Środa, 1.04.2020, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy będzie to protest czy tylko zebranie? W czwartek sędziowie planują przerwę w pracy

17.04.2017, 13:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Czy będzie to protest czy tylko zebranie? W czwartek sędziowie planują przerwę w pracy

20 kwietnia, o godzinie 12 sędziowie zarządzą przerwę w posiedzeniach i udadzą się na specjalne zebrania zwołane na ten dzień. - To nie jest strajk, bo jako sędziowie nie mamy prawa do strajku. Będzie to raczej forma pokazania jedności sędziów wobec planów rządu podporządkowania sądów politykom - mówił portalowi tvn24.pl sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa. Jak tego dnia będą funkcjonowały elbląskie sądy?

Planowane na 20 kwietnia specjalne zebrania mają odbyć się w sądach w wielu miastach Polski. Ma to wyglądać tak, że o godz. 12 sędziowie prowadzący rozprawy zarządzą przerwę i wyjdą z sal sądowych, aby udać się na specjalnie zwołane zebrania, podczas których wybrani zostaną przedstawiciele do udziału w pracach tworzącego się forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego.

Każde zebranie sędziów sądu rejonowego może wybrać jednego przedstawiciela, zebranie sędziów sądu okręgowego – dwóch przedstawicieli, a zebranie sędziów sądu apelacyjnego – trzech przedstawicieli. Zebranie zwraca się o jednoczesne wyłonienie sędziów odpowiedzialnych za kontakty z mediami, po jednym z każdego sądu. Ma to na celu rzetelny przekaz informacji o aktualnym stanie sądownictwa i jego problemach

- czytamy w uchwale przyjętej 20 marca przez Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów i Zebranie Przedstawicieli Zebrań Sędziów Apelacji.

Jak 20 kwietnia będzie wyglądała sytuacja w Sądzie Okręgowym w Elblągu i sądach rejonowych z okręgu elbląskiego, między innymi w: Elblągu, Braniewie czy Działdowie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Zebrania obejmą również w elbląskie sądy. Nie wpłyną na wyznaczone na 20 kwietnia rozprawy i posiedzenia, co najwyżej zostaną zarządzone krótkie przerwy. Takie zapewnienia otrzymałem z Sądu Okręgowego w Elblągu oraz z Sądów Rejonowych w: Braniewie, Iławie, Ostródzie, Elblągu i Nowym Mieście Lubawskim. Przy czym w SR w Elblągu w przypadku 3 wokand planowane jest zarządzenie przerwy na czas zebrania.

- wyznaje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Wiele mediów, ale i niektórzy sędziowie przekonują, że  zebrania to tak naprawdę forma protestu części środowiska na aktualną sytuację sądownictwa i zapowiedzianą zmianę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Te zebrania zostały wyznaczone na ten sam dzień i na tę samą godzinę między innymi po to, by zwrócić uwagę na zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej w Polsce

- mówi portalowi tvn24.pl sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Przypomnijmy. 7 kwietnia odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy. Został on przyjęty i skierowany do dalszych prac w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jednocześnie, na wniosek PiS, posłowie odrzucili projekt ustawy autorstwa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Zebrań sędziów nie należy traktować w kategorii protestu. Zostały one zwołane zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, tj. z inicjatywy sędziów, a mają służyć omówieniu zasad współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego oraz rzetelnego przekazu informacji o aktualnym stanie sądownictwa i jego problemach

- wyjaśnia sędzia Koronowski.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --13
  ~ Adam
  Wtorek, 11.04

  Popieram i solidaryzuję się. Trzeba dać jasny sygnał łamaczom Konstytucji. Muszą też mieć świadomość że za to poniosą odpowiedzialność - prędzej czy później. Raczej prędzej:)

 2. 2
  --9
  ~ FIGO FAGO
  Wtorek, 11.04

  Popieram i oczekuję odpowiedzialności tych, którzy upolityczniają Sądy.

 3. 3
  +10
  ~ misiu gogo
  Wtorek, 11.04

  czy zebrania organizuje kierownictwo sądów czy to inicjatywa oddolna???

 4. 4
  +18
  ~ Janko Muzykant
  Wtorek, 11.04

  Dla mnie sędziowie mają za dużo praw i przywilejów w stosunku do tego co robią. Te prawa dała im komuna by wydawali wyroki które ustalali kacykowie w urzędach wojewódzkich i komitetach PZPR. Nie odprowadzają składek ZUS. Praktycznie przed nikim nie odpowiadają, a zwłaszcza przed Polakami w imieniu którego wydają wyroki. Pensje mają wysokie. 100 % emerytura i jeszcze im źle? Jaka inna grupa społeczna w Polsce ma takie prawa? A czym się różni ich praca od innych? Jest wiele zawodów bardziej odpowiedzialnych i niebezpiecznych, które nie mają takich praw.

 5. 5
  +20
  ~ Obywatel
  Wtorek, 11.04

  PIS już dawno winien rozwalić te klike. Ten kto miał kontakt z sądem w Elblągu potwierdzi że jest to towarzystwo nie mające nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości. Czysta patologia.

 6. 6
  +16
  ~ Marc
  Wtorek, 11.04

  Jeszcze przerw im sie chce ,a sprawy sie ciągną po kilka lub kilkanaście lat.Do Markietów niech wchodza w togach.Wiecej bedą mogli schowac.

 7. 7
  +15
  ~ kreciol
  Wtorek, 11.04

  już knują..., do roboty sekto nierobów, najwięcej was jest w całej unii w przeliczeniu na mieszkańców, przestańcie się kumać po kątach, ustalać wyroki z kolesiami po knajpach, to i ludzie będą was szanować

 8. 8
  +15
  ~ Jano
  Wtorek, 11.04

  Klika walczy

 9. 9
  +5
  ~ WON!
  Wtorek, 11.04

  Za pierze i na powietrze świeże!Nieroby!

 10. 10
  +11
  ~ NIE dla PO
  Wtorek, 11.04

  Następnym się w dupie poprzewracało. Pozwalniać POlitycznych wichrzycieli POkomunistycznego POmiotu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.