Piątek, 3.04.2020, Imieniny: Renata, Jakub, Ryszard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Nauczyciele się przestraszyli, a może nie wierzą, że reformę da się zatrzymać?

05.04.2017, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nauczyciele się przestraszyli, a może nie wierzą, że reformę da się zatrzymać?
Szkoły, w których do strajku przystąpiło najwięcej nauczycieli. Fot. Ryszard Biel

207 nauczycieli, z ponad 2 tysięcy zatrudnianych w elbląskich placówkach oświatowych, zastrajkowało w ubiegły piątek. To mniej niż początkowo zakładano. Jak przekonuje prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu, część z nich po prostu się przestraszyła. Strajk Szkolny to jedno z dwóch działań podejmowanych ostatnio przez związkowców, którzy sprzeciwiają się rządowym zmianom w edukacji. Jak wypadła druga - zbiórka podpisów pod wnioskiem w sprawie przeprowadzenia Szkolnego Referendum?

To był strajk o lepszą szkołę, o lepszą edukację i lepsze warunki pracy w oświacie! Tak ZNP podsumował protest nauczycieli, który w ubiegły piątek odbył się w całej Polsce.

Mocno krytykowanej, przez związkowców, reformy edukacji cofnąć łatwo się nie da. ZNP chce jednak ochronić przed nią nauczycieli. Dlatego też 31 marca w wielu polskich szkołach odbył się Strajk Szkolny. Część nauczycieli co prawda przyszła tego dnia do pracy, ale nie prowadziła lekcji, nie opiekowała się uczniami. W zamian domagali się od Ministerstwa Edukacji Narodowej spełnienia trzech postulatów. Deklaracji, że do 2022 roku w szkołach nie będzie zwolnień, zapewniania, że warunki pracy nauczycieli nie zmienią się na niekorzyść lub nie zostanie im obniżone wynagrodzenie oraz 10-procentowej podwyżki zasadniczej płacy.

ZNP podaje, że 31 marca w strajku wzięło udział 40 procent placówek, MEN z kolei mówi o niecałych 11 procentach. Jak sytuacja wyglądała w Elblągu? Gorzej niż się spodziewano. Protest odbył się w 16, a nie 23 spośród 44 elbląskich placówek oświatowych, w których działa ZNP. Te liczby jednak w pełni nie obrazują skali akcji. Zdarzały się bowiem szkoły, w których z całego grona, strajkowały tylko trzy, cztery osoby. Najwięcej belfrów zastrajkowało, jak podaje prezes ZNP w Elblągu, w Szkole Podstawowej nr 1, gimnazjach 2 i 5.

Ogółem w Elblągu do Strajku Szkolnego przystąpiło 207 osób. To rzeczywiście mniej, niż wynikałoby z początkowych deklaracji. Nauczyciele chyba trochę się przestraszyli. W niektórych miastach dochodziło do niemiłych incydentów, pojawiały się informacje, że kto bierze udział w strajku, może obawiać się zwolnień. To mogło się trochę odbić na frekwencji w Elblągu

- przyznaje Gerhard Przybylski, przewodniczący ZNP.

Strajk to tak naprawdę było zasygnalizowanie problemu nad którym trzeba się pochylić. Niestety obecne władze są przekonane do swoich racji i nie chcą z nikim na ten temat rozmawiać. To niepokojące, tym bardziej że odbije się na młodych ludziach. Cały świat przygląda się wynikom naszych uczniów, niektórzy nawet nam zazdroszczą i teraz to się niszczy

- dodaje szef elbląskiego związku.

Dlatego też ZNP nie ustaje w działaniach i chce doprowadzić do Referendum Szkolnego, w którym Polacy odpowiedzieliby na pytanie: Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku? Jednak, aby obywatelski wniosek w tej sprawie został złożony w sejmie, musi się pod nim podpisać pół miliona osób. Podpisy zbierane były również w Elblągu.

Muszę przyznać, że nawet dosyć dobrze poszła nam ta zbiórka. Trudno mi w tej chwili podać konkretną liczbę, bo w akcję zaangażowało się sporo osób,  partii, część z nich sama wysyłała zebrane podpisy do centrali. Mogę jednak powiedzieć, że poparło nas całkiem sporo elblążan, także rodziców uczniów, których dotknie reforma

- mówi Przybylski.

Związkowcy już teraz informują, że podpisów będzie co najmniej sto tysięcy więcej niż potrzeba. ZNP czeka na nie jeszcze do 7 kwietnia. Indywidualne przesyłki pocztowe, a także podpisy, które zbierały organizacje, podmioty i ugrupowania zaangażowane w zbiórkę, można przesyłać na adres Krajowego Sztabu Referendalnego powołanego przez ZNP (ul. Smulikowskiego 6/8, Warszawa).

W przyszłym tygodniu (po 10 kwietnia) – po przeliczeniu wszystkich list, które napłyną do Krajowego Sztabu Referendalnego – przedstawimy komunikat dotyczący liczby zebranych podpisów i terminu złożenia ich w Sejmie - informuje związek.

Mamy nadzieję, że rząd się pochyli nad tym wnioskiem

- dodaje Gerhard Przybylski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +39
  ~ mius
  Środa, 05.04

  Dlaczego przestraszyli się ? A może tak po prostu mieli odmienne od ZNP zdanie ?

 2. 2
  +22
  ~ mmmmm
  Środa, 05.04

  mam znajomych nauczycieli i ciotkę - wszyscy twierdzą że mają bardzo dobrze - nie chcą zmian a strajk był wymysłem !

 3. 3
  --11
  ~ Inny?
  Środa, 05.04

  Czyżby? Tak fajnie mają nauczyciele? A ilu zostanie zwolnionych? A ministra zapowiadala co innego.

 4. 4
  --14
  ~ klik
  Środa, 05.04

  A może to brak solidarności? Czy tylko - ta "dobra reforma" - dotyczy nauczycieli z Gimnazjów? No nie, bo przecież wywracany jest cały dotychczasowy dorobek społeczności szkolnej i wprowadzany "program" na zasadzie ... teraz my, czy nie tak?

 5. 5
  +15
  ~ bady
  Środa, 05.04

  Cyt. " to był strajk o lepszą szkołę o lepsze warunki pracy" - o jakich warunkach mowa? Wszystkie szkoły są przestrzenne widne, ogrzewane, a i z zapleczem- więc o co tu chodzi? " pracują jak pączki w maśle" - wakacje - 2 miesiące, urlopy zdrowotne, socjal, pożyczki mieszkaniowe- TYLKO PRACOWAĆ. No ale jak nie wiedza co to praca , to strajkują. Oby ja najszybciej zlikwidowano Kartę Nauczyciela, wtedy będą jednakowe warunki dla wszystkich pracujących.

 6. 6
  --11
  ~ hanka
  Środa, 05.04

  Najwięcej zastrajkowało w najlepszych szkołach w Elblągu.

 7. 7
  +15
  ~ Propagandzie stanowcze NIE
  Środa, 05.04

  Kogo mieliby się bać, że nie strajkowali? Dyrektorami są generalnie rzecz biorąc ,,swoi" dyrektorzy, którzy siedzą na stołkach po 20 lat. Oni raczej są z tych, co nie reformują szkolnictwa. A zatem mieliby zwalniać nauczycieli o tym samym światopoglądzie? Cóż za kołtuńskie teorie.

 8. 8
  +18
  ~ Storm
  Środa, 05.04

  Ja się niczego nie przestraszyłem.Po prostu uznałem, że ten strajk nie ma nic wspólnego z troską o nauczycieli. To polityczna manifestacja obliczona na wsparcie opozycji. @bady, jakiś belfer zrobił ci chyba kiedyś krzywdę, bo zioniesz taką nienawiścią do n-li, że innej przyczyny nie widzę. Bawią mnie posty takich ludków ja ty. Wiedz jedno, na takich osobników uodporniliśmy się. ps Dlaczego nie zostałeś nauczycielskim nierobem ? Miałbyś teraz jak pączek w maśle...

 9. 9
  +1
  ~ elo
  Środa, 05.04

  a po co mają strajkować jak pracują po kilkanaście godzin na tydzień gdzie im będzie lepiej ????

 10. 10
  +10
  ~ tarzan
  Środa, 05.04

  Tak napewno Rząd straszył to chyba chcielibyście usłyszeć,Broniarz i reszta banda oszołomów Większośc nauczycieli są ludżmi myślącymi i widzą do czego to wszystko zmierza,a info elblag tylko ,za lewicą, brzydko,to się nie ukarze co napisałem.Wszystko będzie ok tylko trochę spokoju,a nie szukania ciagle zadym.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.