Środa, 22.05.2024, Imieniny: Julia, Wieslawa, Helena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Na kandydata której formacji politycznej zagłosowałbyś w najbliższych wyborach na Prezydenta Elbląga?

Kandydata Prawa i Sprawiedliwości - 25%

Kandydata Platfomy Obywatelskiej - 33%

Kandydata Nowej Lewicy - 6%

Kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego - 1%

Kandydata innej partii politycznej - 2%

Kandydata bezpartyjnego Komitetu - 33%

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elblągiem rządziły różne ugrupowania. Komu tym razem należy powierzyć miasto? - weź udział w głosowaniu

31.03.2022, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblągiem rządziły różne ugrupowania. Komu tym razem należy powierzyć miasto? - weź udział w głosowaniu

Osiemnaście lat, to okres, w którym człowiek nabywa wiedzy i umiejętności, rozwija się i osiąga dojrzałość. Duży wpływ na przemianę dziecka w dorosłego człowieka wywierają rodzice i środowisko. Czy 18 lat to również okres dojrzewania i rozwoju miasta? To, jak bardzo w tym czasie się ono rozwinie w dużej mierze zależy od włodarza. W ciągu 18 lat kierunki rozwoju Elbląga wyznaczało czterech Prezydentów z czterech różnych ugrupowań i jeden Komisarz. Jaki to miało wpływ na Elbląg, jego rozwój i które rządy elblążanie oceniają najlepiej? O tym decydowali mieszkańcy podczas kolejnych wyborów prezydenckich.


Od 1998 r. Prezydentem Elbląga był śp. Henryk Słonina, który był członkiem Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ta partia przez lata miała w naszym mieście na tyle dużo zwolenników, że Henryk Słonika wygrywał wybory za wyborami, aż do 2010 r.W 2010 r. przegrał je z kandydatem Platformy Obywatelskiej, Grzegorzem Nowaczykiem. Zmiany wprowadzone w mieście, m.in. „rozkopanie” dróg wojewódzkich 503 i 504 oraz rosnące bezrobocie, nie spodobały się elblążanom, co doprowadziło do referendum.W kwietniu 2013 r. 24,67 proc. mieszkańców naszego miasta zagłosowało za odwołaniem ze stanowiska Prezydenta oraz ówczesnej Rady Miasta.Po dwóch tygodniach pieczę nad Miastem objął Komisarz Marek Bojarski. Pełnił on obowiązki zarówno Prezydenta jak i Rady.W czerwcu 2013 r. odbyły się przedterminowe wybory. Spośród 10 kandydatów do drugiej tury dotarli: kandydatka Platformy Obywatelskiej - Elżbieta Gelert oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości - śp. Jerzy Wilk.W tych wyborach frekwencja wyniosła już 34,77%. Elżbieta Gelert przegrała z Jerzym Wilkiem dosłownie "o włos". Kandydat PiS zdobył wówczas 51,74 proc. poparcia obejmując tym samym urząd Prezydenta.Skrócona kadencja Jerzego Wilka trwała 1,5 roku. W kolejnych wyborach Jerzy Wilk, reprezentujący PiS, ponownie stanął do walki o fotel prezydenta miasta. Tym razem, w drugiej turze, spotkał się z Witoldem Wróblewskim, który startował z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego (wcześniej należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego).W wyborach samorządowych w 2014 r. głosować mogło 96 920 elblążan. Na udział w nich zdecydowało się na to 31 105 z nich. Ostatecznie głosami 55,23 proc.wyborców wygrał Witold Wróblewski.Po kolejnych czterech latach, w 2018 r., ci sami politycy znaleźli się w drugiej turze wyborów. Przewaga Witolda Wróblewskiego nad kandydatem PiS wzrosła do 72,15 proc. głosów (oddano w sumie 38 330 głosów).Za około 1,5 roku elblążanie ponownie staną przed wyborem włodarza miasta. Komu tym razem zaufają? Spośród jakich kandydatów będą wybierać i komu ostatecznie powierzą urząd prezydenta miasta?Czy po dwóch kadencjach Witold Wróblewski ponownie będzie kandydował i będzie mógł liczyć na poparcie elblążan? A może mieszkańcy naszego miasta będą chcieli powierzyć ster komuś nowemu? Kto, po śmierci Jerzego Wilka, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości? Czy obecny wiceprezydent Michał Missan (Platforma Obywatelska), który raz już walczył o stanowisko włodarza naszego miasta, ponownie spróbuje swoich sił? A może na elbląskiej scenie politycznej pojawi się ktoś nowy?Jakie obecnie panują nastroje polityczne w naszym mieście? Jakie ugrupowanie cieszy się największym zaufaniem społecznym? O to pytamy naszych czytelników w zamieszczonej ankiecie. Głosować można do czwartku, 31 marca do godz. 20.00. 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Na kandydata której formacji politycznej zagłosowałbyś w najbliższych wyborach na Prezydenta Elbląga?

Kandydata Prawa i Sprawiedliwości - 25%

Kandydata Platfomy Obywatelskiej - 33%

Kandydata Nowej Lewicy - 6%

Kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego - 1%

Kandydata innej partii politycznej - 2%

Kandydata bezpartyjnego Komitetu - 33%

Oceń tekst:

Ocen: 34

%85.3 %14.7


Komentarze do artykułu (126)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +276
  ~ Upadły Harley
  Niedziela, 27.03

  Każdy byle nie Wróblewski i PO.

 2. 2
  +17
  ~ chester
  Niedziela, 27.03

  każdy byle nie pisiory!!!!!!!!!!!!

 3. 3
  +89
  ~ Nikomu
  Niedziela, 27.03

  Urząd Miejski przerobić na mieszkania dla uchodźców i mieszkania komunalne. Biurwy miejskie zwolnić. Przepierdziany fotel prezia zutylizować. Nam politycy lokalni nie potrzebni. Sami, mieszkańcy, damy radę bez nich i ich durnych pomysłów na ciągłe podwyżki wszystkiego

 4. 4
  +10
  ~ Zadziałają wplatomaty
  Niedziela, 27.03

  Jak zwykle, czytaj wyżej

 5. 5
  +96
  ~ Chyba czas powiedzieć prawdę
  Niedziela, 27.03

  Wielki ptak na motorku pozywa do sądu niewygodnych Elblążan, tych, którzy mówią wprost, jak jest, że władza robi źle. Drugi Łukaszenka. Ale niestety , nie tym razem.

 6. 6
  +16
  ~ ***** ***
  Niedziela, 27.03

  nigdy sekty pis

 7. 7
  +37
  ~ Kazde pokolenie ma swój czas
  Niedziela, 27.03

  Żadne stare dziady i stare baby, dość tej utopii wiekowej od zawsze, czas na zmiany pokoleniowe bo do 100 nie odpuszczą i wszyscy się tylko przy nich zestarzeją i nikt nie zostanie ! Ile można byc przyklejonym i męczyć ludzi! Czas zejść z wizji i ze sceny!

 8. 8
  +67
  ~ Mieć oczy i uszy szeroko otwar
  Niedziela, 27.03

  To juz nie kwestia ugrupowania, pis, sld czy po, to juz kwestia czlowieka i tego czy zapracowal sobie na szacunek mieszkańców! Na pewno coś juz się zmienia , ludzie zaczynają oceniać nie partyjnie tylko oceniać osobę!

 9. 9
  --31
  ~ Polak
  Niedziela, 27.03

  PiS najlepiej rządził inajwiecej zrobił dla Elbląga. Dlatego tak zagłosuje.

 10. 10
  +23
  ~ MPO
  Niedziela, 27.03

  Ptak to zero. slovak lub narcyz jak kto woli . Takim się reki nie podaje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8811640739441