Środa, 22.05.2024, Imieniny: Julia, Wieslawa, Helena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Prezydent Wróblewski próbuje wmówić mieszkańcom, że nowoczesny, sprawny port nie jest Elblągowi potrzebny”

24.04.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Prezydent Wróblewski próbuje wmówić mieszkańcom, że nowoczesny, sprawny port nie jest Elblągowi potrzebny”

Od dziś, 24 kwietnia, do 7 maja elblążanie mogą za pomocą ankiety wziąć udział w głosowaniu dotyczącym przyszłości elbląskiego portu. - Pytanie zadane jest tendencyjnie i nieprawdziwie celowo wprowadza mieszkańców błąd. To polityczne zamówienie z góry założonym efektem politycznym. Pan Wróblewski traktuje mieszkańców instrumentalnie, próbuje im wmówić, że nowoczesny sprawny port nie jest Elblągowi potrzebny - stwierdził Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.


Rząd zaproponował, że dofinansuje Zarząd Portu Morskiego w Elblągu kwotą do 100 mln zł w zamian za przejęcie pakietu kontrolnego w spółce komunalnej. Prezydent Elbląga nie chce się na to zgodzić. Jego zdaniem pogłębienie toru dostępowego do portu to obowiązek Rządu i w budżecie Elbląga na 2023 r. na rozwój portu nie przeznaczył ani złotówki.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że przejęcie przez Rząd portu w Elblągu i utworzenie z niego IV portu Rzeczpospolitej zagwarantuje jego rozwój. Politycy opozycji (Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego) twierdzą, że tak nie będzie.Prezydent wraz z Radą Miasta (w której ma większość) postanowił wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych na przeprowadzenie ankiety wśród Elblążan. Politycy PiS obawiają się, że zadane w ankiecie pytanie albo będzie sugerowało odpowiedź albo zostanie postawione w tendencyjny sposób mogący wprowadzać głosujących w błąd.

Dopiero dziś, czyli w momencie rozpoczęcia głosowania, do publicznej wiadomości podano pytanie, jakie znajduje się w ankiecie. Brzmi ono: „Czy uważa pan/i, że port morski w Elblągu powinien pozostać nadal własnością miasta?”
Propozycje Rządu dot. portu przedstawił Prezydentowi Elbląga Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. - Tak jak przypuszczaliśmy sondaż, a raczej parasondaż przeprowadzony przez pana prezydenta Wróblewskiego jest intencjonalny i wprowadzający w błąd mieszkańców Elbląga – stwierdził Andrzej Śliwka.


 

Pytanie postawione w sondzie sugeruje, że rząd chce coś mieszkańcom Elbląga odebrać, a rzeczywistość jest przecież zupełnie inna. Rząd chce, by w Elblągu powstał port z prawdziwego zdarzenia, który będzie przynosił rozwój dla Elbląga, generował nowe miejsca pracy i stwarzał nowe szanse dla przedsiębiorców

 

– podkreślił Andrzej Śliwka.Zdaniem Wiceministra taka forma konsultacji nie da wiarygodnych wyników. - „Sonda” pana Wróblewskiego, bo tak ją trzeba nazwać od początku budziła wątpliwości co do intencji i rzetelności – zaznaczył Andrzej Śliwka. - Potwierdza to nie tylko sposób jej prowadzenia, ale też intencjonalne, wprowadzające w błąd pytanie.


 

Kampania, prowadzona za pieniądze Elblążan kosztuje tysiące złotych. Pan Wróblewski więcej wydaje środków na kampanie przeciw przyjęciu 100 mln złotych, niż na inwestycje w porcie. To szkodliwe działanie. Ten parasondaż jest tylko po to by uwierzytelnić działania pana Wróblewskiego. Sam dla siebie robi sondę i wykorzystuje do tego spółki miejskie, niezależnych urzędników, pieniądze Elblążan

 

– dodał Andrzej Śliwka.Jak Wiceminister skomentował treść pytania?

 

 

Pytanie zadane jest tendencyjnie i nieprawdziwie celowo wprowadza mieszkańców błąd. To polityczne zamówienie z góry założonym efektem politycznym. Pan Wróblewski traktuje mieszkańców instrumentalnie, próbuje im wmówić, że nowoczesny sprawny port nie jest Elblągowi potrzebny. Polityczne cele Wróblewskiego i wierchuszki PO są ważniejsze niż dobro mieszkańców Elbląga i całego regionu

 

– stwierdził Andrzej Śliwka. 

Gdzie możemy oddać głosy stacjonarnie? Urny znajdują się w następujących miejscach:

 

1. Urząd Miejski w Elblągu - ul. Łączności 1:

a) Biuro Podawcze – Budynek A, główne wejście do Urzędu,

b) Departament Spraw Obywatelskich – Budynek B, od strony ul. Kosynierów Gdyńskich,

Czynne w godzinach: wtorki 7:30 - 16:30, piątki 7:30 - 14:30, pozostałe dni robocze 7:30 - 15:30.


2. Ratusz Staromiejski – ul. Stary Rynek 25,

Czynne w godzinach: wtorki 7:30 - 16:30, piątki 7:30 - 14:30, pozostałe dni robocze 7:30 - 15:30.


3. Referat Obsługi Kierowców w Departamencie Spraw Obywatelskich - ul. Plac Dworcowy 4,

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.


4. CRW Dolinka - ul. Moniuszki 25,

Czynne codziennie w godzinach 6:00 - 22:00 oraz 01 i 03.05.2023 r. w godz. 14:00-22:00.


5. Centra Handlowe w Elblągu:

E. Leclerc Elbląg - ul. Stefana Żeromskiego 2,
(poniedziałek – sobota, w godz. od 09:00 do 18:00 oraz niedziela handlowa, tj. 30.04.2023 r. w godz. od 10:00 do 18:00).

Centrum Handlowe Ogrody - ul. Płk. Stanisława Dąbka 152,
(poniedziałek – sobota, w godz. od 09:00 do 18:00 oraz niedziela handlowa, tj. 30.04.2023 r. w godz. od 09:00 do 18:00).

Centrum Handlowe Zielone Tarasy - ul. Teatralna 5,
(poniedziałek – sobota, w godz. od 09:00 do 18:00 oraz niedziela handlowa, tj. 30.04.2023 r. w godz. od 09:00 do 18:00).


6. w mobilnych punktach, w trakcie miejskich eventów.

 

7. Ankiety można wypełnić również elektronicznie
Głosowanie elektroniczne przez platformę internetową dostępna jest od 24 kwietnia (od godz. 08:00), do dnia 7 maja (do godz. 23:59), pod adresem ankieta.elblag.eu.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 50

%92.0 %8.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ F 45
  Poniedziałek, 24.04

  Skarb państwa chce tylko 51% udziałów w spółce . Oznacza to ze miasto będzie uczestniczyć w zyskach . Miasto będzie miało swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej. Skarb panstwa zapewne rozwinie port i stworzy nowe miejsca pracy. Ankieta to zebranie danych i nie jest anonimowa. Co Pan na to Panie radny . W czasie referendum przekonał mnie pan. Teraz nie wezmę udziału.

 2. 2
  +12
  ~ Wniosek
  Poniedziałek, 24.04

  A czego można się spodziewać po panu Wróblewskim , My w Elblągu mamy takie wszystko niższego sortu.Z taką władzą Elbląg nie osiągnie poziomu nowoczesnego rozwoju. Już to mamy Elbląg się zwija , wystarczy przejść - kiedyś centralna ulica 1 Maja. Pan Wróblewski chce tylko coś małego tylko coś dla siebie mieszkańcy się nie liczą. Najwyższy czas przejąć przez państwo Port i go rozwijać dla mieszkańców. Jakie prawo reguluje zasady tego co się dzieje w różnych punktach w mieście odnośnie głosowania. To jest jak za Stalina.

 3. 3
  --8
  ~ podłe to jest
  Poniedziałek, 24.04

  szkoda, że Gajki nie doprawili jeszcze rogów Wróblewskiemu! Prawie jak z Tuskiem w TVPIS - też go robicie w czerwonej poświacie!!!

 4. 4
  +14
  ~ Arivederczi Roma!
  Poniedziałek, 24.04

  Czują ze po raz 2 możliwość utraty stołka staje się realna ! Najpierw próba referendum co juz o czymś swiadczy a teraz wyczerpującą siły i realne myślenia walka z mlodszym pokoleniem! To naturalne ze nerwy im siadają co przedklada się i na zdrowie i na wygląd! Po prostu samo straszenie jak zawsze pisem juz nie wystarczy! Wiek, stan miasta wyraznie wskazuje ze czas odejść! Ale nie bez walki tylko sensownej i mądrej w skutkach dla dobra miasta tylko efektów nie widać!

 5. 5
  +16
  ~ Wielki błąd
  Poniedziałek, 24.04

  Ta ankieta to był krok kompletnie bez sensu i zupełnie niepotrzebny i w sumie niemający żadnego prawnego znaczenia! Mieszanie w to mieszkańców bylo duzym błędem!

 6. 6
  +17
  ~ apolityczni inaczej?
  Poniedziałek, 24.04

  widziałem dziś urzędnika z plakietką z um. w cerfie???? czy to w ramach zakresu czynności? przecież ani mieszkańcy ani urzędasy nie powinni być w to wmieszani!!!czy to nie jest dozwolone etycznie i zawodowo? podobno urzędnicy mają być apolityczni? to jak teraz to rozumieć?

 7. 7
  +3
  ~ kit
  Poniedziałek, 24.04

  bo portem prze pana cza tak zarządzać by miedzy mostami nad rzeką łapania ryb bronić... Jak to w portowym mieście nad rzeka leżącym.. Wiadomo, taka żyłka może się okrętu we śrubie zaplątać... Dlatego je zarzund i kapitanat... a nawet plac z koparkom

 8. 8
  +10
  ~ Urzędnik
  Poniedziałek, 24.04

  I znowu kilka tysięcy osób z obawy przed reperkusjami i szykanowaniem nie weźmie udziału w tej pseudoankiecie. Urzędnicy, pracownicy miejskich spółek i zakładów budżetowych, nauczyciele , firmy obsługujące budżetówkę. Wszyscy odpadają, gdyż brakuje tylko numeru buta, żeby móc wziąć udział w tej zabawie

 9. 9
  +9
  ~ Stary
  Wtorek, 25.04

  Nie dajcie się nabrać. To tylko kampania wyborcza.

 10. 10
  +8
  ~ Zaraza
  Wtorek, 25.04

  Urządzają sobie zabawy wyborcze kosztem mieszkańców i niepotrzebnych wydatków!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3383059501648