Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wybory kopertowe. Prezydent Elbląga złożył zawiadomienie, prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa

26.05.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybory kopertowe. Prezydent Elbląga złożył zawiadomienie, prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa
Fot. archiwum redakcji
REKLAMA

Wybory kopertowe, choć ostatecznie do nich nie doszło, odbijają się polityczną czkawką. W tym tygodniu do prokuratury trafiło kolejne zawiadomienie w ich sprawie, tym razem przeciwko premierowi i trzem ministrom.  My sprawdzamy co z tym, które dużo wcześniej złożył prezydent Elbląga. Śledczy się nim zajęli?
 

Najwyższa Izba Kontroli, wczoraj (25 maja), skierowała do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez m.in.  premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczą one organizacji wyborów kopertowych, do których ostatecznie nie doszło w maju ubiegłego roku. Z analizy NIK wynika, że nie było podstaw prawnych do działań podejmowanych w tamtym czasie.

 

W związku z wynikami kontroli dotyczącej przygotowania i organizowania wyborów na prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego chcę państwa poinformować, że w dniu dzisiejszym Najwyższa Izba Kontroli, mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości w czasie przedmiotowej kontroli, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra sprawa wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego

 

– poinformował prezes NIK Marian Banaś.

 

Prokuratura po raz kolejny będzie musiała się pochylić nad sprawą związaną z wyborami kopertowymi. Najwyższa Izba Kontroli już wcześniej złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. 

 

W ubiegłym roku zawiadomienie do prokuratury złożył również prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Chodziło o sprawę przekazania Poczcie Polskiej danych mieszkańców przed wyborami prezydenckimi. Zdaniem prezydenta była to bezprawna próba uzyskania danych osobowych mieszkańców Elbląga znajdujących się w spisie wyborców.

 

W związku z wnioskiem o przekazanie danych osobowych, który 23 kwietnia 2020 roku, w godz. nocnych wpłynął na internetową skrzynkę pocztową Urzędu Miejskiego, pochodzącym od nadawcy wybory2020@poczta-polska.pl, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski złożył dziś zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Elblągu o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającym na bezprawnej próbie uzyskania danych osobowych mieszkańców Elbląga znajdujących się w spisie wyborców prowadzonym przez Gminę Miasto Elbląg

 

- informowała wtedy Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. 

 

Podobne wnioski wpłynęły do wszystkich gmin. Włodarze kilku innym miast Polski, wśród nich między innymi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, również złożyli w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury. Wszystkie ostatecznie zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Co dalej stało się z tą sprawą?

 

Prokuratura przekazała nam informację o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. To było we wrześniu ubiegłego roku. Od tej decyzji się odwołaliśmy. Nadal czekamy na odpowiedź

 

- mówi Joanna Urbaniak. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Jaaaaaaa
  Środa, 26.05

  Wróbel ty się zajmij miastem a nie polityką pacanie

 2. 2
  +28
  ~ miskolo
  Środa, 26.05

  co za pajac z tego wróblewskiego

 3. 3
  +28
  ~ mariolkazzatorzas
  Środa, 26.05

  wróblewski za cienki jesteś w uszach , bo nie w brzuchu .... aby donosić na Polski RZĄD lisie niemiexki farbowany

 4. 4
  +18
  ~ chester
  Środa, 26.05

  TTTTyyyyy-spadaj na Białoruś

 5. 5
  +39
  ~ Wiktor
  Środa, 26.05

  Panie Wróblewski później pan biadoli ,że Rząd pana olewa i nie daje kasy na rozwój ?! może by tak pan wreszcie spoważniał i zaczął myśleć samodzielnie i przyszłościowo ?????

 6. 6
  +17
  ~ kowalski
  Środa, 26.05

  Wróbel i ty ptaku odpowiesz za wszystko Za komunikację

 7. 7
  +27
  ~ Kassandra
  Środa, 26.05

  odchudzał się 2 tygodnie, na pogrzebie konkurenta nie był, pozytywnej zmiany fizjonomii nie widać, znowu będzie odreagowywał na podwładnych - pomyśleć: miał poparcie 72 procent w drugiej turze przeklęte miasto, które ma takich wyborców

 8. 8
  +25
  ~ podwładni
  Środa, 26.05

  wkrótce przegra sprawę sądową z NSZZ Solidarność o łamanie porozumień i dyskryminację i mobbing pracowników

 9. 9
  +8
  ~ Eugen
  Środa, 26.05

  Nie kumam, czy państwo nix nie wie o swoich obywatelach, że potrzebują dane osobowe? Dowody osobiste, prawa jazdy, paszporty, 500+, rejestr firm, zusy, krusy - to jest potężna baza danych.

 10. 10
  +14
  ~ tomasz
  Środa, 26.05

  Zastanawiam się nad doniesieniem do prokuratury o tym jak prezydenci niektórych miast przeszkadzali w przeprowadzeniu wyborów prezydenckich. To był prawdziwy zamach na demokrację

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3299381732941