Czwartek, 2.04.2020, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanki zastrajkowały i pokazały rządowi czerwoną kartkę

08.03.2017, 21:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanki zastrajkowały i pokazały rządowi czerwoną kartkę
Fot. Ryszard Biel

"Moje ciało, moja sprawa", "Chcemy zdrowia, a nie zdrowasiek", "Kto z nami igra wyborów nie wygra". Te i wiele innych hasłem można było dzisiaj usłyszeć i zobaczyć na transparentach podczas protestu w Elblągu, jednej z wielu manifestacji, które odbywały się 8 marca na całym świecie pod wspólnym hasłem Międzynarodowy Strajk Kobiet.

Denerwuje nas, że kobietom się wiele rzeczy nakazuje. Kobiety są poniżane. Nie zgadzamy się z tym, dlatego jesteśmy tu dzisiaj. Mam siedemnaście i myślę, że nawet jeśli nie teraz, to już za chwilę będzie mnie dotyczyło to, jak w Polsce traktowane są kobiety. Nie chcę być na przykład skazana na niższe wynagrodzenie, tylko dlatego, że jestem kobietą

- mówi Julia, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego, uczestniczka protestu.

W elbląskim Strajku Kobiet wzięło udział kilkaset elblążanek i elblążan. Manifestujący spotkali się o godzinie 16 na placu Dworcowym. Stamtąd przeszli ulicami: Aleją Grunwaldzką, Hetmańską i 12 Lutego na Plac Jagiellończyka. Tam o godz. 18 uczestnicy Strajku Kobiet "pokazali" rządzącym czerwone kartki. Protest był jednym z wielu tego typu wydarzeń, które dzisiaj odbywały się w Polsce. Kobiety strajkowały w blisko 80 miejscowościach. Tym razem upominały się między innymi o: utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, dostęp do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji, dostęp do bezpiecznego przerywania ciąży oraz wdrożenia i stosowania konwencji antyprzemocowej. Żądały również państwa wolnego od zabobonów.

Edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową. Opieki medycznej, a nie watykańskiej. Likwidacji tzw. klauzuli sumienia. Religii w parafiach na koszt kościoła, niezależnej komisji do spraw pedofilii w kościele, wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom, ukrywania tego przestępstwa. Przesunięcie dofinansowania budżetowego z kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą domową, bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur, wtórnej wiktymizacji, ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy. Żądamy także poprawy ekonomicznej kobiet. Zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet. Przecież my "siedziałyśmy" w domu i nie będziemy miały za to zapłacone. Realnego zabezpieczenia społecznego rodzin osób z niepełnosprawnościami. Skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych. Podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Równości płac ze względu na płeć

- wyliczała Izabela Daciuk, współorganizatorka elbląskiego Strajku Kobiet.

Podczas elbląskiego Strajku Kobiet zbierano również podpisy pod petycją w sprawie przeprowadzenia referendum szkolnego. Elblążanie, którzy wzięli udział w proteście, nie ukrywali, choć i poprzednie rządy niewiele zrobiły, aby poprawić sytuację kobiet w Polsce, to Strajk Kobiet w dużej mierze jest manifestacją antyrządową, wymierzoną w Prawo i Sprawiedliwość.

Przyszliśmy na ten strajk, bo chcemy zatrzymać tę władzę i będziemy brać udział w każdym przejawie sprzeciwu

- mówi pan Dariusz, emeryt z Elbląga, uczestnik strajku.

Pewnie sami zaczynamy wątpić, czy to coś da. Jednak jeżeli wszyscy powiedzą, że nie idziemy, bo to się nie opłaca, to zawsze będzie tak jak teraz, albo i gorzej. Walczymy o szacunek dla kobiet, w każdym pokoleniu

- dodaje pani Henia.

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca został w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet - nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października ubiegłego roku w ponad dwustu miastach w Polsce i za granicą. Taki protest odbył się również w Elblągu i przyciągnął około tysiąca osób. Wtedy manifestacje doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 12

%33.3 %66.7


Galeria / Elblążanki zastrajkowały ( zdjęć 48 )
Dodano: 2017-03-08 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Kajtek
  Środa, 08.03

  Pisiory Wonnnn!!!

 2. 2
  --12
  ~ nadzieja
  Środa, 08.03

  Brawo!

 3. 3
  +35
  ~ Jan Tomasz KEMOT
  Środa, 08.03

  Kobiety, które są kochane przez mężczyzn, mają poczucie bezpieczeństwa, nie zieją agresją i nienawiścią, dlatego wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet życzę dużo miłości, poczucia własnej wartości, poczucia bezpieczeństwa i spełnienia bardziej w życiu prywatnym niż "ideologicznym"

 4. 4
  --12
  ~ brawo
  Środa, 08.03

  Brawo dziewczyny! Warto wykazywać inicjatywę w tym uśpionym mieście, dawajcie więcej takich przykładów ludzie!

 5. 5
  --10
  ~ Nowoczesny
  Środa, 08.03

  Cześć i chwała bohaterskim kobietom! Hańba antydemokratycznemu pislamskiemu nierządowi!

 6. 6
  +34
  ~ Quinzel
  Środa, 08.03

  Średnia wieku uczestniczek to 50+ ?

 7. 7
  --12
  ~ koko
  Środa, 08.03

  Nie byłem. Wstyd mi za siebie i tych co tam nie byli.

 8. 8
  +14
  ~ Anty
  Środa, 08.03

  Ok, tylko po co te tęczowe symbole? To był protest kobiet, więc po co pchać tu homo-propagandę?

 9. 9
  +6
  ~ ZSMP
  Środa, 08.03

  Czerwone mochery w natarciu.

 10. 10
  +15
  ~ Karo
  Środa, 08.03

  Strajk kobiet..skąd tylko tylu mężczyzn? słabe to wszystko..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.