na cmentarzu obok krzyża katyńskiego pierwsza rozsądna decyzja ! Wielki szacunek dla Jacka za cierpliwość i konsekwencje! Brawo dla przewodniczącego za podjętą decyzję.

 3. 3
  +8
  ~ szekle Sorosa
  Piątek, 23.02

  Tak to się właśnie kończy, kiedy idioci z Ratusza raz zgodzą się na nadawanie nazw rondom innych, niż miast partnerskich - najpierw zbrodnicza swołocz "przeklęta", teraz to. Durnie nami rządzą i tyle.

 4. 4
  +31
  ~ Dede
  Piątek, 23.02

  Mieszkamy w regionie, do którego przywieziono rezunów ukraińskich w ramach operacji Wisła. Dlatego tak trudno tu o jakiekolwiek polityczne działanie w tym temacie, bo sporo dzisiejszych lokalnych politykierów, ma tatusia lub wujka, co to polskie dzieci drutem do drzew przywiązywał i biegał z widłami. I chodzi o to, że im ich przodkowie imponują. Wielu nawet marzy o dogrywce. A Pan Boki działa dzielnie od wielu lat i nie z pobudek politycznych, by się zaraz gdzieś załapać jak te Wcisły i inne.

 5. 5
  +22
  ~ lewak
  Piątek, 23.02

  Tym Polakom wymordowanym na kresach to akurat miejsce się należy nie wiem czy rondo ale skwer z kamieniem na pewno możecie im oddać skwer Janka Krasickiego. nie będę protestował.

 6. 6
  +17
  ~ Gfdv
  Piątek, 23.02

  Rondo? Wole pomnik, albo jakiś obelisk

 7. 7
  --10
  ~ wersety
  Piątek, 23.02

  Polak żydowskiego pochodzenia o dziwnych jak dla mnie sympatiach politycznych, ale rzetelny i uczciwy w stosunku do Polski. Nie to co Włodzimierz Cimoszewicz który okazał się zwykłą ścierą pomimo że był polskim premierem https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-szpilman-pianista-zamknal-swiatu-usta-ten-rzad-popsul-wszystko-6223101603616897a

 8. 8
  --13
  ~ AMalejużniekoniecznie
  Piątek, 23.02

  i ofiarom inkwizycji także ?????

 9. 9
  --18
  ~ qwer
  Piątek, 23.02

  Może lepiej rondo prof. Bartoszewskiego

 10. 10
  +7
  ~ pampi - ZAWADA
  Sobota, 24.02

  Zapewne , niedługo wypowie się w Pani Radna Kosecka i będziemy wiedzieli co mamy na ten temat ....myśleć .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94799780845642